Ako bojovať proti škodcom bez chémie? Zatočí s nimi hydina

Jednoduchý nápad sa stal úspešným biznisom. Prenájom kačíc sa postará o zárobok ich majiteľke, zákazníkom zasa o ekologické odstránenie škodcov zo záhrady.

Slimáky a chrobáky robia vrásky na čele viacerým farmárom, ale aj pestovateľom zeleniny a ovocia, ktorí majú záhradky pri dome či chalupe. Ide pritom o globálny problém, v každej krajine so škodcami bojujú ako môžu. Najčastejšie chemickými postrekmi, ktoré škodia pôde, no taktiež znehodnocujú kvalitu dopestovaných plodín. Len málokto vie, že pomoc je úplne jednoduchá a minimálne vo Švajčiarsku aj ľahko dostupná, a to vďaka nápadu, ktorý dostala Pia Oechslinová.

Jednoduché riešenie na dlhodobý problém

Vyštudovaná učiteľka ekonómie Pia Oechslinová viedla záhradnícke kurzy. Mnohí z jej žiakov sa sťažovali, že majú záhradu plnú slimákov a iných škodcov, ktorí im ničia úrodu. Pia sa už vtedy dlhodobo venovala chovu kačíc, ktoré sa živia práve slimákmi. Každý z jej „indických bežcov“ (druh kačíc) dokáže zjesť 12 až 15 slimákov na jeden chod, pričom jedia minimálne dvakrát alebo trikrát denne. Vďaka tomu v jej záhrade nenájdete ani jediného nechceného slizkého návštevníka. Okrem toho si radi pochutia aj na larvách chrobákov či ostatnom hmyze, ktorý sa okolo nich čo i len mihne. Apetít týchto vtákov sa stal základom biznis modelu služby Rent en Ent. Pia prenajíma svoje kačice vlastníkom záhrad ako tím biologickej ochrany proti škodcom.

Podmienkou je dobrá starostlivosť o kačice

Učiteľka spočiatku ponúkla jednému alebo dvom známym pár kačíc, aby si ich vyskúšali. Na základe spokojnosti potom vznikla myšlienka prenájmu týchto zvierat. Kačky prenajíma vždy v dvojčlenných až päťčlenných skupinách. Jej podmienkou je, aby mali kačky zabezpečenú dostatočnú starostlivosť, najmä výbeh a čerstvú vodu, ktorú obľubujú. Môže ísť napríklad o staré umývadlo alebo akúkoľvek inú nádobu, v ktorej by kačky mohli mať vytvorené jazierko. Ak niečím takým nájomca nedisponuje, zaobstará ho Pia. K zvieratám taktiež prenajímateľka „pribalí“ aj domček, v ktorom môžu kačice prenocovať a v ktorom sú chránené pred kunami či líškami. Zaopatrí tiež ohradu. Za poskytnuté príslušenstvo aj samotné kačice si účtuje dokopy 5 frankov (približne 4,80 eur) na deň.

Mnohí zvieraciu pomoc vyskúšajú a už sa jej nevzdajú

Hoci niektorí záujemcovia o prenájom stratia záujem, keď zistia, že o kačice sa treba starať, alebo sa im za túto službu nechce platiť, väčšinou sa Pia stretáva s obrovským nadšením. Viackrát sa stalo, že nájomcovia boli zo zvierat tak nadšení, že si ich rovno nechali. Majiteľka to chápe a rada kačice predá za 25 až 55 frankov (približne 24 až 53 eur), v závislosti od ich veku. Vracajú ich iba ľudia, ktorí si z dlhodobého hľadiska nechcú zaobstarať domáceho miláčika.

Pii na jej kačiciach skutočne záleží a firmu založila, pretože sa o radosť z nich chcela podeliť. Ak si ale nie je istá, či sú podmienky pre kačky vhodné, privedie ich na klientovu záhradku sama. Keď napríklad zistí, že ide iba o malú plochu zelene, kačice tam dlho nenechá a odvezie ich naspäť domov. Mnohokrát sa ale stretla už aj s plačom detí, keď si po uplynutí nájmu kačky zo záhrady prišla vziať.

Zdroje: 20min.ch, oechslin.eu, schweizerbauer.ch

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Aplikácia Jeenie poskytuje nepretržité tlmočenie prostredníctvom videohovoru

Jazykoví experti pomáhajú používateľom s prekladom do iných jazykov, a to aj sluchovo postihnutým. Platforma si získala srdcia zákazníkov, lekárov či opatrovateľov vo viac ako 140 krajinách sveta.

Veľké súbory vo formáte PDF sa stali inšpiráciou na úspešný biznis

Pokúšali ste sa niekedy poslať PDF súbor e-mailom? Možno ste pri tom narazili na problém s jeho veľkosťou. Smallpdf ponúka veľmi jednoduché riešenie, ktoré umožní zmenšiť súbory na požadovanú veľkosť.

Zariadenie Lightfoot pomáha jazdiť efektívnejšie a bezpečnejšie, šetrí tiež životné prostredie

Brit, ktorý chcel pomôcť šoférom jazdiť efektívnejšie, musel na začiatku podnikania spávať na zemi v kancelárii. Ako sa mu napokon podarilo rozbehnúť biznis a v čom je jeho produkt výnimočný?

Startup Wine Valet teší predplatiteľov pravidelnou donáškou vína presne podľa ich chuti

Inovatívna aplikácia prispôsobuje ponuku vína zákazníkom podľa ich osobnej „WineDNA“. Každý mesiac tak majú postarané o dodávku najlepších svetových vín podľa vlastného vkusu.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky