Od úpravy zákona o hazardných hrách prešiel viac ako rok. Čo sa zmenilo?

Začiatok roku 2020 so sebou priniesol veľkú zmenu vo fungovaní hazardných hier. Nový zákon zásadne zmenil podmienky prevádzkovania online hazardu na našom území. Okrem iného to znamenalo sťaženie fungovania online kasín bez slovenskej licencie a koniec monopolu štátneho Tiposu.

Čo zmenil nový zákon o hazardných hrách

Nový zákon o hazardných hrách nadobudol účinnosť v marci 2019. Hlavnou zmenou, ktorú so sebou priniesol, bol vznik nového úradu – Úrad pre reguláciu hazardných hier. Tento úrad je zodpovedný za vydávanie licencií na prevádzkovanie hazardných hier a vykonávanie dozoru nad dodržiavaním pravidiel.

Práve potreba licencie na prevádzkovanie hazardných hier je zásadná zmena, ktorá ovplyvnila fungovanie slovenského trhu s online kasínami. Kým v minulosti na našom trhu prevádzkoval legálne online kasíno iba štátny Tipos, dnes tu môžu pôsobiť všetky kasína, ktoré splnia podmienky na získanie licencie. V praxi to znamená zánik monopolu Tiposu, rozvoj nových legálnych kasín a obmedzenie pôsobenia zahraničných online kasín bez licencie.

Zákon so sebou priniesol aj pojem tzv. zakázaná ponuka. Za zakázanú ponuku je považovaná akákoľvek propagácia hazardnej hry alebo prevádzkovanie hazardnej hry dostupnej na území Slovenskej republiky bez udelenej licencie. Cieľom je minimalizovať propagáciu a dostupnosť zahraničných online kasín, ktoré nepodliehajú slovenskej regulácii a neplatia na Slovensku dane a ani poplatky za udelenie licencie.

Druhy licencií od marca 2019

Prevádzkovatelia hazardných hier môžu požiadať o licenciu napríklad na prevádzkovanie:

 • lotériových hier,
 • štátnej lotérie,
 • charitatívnej lotérie,
 • stávkových hier,
 • kurzových stávok,
 • hazardných hier na technických zariadeniach obsluhovaných hráčmi,
 • hazardných hier na výherných prístrojoch priamo v herni
 • hazardných hier na termináloch videohier v herni,
 • hazardných hier na iných technických zariadeniach v herni,
 • hazardných hier v kasíne,
 • internetových hazardných hier v internetovom kasíne.

Nové online kasína a zodpovedné hranie

Odporcom hazardných hier sa liberalizácia trhu s hazardnými hrami nepozdávala. Obavy vzbudzovala najmä možnosť nárastu dostupnosti online kasín. Nový zákon však naopak prináša do hazardných hier väčšiu kontrolu štátu a možnosť minimalizácie čierneho trhu. A práve čierny trh a neregulované online kasína predstavujú pre vznik nekontrolovanej závislosti na hazardných hrách najväčšie riziko.

Zároveň zákon priniesol aj zmeny vo vzťahu k zraniteľným osobám a opatrenia na zníženie času stráveného pri hazardnej hre. Zoznam okruhu zraniteľných osôb bol rozšírený a pokuta, ktorá hrozí prevádzkovateľovi, ktorý povolí hranie vylúčenej osobe, stanovená až do výšky 10 000 €.

Liberalizácia trhu preto so sebou skôr prináša pozitívny vývoj trhu smerom k zníženiu rizika závislosti na hazardných hrách.

Zmena zákona už priniesla na trh prvé legálne kasína

Od nadobudnutia účinnosti nového zákona už štát udelil licenciu na prevádzkovanie online kasína 12 firmám. Sú to firmy: Niké, Fortuna SK, Tipsport SK, DOXXbet, Synot Tip, Slov-Matic, Program, VIX, CBG, Ariola, Slovak Games a Perix. Päť z týchto spoločností v januári 2020 aj svoje online kasíno spustilo. Pripojili sa tak k online kasínu Tiposu. Na Slovensku teda aktuálne pôsobí 6 online kasín s licenciou. Ich zoznam aj so všeobecnými informáciami nájdete napríklad na webe oficialnekasina.sk.

Nakoľko Tipos už prevádzkuje svoje online kasíno dlhšiu dobu, jeho ponuka kasínových hier je zatiaľ najväčšia. Aktuálne ponúka približne 200 hier od 10 dodávateľov. Ponuka ostatných online kasín je o niečo menšia, nakoľko všetky hry musia prejsť certifikáciou v TSU Piešťany š.p. predtým, ako dostanú licenciu od Úradu pre reguláciu hazardných hier. Tento proces spomaľuje rozširovanie ponuky jednotlivých kasín. Aj z toho dôvodu majú ostatné online kasína na našom trhu v ponuke iba niekoľko desiatok hier. Navyše, niektoré kasína ponúkajú rovnaké hry.

Licencie pre online kasína predstavujú príjem pre štátny rozpočet

Platba za licenciu na prevádzkovanie legálneho online kasína predstavuje nový druh príjmu pre štátny rozpočet. Len počas prvého roka platnosti nového zákona už štát získal za udeľovanie licencií 33 miliónov.

Hoci sa liberalizácie trhu s hazardnými hrami mnohí skôr obávali, novela zákona so sebou priniesla pozitívne zmeny, ktoré prispievajú k bezpečnosti hráčov. Licencované kasína, ktoré sú pod dohľadom Úradu pre reguláciu hazardných hier, znižujú riziká, ktoré so sebou online hazardné hry prinášajú na možné minimum. Nepopierateľným benefitom nového zákona je aj príjem pre štátny rozpočet. Stále však platí, že k hazardu treba pristupovať s rozumom a opatrne.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako často sa menili top zákony ovplyvňujúce podnikanie?

Niektorý z kľúčových zákonov týkajúcich sa podnikania sa v roku 2020 menil každých 9 dní. Ktoré sa menili najčastejšie a ako vyzerá porovnanie s predošlými rokmi?

Povinný zápis rodného čísla a čísla občianskeho do obchodného registra do 30.9.2021

Koho sa týka povinnosť zápisu rodného čísla, čísla občianskeho preukazu alebo pasu fyzickej osoby do obchodného registra a ako si túto povinnosť splniť.

Požiadaviek na ubytovacie zariadenia bude menej. Čo sa mení?

Vyhláška, ktorá určovala podnikateľom poskytujúcim ubytovacie služby absurdné povinnosti, je zrušená. Pozrite si prehľad tých najčudnejších z nich.

Povinné výtlačky kníh a iných publikácií - zmena od 21. júla 2020

Čo priniesla novela zákona o povinných výtlačkoch, ktoré musia podnikatelia posielať bezplatne knižniciam? Akej zmeny sa dočkali vydavatelia?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky