Sensor chair: Stolička so zmyslom pre cit

Sensor chair: Stolička so zmyslom pre cit
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Porotu na nedávnom veľtrhu študentských spoločností zaujala stolička Sensor Chair, ktorá pri sedení sníma polohu tela a posiela informácie o jeho polohe do mobilnej aplikácie. Vďaka svojej inovatívnosti ocenenie v hlavnej kategórii za najlepší podnikateľský nápad získala študetská firma ZEAL z Gymnázia sv. T. Akvinského v Košiciach.

Za študentskou firmou ZEAL stojí päť mladých študentov z Košíc. Pri premýšľaní nad tým, čomu sa budú venovať, vychádzali z toho, čo sami potrebujú. Veď väčšina dobrých podnikateľských nápadov vznikne základe toho, že samotnému autorovi nápadu chýba niečo na trhu. „Tento nápad vznikol tak, že sám mám problémy s chrbticou a až vtedy som si uvedomil, aké je potrebné sedieť správne. Produktom Sensor Chair som chcel pomôcť či už svojim kamarátom s podobnými ťažkosťami, ale aj iným ľuďom, pretože je to problém, na ktorý sa často zabúda. Človek si odnesie následky zlého sedenia až v neskoršom veku,“ konštatuje Pavol Rabatin, autor myšlienky.

Ako stolička pracuje?

Aktívna stolička je určená pre ľudí, ktorým nie je ľahostajné ich zdravie, keďže sedením strávi priemerný človek viac než 8 hodín denne. Stolička tak napomáha zlepšiť kvalitu života.

Princíp aktívnej stoličky je jednoduchý. Sensor chair je stolička založená na princípe piatich senzorov. Dva senzory sú umiestnené na sedacej časti a tri na operadlovej časti stoličky. Senzory sú zapojené v platforme arduino, pomocou ktorej ich študenti naprogramovali. V platforme arduino je taktiež zabudovaný bluetooth modul odosielajúci informácie do mobilnej aplikácie. Ak na stoličke sedíte a zaťažujete všetkých 5 senzorov správne, na aplikácii sa vám zobrazí päť zelených bodov, čo znamená, že vaša poloha sedenia je správna. Ak však jeden alebo viac senzorov nezaťažíte správne, zobrazia sa vám na mobilnej aplikácii ako červené, nie je totiž na ne vyvíjaný dostatočný tlak. „S programovaním aplikácie a zapojením senzorov nám pomáhala firma NESS. Inak výroba Sensor Chair prebiehala plne v našej réžii,“ konštatuje Matej Mikloš, prezident spoločnosti.

Na trhu sú jediní!

Sensor Chair je odlišná od svojej konkurencie tým, že rôzne ergonomické stoličky sú pasívne, na rozdiel od tejto stoličky, ktorá je aktívna. To znamená, že učí človeka správne sedieť a dohliada na sedenie človeka. Ďalším rozdielom môže byť zaujímavá cena, keďže naša stolička je v porovnaní s inými ergonomickými pomôckami lacnejšia. Spoločnosť ZEAL je v súčasnosti so svojou aktívnou stoličkou na slovenským trhom jediná. Nepriamou konkurenciou môžu byť pre týchto mladých podnikateľov spomínané pasívne ergonomické stoličky.

Samotná výroba stoličky bola na rozdiel od iných prezentovaných podnikateľských projektov časovo, ale aj technicky náročná. „Našim najväčším nepriateľom pri výrobe bol čas. So stoličkou sme finišovali len pár dní pred veľtrhom. Ak by sme mali viac času, produkt by bol určite prepracovaný do väčších detailov, no práve toto nám otvára cestu na vylepšenia a inováciu produktu,“ konštatuje Matej Mikloš.

Dobre zvolený koncept podnikania dokazuje aj široká cieľová skupina, ktorou nie sú len pracujúci v sedavom zamestnaní, ale aj bežní ľudia trpiacimi ťažkosťami s chrbticou, ktorým záleží na správnom sedení a neposlednom rade do cieľovej skupiny patria aj študenti.

Ako preraziť?

„Náš systém použitý v Sensor Chair chceme neustále vylepšovať, aby sme čo najefektívnejšie vedeli určiť a následne aj opraviť zlozvyky sedenia. V budúcnosti by sme technológiu chceli implementovať do áut a docieliť vyšší komfort a sústredenosť šoférov,“ objasňuje Matej Miloš.

Na splnenie tohto ambiciózneho cieľa určite pomôže práve jednoznačne víťazstvo v kategórii Skills for the future a postup na európske finále v Madride.

Práve tu vidíme reálny zmysel súťaže študentských podnikateľských nápadov, ktorý poskytuje možnosti na realizáciu inovatívnych študentských nápadov a otvára pomyselné dvere do reálneho podnikania

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky