Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.82) – Unikátny koncept kreatívneho predplatného

Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.82) – Unikátny koncept kreatívneho predplatného

Ste tvorivé duše? Neustále si kupujete drobné potreby a pomôcky na kreatívne vyrábanie darčekov, dekorácií či šperkov? Ak ste na tieto otázky odpovedali áno, máte veľa spoločného so zakladateľkami nasledujúceho podnikateľského nápadu. Dámy to navyše poňali nielen kreatívne, ale aj nekonvenčne. Kreativitu ponúkajú ako predplatné!

Od zamestnania k podnikaniu

Ďalší inšpiratívny nápad na podnikanie má v tomto prípade dve duše. Dve ženy. Dve kreatívne maniačky. Obe vyrastali v Severnej Karolíne v USA. Potom sa obe nezávisle od seba presťahovali do New Yorku – s cieľom nájsť naplnenie svojho života. Janet Crowther a Katie Covington spojila spoločná vášeň a povolanievytváranie šperkov pre rôzne newyorské módne domy. Konkrétne napríklad  Kate Spade, Anthropologie či Marc Jacobs.
Práve pri tejto práci sa obe dievčatá naučili, kde sú tie správne miesta na hľadanie kvalitného materiálu a doplnkov. A po istej dobe ich napadlo, prečo sa s týmito „baštami“ kreativity a s vlastným talentom nepodeliť...

Presne tak vznikla spoločnosť For the Makers Inc., ktorej hlavnou myšlienkou je, že každý sa môže naučiť vytvárať pekné veci. Svoju kreativitu dámy  zhustili do jedného nápadu a jedného podnikania, ktoré teraz beží pod hlavičkou forthemakers.com (voľný preklad: pre výmyselníkov).

Článok pokračuje pod reklamou


Netradičný business model

Podnikanie s handmade, poviete si – nič nové. Budete však veľmi prekvapení, keď sa dozviete, ako šikovne si to Katie a Janet vymysleli. Stavili totiž na predaj formou predplatného, na aké sme zvyknutí v našich končinách zväčša iba pri časopisoch.

Ak si objednáte predplatné od For The Makers, každý mesiac vám domov príde 4-6 balíčkov s kreatívnymi potrebami, materiálom a odkazom na videonávod na webe. Jedno mesačné predplatné stojí 29 dolárov, poštovné je zadarmo. Návody pripravujú zakladateľky, no i ďalší šikovní dizajnéri. Sú pripravené formou krok za krokom, takže výrobu vlastných handmade kúskov zvládnu aj  začiatočníci. O aké výrobky ide? Sú to napríklad náramky, šatky, misky na oriešky, obrusy, tašky, a mnoho iných zaujímavostí.

Predplatné For The Maker môžete darovať aj ako darček. Napríklad kreatívnej mamine na Deň matiek či kamarátke na narodeniny. Je možné ho objednať na mesiac, no aj na dlhšie obdobie. Katie a Janet robia pravidelne aj súťaže o balíčky, píšu blog a na je vidieť, že o podnikanie sa starajú. Svojím odberateľom tiež na webe po prihlásení poskytujú príležitosť pochváliť sa so svojimi výrobkami a zdieľať ich na internete s priateľmi. To samozrejme prináša na web ďalších potenciálnych zákazníkov... aké šikovné!

Ak sa pozrieme „do zákulisia“ nápadu, nie je jeho realizácia vôbec zložitá. Do nákladov je potrebné započítať materiál na výrobu vecí, výrobu videa a poštovné. Materiál pritom stačí nakúpiť až podľa počtu prihlásených na odber. Takéto podnikanie teda so sebou nenesie žiadne príliš vysoké riziko a navyše dokáže perfektne zužitkovať ľudskú kreativitu, ktorá je v dnešnej dobe veľmi žiadaná.


Slovenské kreatívne predplatné?

Uvažovali ste už niekedy nad tým, čo všetko okrem tlače by sa dalo predávať formou predplatného? V zahraničí je tento typ predaja vzrastajúcim trendom, skúste teda porozmýšľať tiež a možno sa na vlne jeho úspechu zveziete aj vy. Podobný kreatívny koncept, ako je For The Makers, by sa celkom určite uživil aj na Slovensku. Veď si len zoberte, koľko užívateľov a priaznivcov majú u nás rôzne handmade portály. Ak sa však necítite doma práve v kreatívnej oblasti, nemusíte mať hlavu v smútku. Prevezmite iba myšlienku a aplikujte ju na svoju oblasť záujmu. Pritom nezabúdajte na základné pravidlo – v jednoduchosti je krása...


Zdroj obrázkov: forthemakers.com

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Ivica Ďuricová

Freelance copywriterka, pre ktorú je písanie vášňou a povolaním zároveň. Je spoluautorkou článkov o inšpirácii v podnikaní a publikácií 99 Inšpiratívnych podnikateľských nápadov a 49 hrdiniek slovenského biznisu.


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.