Startup centrum TUKE podporilo nové projekty: víťazi súťaže Máš nápad?

Porotu zaujali startupy zamerané na hry, wellness, cestovný ruch aj inovatívne aplikácie. Kto bude mať jednoduchšiu cestu k realizácii nápadu a čo víťazi získali?

V stredu, 9.6.2021, sa konalo v priestoroch UVP TECHNICOM už 13. kolo jednej z najstarších súťaží startupov na Slovensku – Máš nápad?, ktorú vyhlasuje od roku 2014 dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prostredníctvom Startup centra Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. Toto kolo bolo navyše organizované v úzkej spolupráci so startup centrom „innovlab“. Pozrite sa, ktoré nápady zaujali porotu.

Víťazi súťaže Máš nápad? – univerzálna vernostná karta aj predajná aplikácia pre študentov

Do finále 13. kola súťaže postúpilo 8 inovatívnych projektov (z 12 prihlásených). Porota do pred inkubačného pobytu v Startup centre vybrala 6  projektov:

  • 21Games OZ - zameriava sa na inovatívne budovanie hernej vývojárskej komunity na Slovensku;
  • beautyslovakia -  cieľom je vývoj portálového riešenia pre podporu cestovného ruchu na Slovensku;
  • Gamescrunch – zameriava sa na organizáciu aktivít zameraných na problematiku herného priemyslu;
  • storePredictor – predmetom záujmu startupu je predikcia obratov elektronických obchodov;
  • wellnesso – zameriava sa na trh služieb v oblasti wellness a beauty aktivít;
  • Sigred – cieľom je vývoj aplikácie ponúkajúcej predaj a nákup tovarov pre študentskú komunitu na báze využitia videa ako hlavného sprostredkovateľského nástroja;

Porota navyše navrhla priamy postup do Inkubátora vzhľadom na stupeň rozvoja projektu strartupu:

  • Univerzálna vernostná karta – cieľom je ponuka riešenia, ktoré nahradí množstvo existujúcich vernostných kariet.

Čo víťazi získali?

Startupy súťažili o pobyt v Startup centre, v rámci ktorého absolvujú 6 mesačný intenzívny akceleračný program zameraný na podporu rozvoja ich inovatívnych projektov a majú možnosť využívať výskumno-vývojovú infraštruktúru, kapacity a priestory UVP TECHNICOM. Ocenení však boli nielen víťazi, ale aj každý startup, ktorý prišiel na súťaž – účastníci dostali knihu 39 rád, ako budovať svetovú firmu s investorom.

Kto o finalistoch rozhodoval?

O postupujúcich startupoch rozhodla odborná komisia pod vedením jej predsedu prorektora TUKE – A. Čižmára. Členmi komisie boli zástupcovia súkromnej a verejnej sféry: zástupcovia TUKE – M. Chovanec, F. Jakab, P. Čižmár, A. Lavrin, M. Michalko, P. Feciľak, V. Fedák, Ľ. Kolesár, Ľ. Biňas, M. Kubiš (CVTI SR) a M. Varga (Deutsche Telekom IT Solution Slovakia).

O Startup centre UVP TECHNICOM

Startup centrum UVP TECHNICOM vzniklo v roku 2014 a je jedným z kľúčových komponentov ekosystému akcelerácie podnikania na TUKE v rámci štruktúry Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM. Jeho cieľom je poskytnúť prostredie pre zabezpečenie akceleračného procesu pre vznik malých a stredných „Hi-Tech“ firiem („Start-up a Spin-off“ firiem). Za krátke obdobie svojej činnosti, získalo Startup centrum dobré meno organizáciou aktivít na identifikáciu a podporu inovatívnych riešení a stali sa významným elementom inovačného potenciálu regiónu s celoslovenským dopadom. Výber startupov do Startup centra je realizovaný prostredníctvom súťaže inovatívnych projektov „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“, ktorá je organizovaná každých 6 mesiacov. Od roku 2014 sa do  súťaže sa zapojilo takmer 180 inovatívnych projektov a viac ako 70 startupov získalo možnosť absolvovať 6 mesačný pred-inkubačný pobyt.

Viac informácií o ekosystéme akcelerácie inovácií a technologického transferu TUKE je možné nájsť na stránke www.uvptechnicom.sk.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Mladý inovatívny podnikateľ 2022: súťaž o prestížny titul a atraktívne ceny

Už 16. ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ je „za rohom“. Kto a dokedy sa môže prihlásiť, ako na to a čo môžu finalisti získať?

Študentská firma LIGO búra stereotypy: zubná pasta ako cukríky

Žiaci z Košíc vyrábajú inovatívnu zubnú pastu a patria medzi najlepšie európske študentské firmy. V čom sú výnimoční, ako oslovujú zákazníkov a koľkokrát museli „prehryznúť“ neúspech, kým našli správnu receptúru?

Víťazi súťaže startupov – ktoré inovatívne projekty ohúrili porotu?

Vďaka súťaži „Máš nápad?“ bude mať 9 začínajúcich firiem možnosť rozvíjať sa v Startup centre. Ktoré projekty porota vybrala do pred inkubačného pobytu?

Top podnikateľské nápady študentov: kto zaujal vo finále súťaže JA Slovensko?

Ekologické hnojivá, lastovičie hniezda, automatické kŕmidlo pre zvieratá či zubná pasta v tabletách. Aké problémy riešia žiaci v rámci študentských firiem a ktoré nápady zaujali najviac?
Videonávod podania návrhu na zápis údajov do obchodného registra

Ako zvládnete zápis do 30.9.2022 svojpomocne krok po kroku.

Zistiť viac
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky