Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.16) – Čokoláda na želanie

30 miliárd možných kombinácií lahodnej pochúťky a doplnkových maškŕt. Tisíce predaných tabličiek už počas prvých týždňov od založenia. Štart firmy počas najhorších mesiacov nedávnej ekonomickej krízy. Traja zakladatelia a jedna veľmi zaujímavá a „chutná“ success story. Customize + Chocolate = Chocomize.

Roztopená čokoláda v aute

Tak sa to celé začalo. Jeden z trojice priateľov z univerzity Colombia v USA, Nick, sa vybral na čokoholické nákupy a počas medziprestávky na ceste domov nechal v aute okrem iného aj čokoládu, oriešky, cukríky a ďalšie veľmi chabo tepluvzdorné dobroty. Keď sa v horúčave vrátil do auta, našiel v ňom už len roztopenú čokoládu zmiešanú s ostatným nákupom. Jeho priatelia, Fabian a Eric, mu poradili dať čokoládovú hrču do chladničky. O niekoľko hodín ju všetci spolu vybrali a pre zábavu ochutnali. Výsledok však bol prekvapujúci a čokoládovo-cukríkovo-oriešková zmes im naozaj chutila! Tak sa zrodila idea čokolády s vlastnými prísadami.

Spočiatku sa chlapci báli rizika, keďže bola kríza. Vďaka kríze však bol aj nedostatok pracovných miest, a tak zanevreli na zamestnaneckú kariéru a začali intenzívne snovať plány, ako založiť Chocomize – spoločnosť, ktorá sa venuje výrobe čokolády na želanie. V snahe ich povzbudzoval aj fakt, že v spoločnosti stále viac silnel a silnie dopyt po individuálnych riešeniach. Čokoláda s ingredienciami na prianie bola teda už pred štartom firmy Chocomize odsúdená na úspech.

Článok pokračuje pod reklamou


Belgická kvalita, ktorá ide na dračku

Zákazníkmi firmy sú jednotlivci, ale aj najrôznejšie spoločenstvá od veľkých korporácií až po snúbencov, ktorí si custom čokolády objednávajú ako darčeky pre svojich svadobných hostí. Podnikatelia zasa majú ideálnu možnosť, ako prezentovať firmu v netradičnom štýle. Navyše, ak je základom kvalitná belgická čokoláda a starostlivo vyberané prídavné suroviny. Každá jedna objednávka sa spracováva ručne a na výber je tmavá, mliečna alebo biela čokoláda. Na želanie si do nej môžete nechať pridať ingrediencie ako lentilky, mandle, hrozienka, Marshmallows, kúsky kokosu, 32-karátový zlatý prášok, gumové medvedíky, sušené ovocie, levanduľu, škoricu, bazalku, kávové zrnká, slané praclíky v jogurte či rôzne nápisy (ako napr. Krásne výročie, Vezmeš si ma?, Všetko najlepšie k narodeninám alebo Nádherného Valentína). Apropo... keď už sa blíži ten Valentín, nemáte chuť na čokoládu celkom podľa vlastného gusta? Vyrobíte si ju celkom jednoducho pomocou generátora na stránke firmy a o pár dní môžete sladké prekvapenie čakať na Vašej pošte.

To ale stále nie je všetko. Keď custom, tak custom. Vybrať si môžete aj vlastný obal a ak sa bojíte, že sa netrafíte do chutí obdarovaného, je tu možnosť zakúpiť si darčekový certifikát, ktorý potom oslávenec využije na vytvorenie vlastnej čokolády. Pri firemných klientoch je tu aj možnosť dať si vytvarovať vlastné logo či obrázok priamo na čokoládu. Tomu už sa povie imidžová záležitosť...
Zakladatelia sú však okrem doslova chutnej idey výnimoční aj svojím postojom k podnikaniu a k spoločnosti ako takej. Výťažok z predaja každej čokolády totiž ide na charitu a človek si pri objednávke dokonca môže vybrať, ktorej neziskovej organizácii či nadácii má byť časť poplatku za jeho čokoládu odoslaná.


Sladké plody úspechu

Netradičné nápady ako je Chocomize nenechávajú chladné ani médiá. O úspešnej firme troch absolventov colubijskej univerzity sa zaujímali už napríklad CNN, New York Times či slávna Oprah. Najlacnejší čoko mix začína pri sume $ 3.85, čo nie je až tak veľa ani na naše pomery. Zdá sa teda, že byť originálny sa vypláca stále viac a vo svete majú úspech najmä také podnikateľské nápady, ktoré prinášajú ľuďom radosť, možnosť odlíšiť sa a prispievajú svetu aj svojou pridanou hodnotou.

 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

 


 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.