V čom chcete pomôcť, v tom vám Wayra pomôže

Prvé firmy opúšťajú pražskú Wayru, ďalší majú šancu sa prihlásiť. Svoje skúsenosti z programu Wayra prezrádza Martin Smolka z tímu Lionexpo.

Lionexpo je mobilný a webový portál pre organizátorov výstav, ktorý im pomáha generovať vyššie tržby na ich veľtrhoch a to pritiahnutím väčšieho počtu návštevníkov a vytvorením kvalitných obchodných kontaktov pre vystavovateľov. Tím 8 startupistov na jeho vývoji pracuje od roku 2011.  

Ako sme uspeli vo Wayre 2013

Cesta medzi TOP 10 tímov, ktoré patri medzi prvých „obyvateľov“ pražského akcelerátora Wayra, trvala tímu Lionexpo takmer pol roka. „V decembri sme si na podnikajte.sk prečítali o programe Wayra, v januári sme podali prihlášku, nasledovali ďalšie dve kolá pohovorov a posielania podrobnejších informácií o projekte.“ hovorí jeden zo zakladateľov Lionexpo, Martin Smolka. Po tom, čo sa tím Lionexpo prebojoval medzi 20 najlepších tímov, nasledoval priamo v Prahe výber 10 finálových projektov. „Čo presne zavážilo, je ťažké povedať presne, nakoľko nepoznám všetky prihlásené projekty. Ale určite nám pomohlo, že sme mali tím, ktorý spolu už dlhšie pracoval, mali sme premyslený biznismodel a dali sme si námahu s krátkym videom, ktoré veľmi vtipne predstavilo tím i produkt :). Jednoducho povedané bolo na nás vidieť, že vo Wayre chceme uspieť,“ hodnotí možné dôvody úspechu Martin Smolka.  „Po finálnom výbere sme sa od poroty dozvedeli, že pri finálnom výbere zavážila naša znalosť odvetvia, v ktorom chceme podnikať“, dodáva.   

O čom bolo šesť mesiacov v pražskej Wayre

Vďaka úspechu v programe Wayra získal každý z projektov možnosť inkubácie v pražskej Wayra akadémii a zároveň finančného investora, ktorým je práve akcelerátor Wayra.

„Program je zostavený z častí, ktoré majú projektom pomôcť pri budovaní biznisu a získaní externého investora. Čiastočne sa aj upravoval podľa individuálnych potrieb firiem, ktoré tu spolu s nami sedeli.  V skratke je to rozvoj networkingových a prezentačných zručností, finančné povedomie, stratégia rozvoja, právne poradenstvo a podobne. Stretli sme mnoho zaujímavých ľudí, či už mimo Telefónicy alebo priamo z nej, veľa úspešných podnikateľov a top manažérov, ktorí vo svojom voľnom čase priložili ruku k dielu a pomohli tímom pootvoriť dvere alebo nastaviť produkt“, hodnotí prínos Wayry Martin.

Získali sme kontakty na ľudí, ktorých by sme inak ťažko stretli

Tím Lionexpo sa počas pobytu v pražskej Wayre rozrástol, developeri získali lepší pohľad na to, čo to znamená robiť biznis. Vývoj produktu sa zrýchlil najmä vďaka konzultáciám s rôznymi ľuďmi, ktorí ho posunuli vpred. „Už na Slovensku sme sa snažili systematicky budovať sieť kontaktov, ktoré nám môžu pomôcť v rozvoji nášho podnikania. Priestor a príležitosti doma boli najmä na podujatiach Združenia mladých podnikateľov Slovenska, či v The Spot. Vo Wayre však nabralo toto naše snaženie nový rozmer. Nám pomohli najviac kontakty a stretnutia s ľuďmi, ktorých by sme inak ťažko stretli. Takto sme vytvorili náš zbor poradcov. Vďaka skúseným podnikateľom a top manažérom napredujeme rýchlejšie a nemusíme sa toľko učiť z vlastných chýb. CEO českej Telefónicy Luis Malvido sa stal našim mentorom a aktívne sa zúčastnil stretnutia s našimi potenciálnym klientami, na ktorom s nimi diskutoval o výzvach vo výstavníctve.“

V čom chcete pomôcť, v tom vám Wayra pomôže

Na otázku, čo by odporučil tímom, ktoré chcú uspieť v tohtoročnej výzve a získať podporu z Wayry Martin odpovedá: „Ako znie heslo Wayry - pravidlá nie sú stanovené. V čom chcete pomôcť, v tom vám Wayra pomôže. Stačí vysloviť želanie a Wayra tím je vždy ochotný pomôcť. Ale treba byť aktívny, prvotný impulz je vždy na strane podnikateľa.“

Do programu Wayra sa dá prihlásiť do 23. 02. 2014. Wayra hľadá inovatívne startupy z oblasti digitálnych technológií. Najväčší akceleračný program na svete hľadá startupy. Získajte investíciu až 40 000 €, mentoring a prístup k 300 mil. zákazníkom.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Sledujte kroky vášho obeda vďaka OrderLordu!

Startupový projekt OrderLord priniesol inovácie do sveta objednávok jedál. Firma vyvinula aplikáciu, ktorá dokáže celý systém objednávania pre reštaurácie výrazne zjednodušiť a zefektívniť. Prvé analýzy na reálnych klientoch dokazujú, že služba vie firme ušetriť až 30 % času.

O slovenský startup sa bijú investori. OrderLord získal už dve investície spolu za 240 000 eur

Slovenská aplikácia OrderLord láka investorov, za pár mesiacov majitelia získali už dvoch, ktorí do podniku vložili 240 000 eur.

Wayra – brána do sveta podnikania pre nové start-upy

Aké startupy uspeli v druhom ročníku náboru do pražskej Wayra akadémie?

Startup Datamolino získal investíciu 500 000 €

Datamolino získalo 500 000 eur na rozvoj svojho produktu na spracovanie faktúr.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky