Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.82) – Unikátny koncept kreatívneho predplatného

Ste tvorivé duše? Neustále si kupujete drobné potreby a pomôcky na kreatívne vyrábanie darčekov, dekorácií či šperkov? Ak ste na tieto otázky odpovedali áno, máte veľa spoločného so zakladateľkami nasledujúceho podnikateľského nápadu. Dámy to navyše poňali nielen kreatívne, ale aj nekonvenčne. Kreativitu ponúkajú ako predplatné!

Od zamestnania k podnikaniu

Ďalší inšpiratívny nápad na podnikanie má v tomto prípade dve duše. Dve ženy. Dve kreatívne maniačky. Obe vyrastali v Severnej Karolíne v USA. Potom sa obe nezávisle od seba presťahovali do New Yorku – s cieľom nájsť naplnenie svojho života. Janet Crowther a Katie Covington spojila spoločná vášeň a povolanievytváranie šperkov pre rôzne newyorské módne domy. Konkrétne napríklad  Kate Spade, Anthropologie či Marc Jacobs.
Práve pri tejto práci sa obe dievčatá naučili, kde sú tie správne miesta na hľadanie kvalitného materiálu a doplnkov. A po istej dobe ich napadlo, prečo sa s týmito „baštami“ kreativity a s vlastným talentom nepodeliť...

Presne tak vznikla spoločnosť For the Makers Inc., ktorej hlavnou myšlienkou je, že každý sa môže naučiť vytvárať pekné veci. Svoju kreativitu dámy  zhustili do jedného nápadu a jedného podnikania, ktoré teraz beží pod hlavičkou forthemakers.com (voľný preklad: pre výmyselníkov).

Článok pokračuje pod reklamou


Netradičný business model

Podnikanie s handmade, poviete si – nič nové. Budete však veľmi prekvapení, keď sa dozviete, ako šikovne si to Katie a Janet vymysleli. Stavili totiž na predaj formou predplatného, na aké sme zvyknutí v našich končinách zväčša iba pri časopisoch.

Ak si objednáte predplatné od For The Makers, každý mesiac vám domov príde 4-6 balíčkov s kreatívnymi potrebami, materiálom a odkazom na videonávod na webe. Jedno mesačné predplatné stojí 29 dolárov, poštovné je zadarmo. Návody pripravujú zakladateľky, no i ďalší šikovní dizajnéri. Sú pripravené formou krok za krokom, takže výrobu vlastných handmade kúskov zvládnu aj  začiatočníci. O aké výrobky ide? Sú to napríklad náramky, šatky, misky na oriešky, obrusy, tašky, a mnoho iných zaujímavostí.

Predplatné For The Maker môžete darovať aj ako darček. Napríklad kreatívnej mamine na Deň matiek či kamarátke na narodeniny. Je možné ho objednať na mesiac, no aj na dlhšie obdobie. Katie a Janet robia pravidelne aj súťaže o balíčky, píšu blog a na je vidieť, že o podnikanie sa starajú. Svojím odberateľom tiež na webe po prihlásení poskytujú príležitosť pochváliť sa so svojimi výrobkami a zdieľať ich na internete s priateľmi. To samozrejme prináša na web ďalších potenciálnych zákazníkov... aké šikovné!

Ak sa pozrieme „do zákulisia“ nápadu, nie je jeho realizácia vôbec zložitá. Do nákladov je potrebné započítať materiál na výrobu vecí, výrobu videa a poštovné. Materiál pritom stačí nakúpiť až podľa počtu prihlásených na odber. Takéto podnikanie teda so sebou nenesie žiadne príliš vysoké riziko a navyše dokáže perfektne zužitkovať ľudskú kreativitu, ktorá je v dnešnej dobe veľmi žiadaná.


Slovenské kreatívne predplatné?

Uvažovali ste už niekedy nad tým, čo všetko okrem tlače by sa dalo predávať formou predplatného? V zahraničí je tento typ predaja vzrastajúcim trendom, skúste teda porozmýšľať tiež a možno sa na vlne jeho úspechu zveziete aj vy. Podobný kreatívny koncept, ako je For The Makers, by sa celkom určite uživil aj na Slovensku. Veď si len zoberte, koľko užívateľov a priaznivcov majú u nás rôzne handmade portály. Ak sa však necítite doma práve v kreatívnej oblasti, nemusíte mať hlavu v smútku. Prevezmite iba myšlienku a aplikujte ju na svoju oblasť záujmu. Pritom nezabúdajte na základné pravidlo – v jednoduchosti je krása...


Zdroj obrázkov: forthemakers.com

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Plochá fľaša ako dizajnérsky kúsok, ktorý šetrí miesto v batožine aj životné prostredie

Inovatívna fľaša, ktorá spája ekológiu s praktickosťou na trhu od začiatku zaujala a úspech zožala aj na odovzdávaní Oscarov. Memobottle šetrí prírodu a pomáha tiež v rozvojových krajinách.

Startup Zenyum bojuje s krivými zubami použitím 3D technológie

Strojček na zuby vie potrápiť pacienta aj peňaženku. Na trhu je ale inovatívne riešenie, ktoré je lacnejšie a zubára takmer netreba ani navštíviť.

Dánsky ekologický nápad Sprout – ceruzky, z ktorých vyklíči paradajka či bazalka

Aj z ceruzky sa dá vytvoriť zaujímavý produkt, stačí na jej koniec dať semiačka rastliny. Projekt Sprout bol nápadom študentov. Ako sa dostal do celého sveta?

Koncept „telocviku” pre najmenších, ktorý rozvíja detskú motoriku a kreativitu

Mini Monkey Gym sa venuje batoľatám a rozvoju ich pohybových schopností. Z jednoduchého nápadu mamičky sa stala úspešná spoločnosť, ktorá má franchisingové prevádzky v celej Británii.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky