Enterprise Investors kupuje sieť CBA Slovakia

Polish Enterprise Fund VII, private equity fond spravovaný spoločnosťou Enterprise Investors (EI), podpísal zmluvu o kúpe 100% akcií spoločnosti CBA Slovakia a.s., popredného nezávislého maloobchodného predajcu potravín na Slovensku.

Enterprise investors kupujú jedného z najväčších domácich predajcov potravín

CBA Slovakia prevádzkuje sieť 310 predajní, menších samoobslužných potravín a lokálnych supermarketov na západnom a strednom Slovensku. Je jedným z najväčších domácich maloobchodných predajcov potravín v krajine, hneď po medzinárodných reťazcoch. Spoločnosť založil pán Marián Šufliarsky a ďalej ju rozvinul jeho syn Marián Šufliarsky mladší. Pod jeho vedením sa veľké množstvo predajní zrekonštruovalo na úroveň moderných štandardov a vytvoril sa nový koncept supermarketov. CBA Slovakia je tiež vedúcou spoločnosťou v nákupnej aliancii CBA, druhej najväčšej maloobchodnej aliancii v oblasti nákupu potravín na Slovensku. V roku 2016 firma dosiahla tržby 130 mil. eur.

Investícia 16 mil. eur je určená na oddlženie spoločnosti a ďalšiu expanziu

„Sme presvedčení, že CBA Slovakia je vhodnou platformou pre rozvoj na maloobchodnom trhu s potravinami lokálneho charakteru. Očakávame, že význam tohto typu predajní bude rásť a spotrebitelia budú čoraz viac vyhľadávať pohodlné nákupy v blízkosti svojho bydliska,“ povedal Michał Rusiecki, managing partner spoločnosti Enterprise Investors, zodpovedný za transakciu. „Chceme podporiť spoločnosť v jej ambicióznom pláne, zmodernizovať sieť súčasných obchodov a výrazne ju rozšíriť do budúcna, s cieľom poskytovať zákazníkom kvalitné, lokálne a čerstvé potraviny, ktoré si budú môcť pohodlne nakúpiť v blízkosti svojich domovov," dodáva Martin Chocholáček, investičný riaditeľ Enterprise Investors pre Slovensko.

Výkonný riaditeľ spoločnosti CBA Lukáš Mucha v súvislosti s transakciou uviedol: „Sme nadšení, že v spolupráci s Enterprise Investors začíname novú éru firmy. Veľmi dobre vnímame, aké úspešné boli investície EI v oblasti maloobchodného predaja potravín, predovšetkým do siete Dino v Poľsku alebo Profi v Rumunsku. Som presvedčený, že s ich podporou má naša spoločnosť vynikajúce vyhliadky na ďalší rast.“

Od roku 1990 EI investovala 173 miliónov eur do piatich spoločností v oblasti maloobchodného predaja potravín v regióne strednej a východnej Európy (vrátane akvizície CBA Slovakia).

Poradcami spoločnosti Enterprise Investors boli White & Case (právne poradenstvo), PwC (daňové a účtovné poradenstvo) a GHS Legal. KPMG Corporate Finance pôsobila ako vedúci transakčný poradca na strane predávajúceho, spolu s Hillbridges (právne poradenstvo) a KPMG (daňové a finančné poradenstvo).

Kto je investor, ktorý kúpil CBA

Enterprise Investors je jednou z najväčších spoločností spravujúcich private equity fondy v strednej a východnej Európe. Od svojho vzniku v roku 1990 vytvorila spoločnosť deväť fondov s celkovou hodnotou presahujúcou 2,5 mld. eur. Tieto fondy doteraz investovali 1,8 mld. eur do 139 spoločností z rôznych odvetví. Enterprise Investors ukončili 125 investícií v objeme viac ako 3,5 mld. eur. Spoločnosť pôsobí na Slovensku nepretržite od roku 2001 a odvtedy investovala 100 mil. eur do slovenských spoločností ako NAY, STD DONIVO, či CBA Slovakia.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


CB ESPRI Impact One: nový fond na financovanie projektov s pozitívnym spoločenským vplyvom

Na Slovensku vznikol fond zameraný na podniky s merateľným spoločenským dopadom. Koľko plánuje investovať, do akých firiem a aké podmienky treba splniť?

GymBeam získal najväčšiu e-commerce investíciu v histórii Slovenska

Najrýchlejšie rastúca e-commerce platforma v strednej a východnej Európe získala investíciu od Crowdberry a Slovak investment holding.

Nová možnosť financovania pre slovenské firmy cez dlhopisy! CVI prináša 50 miliónov eur

Slovenské firmy majú novú možnosť, ako financovať svoj rast. Spoločnosť Credit Value Investments (CVI), ktorá poskytuje financovanie ziskových firiem s rastovým potenciálom cez odkup súkromných dlhopisov, tu chce investovať 50 miliónov eur. V lete tohto roka rástla vďaka nej aj známa sieť so športovými potrebami Exisport.

Private equity fond Genesis podporil fúziu reťazca Datart s majiteľom predajní Euronics a Hej

Na trhu maloobchodného predaja spotrebnej elektroniky prišlo v nedávnom čase k česko-slovenskej fúzii HP Tronicu (Hej.sk, Kasa.cz, Euronics) a DATARTu, vďaka čomu vznikol subjekt so zhruba 20 % podielom na trhu, 130 špecializovanými predajňami a silnou pozíciou v on-line predaji. Celá transakcia bola zrealizovaná s finančnou podporou fondu Genesis Private Equity Fund III.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky