Vlastný rukopis na českej koži – pár, ktorý pár ťahmi vytvára jedinečné doplnky

Kožené zvieratká z DIY skladačky. Zdroj: partahama.cz
Kožené zvieratká z DIY skladačky. Zdroj: partahama.cz

Vlastnoručne vyrábané a maľované kožené výrobky z dielne českého páru sa tešia obľube. Ich tvorba je na prvý pohľad iná, no od konkurencie sa líšia aj netradičným zapojením zákazníkov.

Keď sa hovorí o kožených výrobkoch, väčšina ľudí si automaticky môže predstaviť napríklad kvalitný, voňavý, hnedý alebo čierny opasok. Dámam možno skôr napadne pekná jednofarebná, taktiež zväčša hnedá, kabelka. Len málokto si predstaví napr. zápisníky či hračky z kože. A navyše nie jednofarebné. Rodinná dielňa PárTahama si našla vlastný spôsob, ako kožu zdobí a ich výrobky hrajú farbami. Netradičné vzory na ručne vyrobených doplnkoch však nie sú to jediné, čo odlišuje túto firmu od konkurencie.

Vlastná technika, ktorá výrobkom dáva ducha netradičného umenia

Keď Kateřina Zlámalíková a Milan Brodský začínali s koženou tvorbou, zdobili výrobky naozaj len pár ťahmi. Aj preto sa rozhodli svoj novovznikajúci podnik pomenovať PárTahama. Pár ťahov, čiar, farieb, ktoré spolu vytvárajú pútavý celok na surovom povrchu kože. Postupom času skúšali, kombinovali a vyvíjali vlastnú techniku zdobenia, ktorá mierne pripomína batikovanie. Sami si ju aj pomenovali – Tahama. Ich názov tak začal dávať ďalší zmysel. Zakladatelia sú totiž pár a robia techniku Tahama. Dnes je už možné v ich ponuke nájsť rôzne ornamenty a tvary, kabelky, peňaženky aj zápisníky pripomínajú plátna s umeleckými dielami. Niektoré produkty tiež zdobia kamienkami a inými ozdobnými prvkami. Dámy medzi produktmi nájdu aj kožené spony do vlasov či náušnice a náramky.

Počas niekoľkých rokov spoločne obchádzali české remeselné trhy, kultúrne akcie, kde prezentovali a predávali kožené výrobky zo svojej rodinnej dielne. Zároveň si zriadili e-shop, prostredníctvom ktorého ponúkali svoje výtvory. Všetky miesta, na ktoré sa opäť chystajú pravidelne zverejňujú práve na webovej stránke obchodu a informujú tak všetkých potenciálnych zákazníkov, ktorí sa na výrobky môžu prísť pozrieť naživo.

Záhradníčka a brúsič skla spolu tvoria kožené doplnky, všetko sa začalo v Španielsku

Zakladatelia pritom nie sú vyučení v tomto remesle. Kateřina vyštudovala záhradníctvo a Milan je zasa brúsičom skla. Pýtate sa, ako sa takáto kombinácia remesiel dostane k brašnárstvu? Kateřina pred niekoľkými rokmi cestovala po Španielsku, kde sa dostala k výrobe kožených kostýmov a rekvizít do filmu. To bola jej prvá skúsenosť s kožou a práca sa jej zapáčila. O niečo neskôr sa zasa podieľala na natáčaní historického veľkofilmu Stevena Spielberga v Anglicku. Keď po návrate domov, do Česka, potrebovala pre svoje kone príslušenstvo, ktoré sa v krajine nevyrábalo, vyrobila si ho sama. Tak začala vyrábať príslušenstvo aj pre kone svojich priateľov a zdokonaľovala ich šitím či maľovaním. Potom sa zoznámila so svojím partnerom Milanom a ten prišiel s nápadom vytvoriť spoločnú firmu.

Svojou výrobou chcú podporovať nielen tradičné remeslo, ale aj českých výrobcov. Preto majú všetky kože od českých spracovateľov, no taktiež všetky potrebné nástroje, komponenty, nite aj farby.

Nielenže zákazníci prídu na hotové, ale môžu sa aj aktívne zapojiť

V ponuke PárTahama zákazníci nájdu okrem ručne vyrábaných netradičných doplnkov aj sadu na výrobu vlastnej koženej kabelky. Zákazníci, alebo hlavne zákazníčky, si vyberú farebnú kožu podľa vlastného uváženia a môžu si kabelku vytvoriť vlastnými rukami. Ak si chcú vyskúšať techniku Tahama či vymyslieť svoj vlastný spôsob farbenia, môžu si vybrať nemaľovanú kabelku, k tomu farby a začať tvoriť. Pánov na kúpu setu zasa prevádzkovatelia obchodu lákajú na myšlienku, že každá žena chce mať doma zručného chlapíka, preto majú oslniť svoju milovanú vlastnoručne vyrobenou kabelkou. Set obsahuje kožu a popruh podľa vlastného výberu. Jedna súprava stojí v prepočte približne 90 eur.

Kožený opasok maľovaný technikou Tahama. <br> Zdroj: partahama.cz
Kožený opasok maľovaný technikou Tahama.
Zdroj: partahama.cz

Český manželský pár sa snaží využiť každý kúsok zostatkovej kože. Balí ich do balíčka s názvom „DIY Kožená skladačka", z ktorej možno poskladať malé 3D zvieratká – slona, psa a kravu. Jednotlivé záhyby sa spájajú voskovanou niťou a hotové výtvory sa potom môžu zavesiť na koženú šnúrku, ktorá je súčasťou balenia. Jeden balík stojí približne 10 eur.

Od konkurencie sa však PárTahama chce odlíšiť aj jednou netradičnou ponukou. Najskôr na trhoch ponúkali kožené náramky, a to namiesto zľavy rovno zdarma, pod názvom „Freeart“. Avšak po vynovení e-shopu ponuku „upgrade-li“. Vytvorili Freeart PárTahama balíček, ktorý pravidelne rozmiestňujú do rôznych kútov krajiny. Na sociálnych sieťach zverejňujú indície k ukrytým balíčkom a ten, kto jeden z nich nájde a zároveň „lajkuje“ ich stránku na Facebooku, si môže uplatniť zľavu na nákup v e-shope. Ide teda o rozmiestnenie akýchsi zľavových kupónov, ktoré priaznivci netradičného brašnárstva môžu hľadať.

Koronavírus im nevzal ani tak objednávky, ako skôr kontakt s ľuďmi

Pár so svojimi výrobkami chodil na trhy, kde sa rozprávali s mnohými zákazníkmi. Pandémia koronavírusu však nedovolila zorganizovať mnohé jarmoky, slávnosti či trhy, preto sa výrobcovia z PárTahama sústredili najmä na e-shop. O objednávky nemali núdzu, no chýbal im kontakt s ľuďmi aj atmosféra podujatí.

Použité zdroje: partahama.cz, budejcka.drbna.cz

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky