Problémy detí nemajú šancu, s radosťou pomôžu malí jedáci starostí

Problémy detí nemajú šancu, s radosťou pomôžu malí jedáci starostí
Zdroj: Rawpixel.com
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Plyšovú hračku, ktorá pomáha vyrovnať sa so starosťami deťom aj dospelým, vytvoril filmový producent. Čo ho k tomu viedlo a ako môže malý spoločník zbaviť ľudí strachu či obáv?

Starosti a obavy trápia nielen dospelých, ale už aj tie najmenšie deti. Hoci medzi ich trápenie pravdepodobne nepatria financie alebo práca a často ide „len“ o strach z tmy či príšer skrytých v skrini. No nanešťastie je čoraz častejšia napríklad šikana už v škôlkarskom kolektíve. Deti sa ale rodičom nie vždy zdôveria so svojimi starosťami. Uľahčiť celú situáciu môže nápad Gerda Hahna, majiteľa berlínskej filmovej produkčnej spoločnosti. Myšlienka vytvoriť pomôcku, vďaka ktorej prekonajú strach najmä deti, mu napadla práve vo chvíli, keď sa sám trápil obavami.

Veľké nápady môžu vzniknúť aj v posteli

Gerd Hahn na jar 2008 nemohol spať, pretože mu jeho americký klient nezaplatil veľmi dôležitý kontrakt. Váhal nad právnym sporom, ktorý by ťahal na americký súd. Nevedel, čo bude, obával sa o budúcnosť svojich zamestnancov a svojej rodiny. Keď ani o štvrtej ráno nezažmúril oka, bolo jeho jediným želaním, aby prišla veľká príšera, ktorá by horu obáv zjedla.

Táto myšlienka ho prenasledovala aj ráno, preto zašiel za svojím kolegom, ktorý vytváral technické nákresy. Spoločne diskutovali o nápade vytvoriť plyšovú hračku na maznanie, ktorá bude dostatočne roztomilá, no zároveň bude mať vzhľad, ktorý by uisťoval, že zvládne zniesť starosti všetkého druhu a veľkosti. Najdôležitejšou súčasťou vznikajúcej príšerky boli ústa na zips, v ktorých môžu problémy a frustrácie bezpečne zmiznúť. Po niekoľkých nákresoch a krajčírskych pokusoch vznikol Saggo, prvý jedák starostí.

Predajný úspech hračky Sorgenfresser začal pokorne v malom obchode v Berlíne. Gerd požiadal majiteľa, aby do výkladu umiestnil prvú príšerku s názvom Saggo aj s jeho dvomi „bratmi“. Na druhý deň boli všetky tri postavičky predané. To bol okamih, kedy sa Gerd myšlienky chytil naplno a vedel, že jeho nápad bude mať úspech. Do ďalšej výroby investoval vlastné peniaze a nové príšerky začali vznikať v malej maďarskej továrni. K Saggovi pribudli ďalšie príšerky rôznych farieb a tvarov. Každá má svoje pomenovanie - v ponuke je napríklad ružová Polli so zahnutými tykadlami, vysoký zelený Ernst či ušatý Sepp.

Skupinka jedákov problémov z dielne Sorgenfresser. Zdroj: mybaba.com
Skupinka jedákov problémov z dielne Sorgenfresser. Zdroj: mybaba.com

Problémy zmiznú v brušku plyšového spoločníka

Starostliví plyšoví špecialisti sa starajú o všetko, čo ich majiteľov trápi. Svoj strach, obavu či problém stačí napísať alebo nakresliť na papier a nakŕmiť príšerku. Tá s radosťou svoje zipsové ústa otvorí a následne rýchlo zavrie. Síce to možno problémy hneď nevyrieši, no ide o prvý krok, ktorý má priniesť úľavu. Po psychologickej stránke príšerky pomáhajú deťom zbaviť sa svojho strachu či obáv, na druhej strane môže potom rodič jednoduchšie prísť na problém jeho dieťaťa, keď sa pozrie do hračky a prečíta si papierik s problémom.

Prínos Sorgenfresserov potvrdzuje spätná väzba od psychológov, rodičov a učiteľov. Tvorcom ďakujú za príležitosť, ktorou deťom poskytli možnosť jednoduchšie sa otvoriť obľúbenej príšerke a zdôveriť sa jej so starosťami či želaniami. Učitelia napríklad hračku používajú v škole v dopoludňajších hodinách počas tzv. „ranného kruhu“, kde deti môžu otvorene povedať, čo im vadí alebo hnevá na škole, spolužiakoch a učiteľoch. Vyučujúci dokonca tvrdia, že deti, ktoré inokedy nepovedali ani slovo, sa teraz aktívne zapájajú do tohto spoločného rituálu.

Článok pokračuje pod reklamou

Jedáci však pomáhajú krotiť nočné mory aj starším jedincom – tínedžerom napríklad vyrovnať sa so strasťami dospievania či so smútkom z nenaplnenej lásky, no aj dospelákom zbaviť sa stresu z práce. Plyšových jedákov tiež používajú na ospravedlnenie sa svojmu partnerovi. Staršie deti ich zasa nosia na dlhšie školské výlety a pevne ich držia ako podporu, keď im chýba domov. Hračky ale nemusia slúžiť len na konzumovanie negatívnych správ. Úspech tkvie aj v možnosti zdôveriť sa s tajomstvom či radostnou správou, vďaka čomu môžu byť najlepšími priateľmi v dobrých aj zlých časoch.

Úspech a ocenenia majú aj za hranicami

Sorgenfresseri však nezostali len v ich rodnom Nemecku, za krátku dobu si našli obľubu aj za hranicami, v ostatných európskych štátoch. V roku 2013 získali ocenenie Independent toy Award (cena udelená predajcami hračiek, ktorí nie sú súčasťou maloobchodných sietí) a Loved by parents Award (Milované rodičmi) vo Veľkej Británii, či ocenenie Etoil du Jouet (Hviezda hračiek) vo Francúzsku. Cieľom je expandovať do celého sveta. Dôvod je jednoduchý. Obavy detí sa síce môžu v jednotlivých krajinách líšiť, ale spoločné majú jedno – každé dieťa potrebuje cítiť pohodlie a bezpečie, ktoré sa práve prostredníctvom príšeriek ich tvorcovia snažia poskytnúť.

Zdroje: www.mybaba.com, www.sorgenfresser.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Libuša Removčíková
Libuša Removčíková

Písanie a žurnalistika ma vždy zaujímali, preto som študovala na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave. Téma podnikania a ekonomiky je mi taktiež blízka, preto som študovala na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. A baví ma aj marketingová komunikácia. Čo môže byť lepšie ako skĺbiť toto všetko dokopy?


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky