Víťazi European Entrepreneurship Video Award 2010

Pri príležitosti Európskeho týždňa malých a stredných podnikov, ktorý sa konal v Bruseli od 25. mája do 1. júna 2010 boli vyhlásené výsledky súťaže pod názvom Európska cena za videozáznam o podnikaní 2010 (EEVA 2010). Súťaž vyhlásila Európska komisia v nasledovných kategóriách: 1. podnikanie – iný spôsob života; 2. podnikanie – výzvy a odmeny; 3. podnikanie – cesta do budúcnosti.

Cieľom tejto súťaže bolo nakrútiť krátky videozáznam v trvaní jednej, maximálne dvoch minút, ktorý by odpovedal na otázky: Čo to vlastne znamená podnikať? Čo môže ľudí podnietiť, aby sa stali podnikateľmi? Čo by mohlo zbúrať staré predsudky a ponúknuť nové pohľady na podnikanie?


Do súťaže sa mohli zapojiť nielen členské štáty EÚ, ale aj krajiny ako Izrael, Turecko alebo Albánsko. Prihlásené videozáznamy boli hodnotené podľa splnenia kritérií ako relevantnosť a primeranosť videozáznamu, originalita základnej myšlienky videozáznamu, kvalita scenára a kvalita spracovania. Víťazi jednotlivých kategórií boli odmenení sumou 3333 €, autori videí na druhom mieste získali finančnú odmenu vo výške 2 222 € a na treťom mieste 1 111 €. Porota udelila aj päť mimoriadnych ocenení v kategórii do 25 rokov – mladí autori získali odmenu po 555 €.

Článok pokračuje pod reklamou

Podnikanie – iný spôsob života


V kategórii podnikanie – iný spôsob života sa na prvom mieste umiestnila grécka autorka Mara Kapota, ktorej príspevok ponúka obraz na rodinu pri jedle, kde každý s nie veľkým záujmom konzumuje obsah na tanieri. Len malé dievča sa rozhodne pripraviť jedlo inak – urobí z neho pizzu a potom sa oň idú potrhať aj ostatní príslušníci rodiny. Na druhom mieste v tejto kategórii skončilo video zo Srbska, poukazujúce na podnikateľa, ktorý využíva každú príležitosť, aby vytvoril niečo nové, výnimočné. Aj keď sa stretáva s prekážkami a problémami, vie z nich vyťažiť a opäť napredovať ďalej. Holandský autor Robbert Weijers sa umiestnil na treťom mieste s videozáznamom o mladom opravárovi zelených bicyklov. Mladý muž je priviazaný nitkami, ktorými pohybuje jeho zamestnávateľ, takže aj keď dostane nápad nafarbiť bicykle na červeno, jeho zamestnávateľ mu to nedovolí. Preto sa hrdina videa – opravár rozhodne odstrihnúť zo zamestnaneckého vzťahu a vyrobí odlišné - červené bicykle, ktoré aj ihneď predá a má viac peňazí ako keby bol len zamestnancom. Videá si môžete pozrieť tu.

Podnikanie – výzvy a odmeny


Víťazom ďalšej kategórie podnikanie - výzvy a odmeny sa stal Georgi Georgiev z Bulharska. Jeho príspevok s názvom Môj sen ukazuje chlapca ma poli, ktorý zasadí semienko, stará sa oň, chráni malú rastlinku pred nepriazňou počasia. Následne sa vo videu naskytne pohľad už na dospelého muža, ktorý vlastní kvetinárstvo a odkaz: Môj sen, moje podnikanie. Druhé miesto obsadilo video z Francúzska, ktoré rozpráva príbeh malého chlapca, ktorý hrá futbal a je zaľúbený do prekrásnej ženy. Tá mu dá veľký bozk na čelo farby červeného rúžu. Chlapec sa ide pochváliť spoluhráčom futbalu, ale po hre sa bozk v teple vyparí. To motivuje mladého muža a vytvorí novú sériu rúžov, ktoré sú odolné voči vysokým teplotám. Na treťom mieste sa umiestnil taliansky autor Umberto Rinaldi s príspevkom o Lucovi, ktorý sa od detstva snaží napísať dobrý nápad a až keď po rokoch upratuje svoje nevydarené pokrčené nápady, dostane ten najlepší. Založí si upratovaciu firmu. Videá si môžete pozrieť tu.

Podnikanie – cesta do budúcnosti

V kategórii podnikanie – cesta do budúcnosti prvé miesto obsadila Maria Palavamäki z Fínska. Jej video rozpráva príbeh zamestnanca Mattiho, ktorý pracuje vo veľkej firme. Vo voľnom čase rád vyrába modely lietadiel, niekedy je to jeho jediný dôvod, prečo ráno vstáva do práce. Vystriedal už viacero aktivít vo voľnom čase, no aj tak sa vrátil k modelom lietadiel. Tie zmenia jeho život, dostane nápad a stane sa podnikateľom. Ďalší ocenený príspevok z Nemecka hovorí o tom, ako prasiatko šlo hľadať svoje šťastie. Spýtalo sa svojej mamy, ako by mohlo byť šťastné a žiť plnohodnotný život. Mama mu povedala, aby hľadalo aktivitu, ktorú má naozaj rado a bude sa z nej tešiť. Tak sa prasiatko vybralo do sveta a popýtalo sa rôznych zvieratiek, aké je ich povolanie. Na konci svojej cesty zacítilo vôňu truffles a rozhodlo sa, že bude vyrábať svoje vlastné truffles. Na treťom mieste v danej kategórii sa umiestnilo video s názvom Free Apples – slobodné jablká od Sandry Vaher z Estónska. Video ukazuje tri jablká voľne položené do trávy a následne je detailný pohľad na jedno jablko, kde je úsmev a pod tým veta: Podnikanie nie je len dosahovanie zisku. Videá si môžete pozrieť tu.

Súťažné videá o podnikaní budú použité na podporu a propagáciu podnikania medzi Európanmi a ich motivovanie, aby samy začali podnikať.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. v roku 2023

Plánujete začať podnikať a neviete sa rozhodnúť, či by bolo pre vás lepšie založiť s.r.o., alebo začať podnikať ako živnostník? Porovnanie, výhody aj nevýhody vám prinášame v tomto článku.

Porovnanie živnosti a s. r. o. v roku 2022

Neviete, či je pre vás lepšie zvoliť si živnosť alebo založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? O výhodách, nevýhodách a kritériách pri rozhodovaní, sa dočítate v článku.

Freelancing vs práca v korporáte: čo je lepšie?

Je práca „na voľnej nohe“ vhodná pre každého? Porovnali sme výhody a nevýhody freelancingu aj zamestnania v korporácii.

Ako začať podnikať s nulou v peňaženke?

Aké možnosti podpory pre začínajúcich podnikateľov existujú? Získať rady, skúsenosti, ale aj peniaze na podnikanie je možné viacerými spôsobmi.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky