Ako bojovať proti škodcom bez chémie? Zatočí s nimi hydina

Jednoduchý nápad sa stal úspešným biznisom. Prenájom kačíc sa postará o zárobok ich majiteľke, zákazníkom zasa o ekologické odstránenie škodcov zo záhrady.

Slimáky a chrobáky robia vrásky na čele viacerým farmárom, ale aj pestovateľom zeleniny a ovocia, ktorí majú záhradky pri dome či chalupe. Ide pritom o globálny problém, v každej krajine so škodcami bojujú ako môžu. Najčastejšie chemickými postrekmi, ktoré škodia pôde, no taktiež znehodnocujú kvalitu dopestovaných plodín. Len málokto vie, že pomoc je úplne jednoduchá a vďaka nápadu, ktorý dostala Pia Oechslin, je minimálne vo Švajčiarsku aj ľahko dostupná.

Jednoduché riešenie na dlhodobý problém

Vyštudovaná učiteľka ekonómie, Pia Oechslin, viedla záhradnícke kurzy. Mnohí z jej žiakov sa sťažovali, že majú záhradu plnú slimákov a iných škodcov, ktorí im ničia úrodu. Pia sa už vtedy dlhodobo venovala chovu kačíc, ktoré sa živia práve slimákmi. Každý z jej „indických bežcov“ (druh kačíc) dokáže zjesť 12 – 15 slimákov na jeden chod. A jedia minimálne dva alebo trikrát denne. Vďaka tomu v jej záhrade nenájdete ani jediného nechceného slizkého návštevníka. Okrem toho si radi pochutia na larvách chrobákov či ostatnom hmyze, ktorý sa okolo nich čo i len mihne. Chuť do jedla týchto zvierat sa stala základom biznis modelu služby „Rent en Ent“. Pia prenajíma svoje kačice vlastníkom záhrad ako tím biologickej ochrany proti škodcom.

Podmienkou je dobrá starostlivosť o kačice

Učiteľka spočiatku ponúkla jednému alebo dvom známym pár kačíc, aby si ich vyskúšali. Na základe spokojnosti potom vznikla myšlienka prenájmu zvierat. Kačky prenajíma vždy v 2 - 5 členných skupinách. Jej podmienkou je zabezpečenie starostlivosti o ne, najmä výbehu a čerstvej vody, nakoľko obľubujú vodu. Ide napríklad o staré umývadlo alebo akúkoľvek inú nádobu, v ktorej by mohli kačky mať vytvorené jazierko. Ak niečím takým nájomca nedisponuje, zaobstará ho firma Oechslin. K zvieratám taktiež prenajímateľka „pribalí“ aj domček, kde môžu kačice prenocovať a sú chránené pred kunami či líškami. Zaobstará tiež ohradu. Spolu za poskytnuté príslušenstvo a aj samotné kačice si účtuje 5 frankov na deň (približne 4,65 eur).

Mnohí zvieraciu pomoc vyskúšajú a už sa jej nevzdajú

Hoci niektorí záujemcovia o prenájom stratia záujem, keď zistia, že o kačice sa treba starať alebo sa im za túto službu nechce platiť, väčšinou sa Pia stretáva s obrovským nadšením. Viackrát sa stalo, že nájomcovia boli zo zvierat tak nadchnutí, že si ich nechali. Majiteľka to chápe a rada kačice predá za 25 – 55 frankov (23 – 51 eur) v závislosti od ich veku. Vracajú ich iba ľudia, ktorí si z dlhodobého hľadiska nechcú zaobstarať domáceho miláčika.

Pii na jej kačiciach skutočne záleží a firmu založila z dôvodu, že sa chcela podeliť o radosť z nich. Avšak, ak si nie je istá, či sú podmienky pre kačky vhodné, privedie ich na klientovu záhradku sama. Keď napríklad zistí, že ide iba o malú plochu zelene, kačice tam dlho nenechá a odvezie ich opäť domov. Mnohokrát sa ale stretla napríklad s plačom detí, keď im kačky zo záhrady brala po uplynutí nájmu.

Zdroje: 20min.ch, oechslin.eu, schweizerbauer.ch

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Vlastný rukopis na českej koži – pár, ktorý pár ťahmi vytvára jedinečné doplnky

Vlastnoručne vyrábané a maľované kožené výrobky z dielne českého páru sa tešia obľube. Ich tvorba je na prvý pohľad iná, no od konkurencie sa líšia aj netradičným zapojením zákazníkov.

Ekologické projekty hýbu aj slovenským podnikateľským prostredím

Že sa oplatí myslieť na ekológiu aj v biznise, dokazujú viaceré úspešné projekty. Aké inovácie vymysleli slovenskí podnikatelia a akú podporu môžu zelené podniky získať?

Nápady na podnikanie: inšpirácia zo zahraničia

Riešenie problémov spočíva často v jednoduchých inováciách. Inšpirujte sa podnikateľskými nápadmi, ktoré si na trhu našli svoje miesto aj zákazníkov.

Ako chrániť životné prostredie? Jedlé slamky ako jedno z riešení

Ako eliminovať množstvo slamiek, ktoré často končia v prírode? Úspešné podnikateľské nápady prišli s riešením, slamka sa dá napríklad zjesť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky