Európa má talent – Campus party 2013

„Novinári z časopisu WIRED precestovali miesta v Európe so zvýšenou aktivitou začínajúcich podnikov, aby mohli určiť tie najvýznamnejšie firmy, ktoré budú mať významný vplyv počas nasledujúceho roka alebo dvoch. Teším sa, že sa o naše zistenia budem môcť podeliť na podujatí Campus Party Europe.“ povedal David Rowan z časopisu WIRED.

Campus Party je najväčší a najambicióznejší technologický festival v Európe, ktorý sa tento rok bude konať v areáli The O2 v Londýne od 2. do 7. septembra. David Rowan sa týmto zapisuje do rozrastajúceho sa zoznamu hlavných rečníkov, medzi ktorých patrí zakladateľ Atari Nolan Bushnell, spoluzakladateľ spoločnosti Linux Jon Maddog“ Hall, popredný svetový počítačový výskumník Sandy Pentland a Neelie Kroes, vedúca digitálnej agendy Európskej komisie. Mená mnohých ďalších hlavných rečníkov ešte len budú oznámené. Podujatia sa zúčastní 10 000 „campuseros“ - niekoľko z najbystrejších mladých talentov v oblasti technológií z celej Európy – aby preskúmali a oslávili nové vzrušujúce technológie, od robotiky cez hry a kódovanie až po environmentálne technológie, čím pomôžu inšpirovať novú generáciu digitálnych tvorcov.

Hlavným cieľom podujatia Campus Party Europe je pomôcť mladým podnikateľom vytvárať nové cesty ku kariére v oblasti digitálnych technológií. Spolu so zisteniami časopisu WIRED budú na podujatí Campus Party prezentované tie najbystrejšie podnikateľské talenty Európy – s použitím najlepších začínajúcich podnikov akcelerátora spoločnosti Telefónica s názvom Wayra a poskytnutím platformy pre ostatné začínajúce podniky, vďaka ktorej sa budú môcť podeliť o svoje úspechy a skúsenosti.

Začiatkom tohto roka sa spoločnosť Telefónica zaviazala do roku 2015 poskytnúť podporu 1 000 začínajúcich podnikov po celom svete prostredníctvom Akadémie Wayra a programov zameraných na začínajúce podniky Talentum Start Up, vytvoriť online komunitu pozostávajúcu z 300 000 mladých podnikateľov v Európe, poskytnúť výučbu počítačovej gramotnosti 50 000 študentov prostredníctvom programu Think Big a obsadiť 5 000 mladých ľudí a absolventov do technologicky orientovaných rolí prostredníctvom programu Talentum.

Najväčšie a najambicióznejšie podujatie v Európe zamerané na elektronickú zábavu, Campus Party, je nepretržitým, týždeň trvajúcim technologickým festivalom pre tisícky „campuseros“ – hackerov, vývojárov, hráčov a počítačových nadšencov. Vybavení počítačmi a inými modernými technologickými zariadeniami budú kempovať priamo na mieste podujatia uprostred jedinečného prostredia. Viac informácií nájdete na stránke: www.campus-party.eu

Najvýznamnejšie technologické inovácie v histórii sú európskeho pôvodu

Kto povedal, že Silicon Valley je stredobodom technologického vesmíru? Mnohé z technológií, ktoré v dnešnej dobe pokladáme za samozrejmosť, sa zrodili v Európe. Jedným z cieľov podujatia Campus Party je pomôcť „prinavrátiť Európe jej status“ a obnoviť dedičstvo tohto regiónu ako kolísky inovácií. Vedeli ste, že nasledujúce inovácie začali práve tu, v Európe?

World Wide Web

Celosvetový systém vzájomne prepojených počítačových sietí, známy pod názvom internet, používajú miliardy ľudí po celom svete. Internet pomohlo rozvíjať veľa ľudí, avšak osobou, ktorej sa najčastejšie pripisuje jeho objav, je britský počítačový vedec Tim Berners Lee. V marci 1989 pripravil návrh informačného riadiaceho systému a približne v polovici novembra toho istého roku uskutočnil prostredníctvom internetu prvú úspešnú komunikáciu medzi klientom Hypertext Transfer Protocol (HTTP) a serverom.

Charles Babbage – „Diferenčný stroj“

Dňa 14. júna 1822 kedy Charles Babbage navrhol Kráľovskej astronomickej spoločnosti so sídlom v Londýne využiť „diferenčný stroj“, začal v skutočnosti pracovať na vývoji prvého počítača na svete. Cieľom bolo vyriešiť odveký problém ľudskej chyby vytvorením mechanizmu pre automatizáciu matematických procesov. Uvedený stroj využíval systém desatinných čísel a bol poháňaný ručným otáčaním kľukou. Do dnešného dňa je pán Babbage všeobecne považovaný za „otca počítača“.

Colossus – prvý elektronický digitálny počítač na svete

Colossus bol prvý programovateľný elektronický digitálny počítač na svete – a doslova „v akcii“ je od roku 1943. Počas druhej svetovej vojny využívali počítače Colossus britskí lúštitelia kódov, ktorým pomáhali zachytiť a pochopiť veľmi cenné zašifrované informácie vysielané nepriateľskými silami. Mnohí veria, že spojencom by sa vojnu nepodarilo vyhrať bez počítačov Colossus.

MP3 prehrávače

Vynález digitálneho audio prehrávača, ktorý dnes poznáme pod názvom MP3 prehrávač alebo iPod, v roku 1979 sa pripisuje Londýnčanovi Kaneovi Kramerovi. Spolu s Jamesom Campbellom boli priekopníkmi vo vývoji digitálneho nahrávania a zhotovení prvého rekordéra/prehrávača vybaveného mechanikou s nepohyblivým médiom. Kane bol v roku 2007 uznaný spoločnosťou Apple za jeho objav a od toho istého roku pracuje ako odborný konzultant.

Skype

Skype vytvorili v roku 2003 Švéd Niklas Zennström a Janus Friis z Dánska spolu s tímom estónskych vývojárov. Služba umožňuje uskutočňovať hlasové hovory s použitím počítača a to aj s videom! Služba sa stala veľmi obľúbenou a v súčasnosti má viac ako 660 miliónov registrovaných používateľov po celom svete.

Štandard GSM

Štandard GSM, ktorý vyvinul Európsky inštitút pre telekomunikačné normy, sa na začiatku deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia rýchlo stal de facto celosvetovým štandardom pre mobilnú komunikáciu. Ide o štandard, ktorý nám umožňuje uskutočňovať mobilné telefonické hovory prakticky odkiaľkoľvek na svete.

Linux

Hlavnou postavou v pozadí vývoja operačného systému Linux bol fínsky softvérový inžinier Linus Torvalds. Nie každý je oboznámený s jeho menom, keďže je však Linux hnacím motorom mobilného systému Android, toto meno ovplyvňuje každý deň stovky miliónov ľudí. Okrem toho 90 percent dnešných 500 najrýchlejších super počítačov, vrátane 10 najrýchlejších, beží práve na systéme Linux.

Televízia

Johna Bairda si väčšina ľudí pamätá vďaka vytvoreniu prvých vysielaných obrazov objektov v pohybe v roku 1924. Dva roky neskôr odvysielal prvý pohyblivý obraz v Kráľovskom inštitúte v Londýne. Transatlantický prenos obrazu ľudskej tváre v roku 1928 predstavoval míľnik v oblasti televízneho vysielania. Farebná televízia, stereoskopická televízia a vysielanie infračerveným svetlom predstavil Baird už pred rokom 1930.

Spotify

Najobľúbenejšiu komerčnú službu pre sťahovanie hudby spustil v októbri 2008 štokholmský začínajúci podnik Spotify AB. O päť rokov neskôr s viac ako 24 miliónmi aktívnych používateľov v 28 krajinách spoločnosť Spotify Ltd pôsobí ako materská spoločnosť so sídlom v Londýne. Hudbu produkovanú celým radom hlavných a nezávislých nahrávacích spoločností, vrátane Sony, EMI, Warner Music Group a Universal, je možné triediť podľa interpreta, albumu, nahrávacej spoločnosti, žánru alebo zoznamu skladieb. Možné je aj priame vyhľadávanie.

Zdroj: Telefónica Europe

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podpora startupov v praxi: skúsenosti podnikateľov

Pomoc s biznis plánom či marketingom, ale aj prezentácia v zahraničí. Čo priniesla iniciatíva Startup Sharks podnikateľom, ktorí sa do nej zapojili a ako takáto podpora funguje v praxi?

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky