Podnikateľské účty zadarmo

Chcete mať podnikateľský účet bez poplatkov (zadarmo)? Porovnali sme produkty bánk, ktoré bezplatné podnikateľské účty poskytujú.

Hoci vo väčšine bánk pôsobiacich na slovenskom trhu si musia podnikatelia za využívanie služieb priplatiť ešte vyššiu sumu ako fyzické osoby, existujú aj bezplatné varianty podnikateľských účtov. Ak chcete ušetriť, tento článok je určený práve pre vás.

Podnikateľské účty bez poplatkov (zadarmo)

Bezplatné vedenie podnikateľského účtu bez nutnosti spĺňania akýchkoľvek podmienok ponúkajú na Slovensku dve banky:

  1. mBank a
  2. Fio banka.

Oba subjekty sa marketingovo profilujú ako prevažne internetové banky, s čím sú spojené isté nevýhody ako napríklad obmedzená pobočková sieť, no tieto nevýhody sú na druhej strane vyvažované priaznivou cenou. Navyše, nie každý podnikateľ reálne potrebuje využívať širokú sieť bankových pobočiek.

Podrobné informácie o podmienkach podnikateľských účtov v dvoch uvedených bankách prinášame v nasledujúcom prehľade.

Podnikateľský účet v mBank je zadarmo

mBank ponúka podnikateľský účet s názvom mKonto Biznis bez mesačného poplatku za vedenie (zadarmo). Žiadosť o otvorenie je možné vypísať online a podpísať pred kuriérom, alebo na jednej z desiatich pobočiek (5x Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina, Prešov, Nitra).

Na pobočkách dokážete otvoriť podnikateľský účet aj bez predchádzajúcej žiadosti. Druhou možnosťou je dohodnuté stretnutie s niektorým z Mobilných tímov, operujúcich v ďalších sedemnástich slovenských mestách. Tie však vedia zabezpečiť len podpis zmluvnej dokumentácie v súvislosti s otvorením podnikateľského účtu, pre akékoľvek ďalšie požiadavky je nutné navštíviť pobočku.

Treťou možnosťou je skúsiť nonstop informačnú linku, na ktorej tiež dokážu spracovať žiadosť o otvorenie podnikateľského účtu, ktorý je zadarmo. K zriadeniu účtu potrebujete vo všetkých prípadoch okrem občianskeho preukazu alebo cestovného pasu aj originál a kópiu, alebo úradne overenú kópiu povolenia k podnikateľskej činnosti.

V rámci podnikateľského účtu v mBank sú zadarmo všetky prichádzajúce a odchádzajúce platby zadané prostredníctvom internetbankingu, trvalé príkazy a inkasá. Za emailovú notifikáciu o pohyboch neplatíte, ak však chcete informácie cez SMS, za každú zaplatíte 10 centov, alebo 1,5 € za paušál 30 správ.

Samozrejmosťou v mBank je kvalitná mobilná aplikácia a internetové bankovníctvo, ktoré však nedokážete prepojiť s internými systémami vašej firmy. Doplnková služba mTransfer je platobnou bránou, ktorá umožňuje vašim zákazníkom jednoduchú online platbu. Jej praktické využitie je však limitované, keďže by takisto museli mať účet v mBank.

K podnikateľskému účtu máte nárok na debetnú platobnú kartu Visa alebo Mastercard, ktorá je zadarmo, ak mesačný objem vašich platieb presiahne 70 €. V opačnom prípade vám z účtu strhnú poplatok 1,3 €. S kartou Mastercard môžete využívať zľavový program Mastercard Elite a cashbacky u vybraných obchodníkov v rámci program Mastercard Priceless Specials. V prípade záujmu o dodatkovú kartu sa pripravte na poplatok 3,5 € ročne. Výbery z bankomatov sú bezplatné nielen na Slovensku, ale aj na celom svete, každý jednotlivý výber však musí byť minimálne vo výške 70 €. Nižšie výbery sú spoplatňované dvomi eurami.

Vďaka prepojeniu mobilnej aplikácie so službou Google Pay môžete platiť aj jednoduchým priložením mobilného telefónu k terminálu. Podmienkou je telefón s operačným systémom Android vo verzii 4.4 alebo vyššej, podporujúci technológiu NFC. Uvedené požiadavky spĺňa veľká väčšina aktuálnych modelov na trhu.

Problematickejšia situácia nastane, keď na svoj podnikateľský účet v mBank budete potrebovať dostať hotovosť. V pobočkách mBank na Slovensku hotovosť neprijímajú. Na rozdiel od Českej republiky nemá mBank na Slovensku ani vkladomaty - samoobslužné zariadenia podobné bankomatom, ktoré ale umožňujú aj vklad hotovosti. Podľa ešte minuloročných vyjadrení hovorcu banky budú investíciu do vkladomatov zvažovať aj na slovenskom trhu, ak sa osvedčia u našich susedov.

Klientovi tak ostávajú len dve možnosti. Vklad na svoj, alebo cudzí účet v inej banke, spojený s následným prevodom. Medzibankové platby sú aktuálne spracovávané v rámci 24 hodín, v niektorých bankách (napr. VÚB) dostane pri prevode v ranných hodinách (v prípade VÚB do 9:00) príjemca finančné prostriedky ešte v danom dni.

Druhou možnosťou je poštový peňažný poukaz typu B, pri tejto alternatíve i však príjemca musí na prostriedky počkať až dva pracovné dni. Banka na svojej internetovej stránke uvádza aj tretiu možnosť - vklad hotovosti na pobočke inej banky priamo v prospech účtu v mBank, túto však neberieme do úvahy. Uvedenú službu, vklad na v inej inštitúcii vedený účet, aktuálne žiadna banka na Slovensku neposkytuje.

Kým bezplatný podnikateľský účet môže mnohých potešiť, tak ponuka povoleného prečerpani a podnikateľských úverov v mBank pôsobí netransparentne. Najmä povolené prečerpanie na podnikateľskom účte je faktor, ktorého dôležitosť si najmä začínajúci podnikatelia nemusia uvedomovať.

Na internetovej stránke banky nie je o možnostiach financovania podnikateľských subjektov žiadna zmienka. V cenníku sa nachádza len niekoľko riadkov, podľa ktorých je v produktovom portfóliu mPôžička Biznis a mRezerva Biznis Start, čiže povolené prečerpanie, ľudovo nazývaného možnosť ísť do mínusu na účte. Uvedené produkty sú však k dispozícii len v internetbankingu pre existujúcich klientov, pravdepodobne na základe obratov na účte. Avšak aktuálne za verejnosti neznámych, nejasných podmienok.

Fio banka tiež ponúka podnikateľský účet zadarmo

Ani vo Fio banke za vedenie podnikateľského účtu neplatíte, to je však jedna z mála spoločných čŕt s účtom v mBank. V mnohých ďalších detailoch a parametroch sa odlišujú. Vo Fio banke momentálne otvoríte online iba účet pre fyzickú osobu, podnikatelia sa nevyhnú návšteve jednej z pätnástich pobočiek (okrem iných vo všetkých krajských mestách). Potrebné je si so sebou priniesť doklad totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas), spolu s výpisom zo živnostenského alebo obchodného registra.

Trochu komplikovanejšia situácia je v prípade občianskych združení. Tým Fio banka neotvorí účet ihneď, ale požadovanú dokumentáciu (zakladateľský dokument, potvrdenie o pridelení IČA, stanovy) schvaľuje a tento proces trvá nejaký čas. Dvom návštevám pobočky sa možno vyhnúť zaslaním podkladov emailom.

Bezkonkurenčným je účet vo Fio banke predovšetkým pre podnikateľov pôsobiacich aj na českom trhu. Vďaka unikátnemu princípu bude mať váš účet dva bankové kódy (8330 pre SR a 2010 pre ČR), čiže okrem prijatých a odoslaných platbách v eurách neplatíte ani za platby v českých korunách. Celkovo môže byť účet vedený až v jednej z pätnástich mien. SMSka o pohybe na účte vás bude stáť 10 centov.

Ďalšie drobnosti potešia najmä tých, čo si potrpia na imidž. Vo Fio banke si môžete zvoliť svoje vlastné číslo účtu. Musí byť samozrejme aktuálne voľné, mať 8-10 číslic a vyhovovať podmienkam Národnej banky Slovenska. Prestíž vám dodá zlatá (7 € mesačne) alebo platinová (12 € mesačne) platobná karta, alebo si vyberiete bezplatnú embosovanú Mastercard s obyčajným dizajnom. K nej si za jednorazový poplatok 7 € môžete zaobstarať platobnú nálepku.

Pozor si treba dať akurát pri výberoch z bankomatu. Prvý výber v mesiaci z akéhokoľvek bankomatu na svete je zadarmo, za každý ďalší si však zaplatíte 1,2 €. Platby kartou sú bezplatné, rovnako aj trvalé príkazy a inkasá.

Na druhej strane je netypické, že vklad v hotovosti osobou s oprávnením na nakladanie s predmetným účtom, rovnako ako výber nad 50 €, sú bez poplatku (za nižší výber zaplatíte euro).

Cieľovou skupinou pre Fio banku sú tak aj podnikatelia stále používajúci hotovosť. Odporúčame vám si iba preveriť časy fungovania pokladne, na mnohých pobočkách sa zatvára skôr ako sú oficiálne otváracie hodiny daného obchodného miesta.

Svoj bezplatný podnikateľský účet vo Fio banke môžete spravovať cez internetové bankovníctvo alebo aplikáciu fungujúcu na všetkých dominantných operačných systémoch. Veľkou výhodou oproti mBank je API bankovníctvo, umožňujúce automatické spracovanie výpisov z účtov banky v účtovnom softvéri spoločnosti, rovnako aj importované hromadné zadávanie platieb. Vo všeobecnosti je ponuka Fio banky prepracovanejšia ako je tomu u mBank, s čím sú spojené aj lepšie možnosti financovania.

Podnikateľský úver je poskytovaný v rozmedzí 100 tis.€ – 11 mil.€, či už na prevádzkové, investičné alebo projektové účely. Úrokové sadzby sú odvodené od trhových medzibankových sadzieb, preferované ručenie nehnuteľnosťou, doplnkovo pohľadávkami, zárukami alebo cennými papiermi. Kontokorent, čiže možnosť ísť do mínusu (povolené prečerpanie na podnikateľskom účte), láka príťažlivými úrokovými sadzbami, ktoré sa za každý rok riadneho splácania znižujú o jedno percento. Zaujímavá odmena za vernosť banke, po piatich rokoch sa tak môžete dostať na úroveň od 2,9 %. Oba varianty financovania sú dostupné aj pre nových klientov banky, respektíve neklientov.

V neposlednom rade nemožno zabudnúť ani na platformu, ktorou Fio banka sprístupňuje svojim klientom obchodovanie na finančných trhoch. Na Slovensku ide o ojedinelé prepojenie mimo privátneho bankovníctva veľkých bánk, neočakávajte však veľmi sofistikované poradenstvo. Samotná platforma je užívateľsky prívetivá, hoci s konkurenčne nadpriemernými poplatkami.

Ako si správne vybrať podnikateľský účet sa dočítate v článku Účet pre podnikateľov - ako si vybrať?

Podnikateľské účty zadarmo ponúkajú aj iné banky, nie však každému

Bezplatné vedenie podnikateľských účtov ponúkajú aj ďalšie banky. Ak chcete podnikateľský účet zadarmo, tak musíte splniť často náročné podmienky. Preto len zosumarizujeme možnosti, pri daných účtoch už nebudeme rozoberať ich detailné charakteristiky.

V Prima banke môžete mať bezplatný podnikateľský účet, ak váš priemerný denný kreditný zostatok v danom mesiaci prekročí hranicu 20 000 €. Ak ste fyzickou osobou - podnikateľom, v Slovenskej sporiteľni je hranica pri rovnakých podmienkach nižšia, len 10 000 €.

Všetci podnikatelia majú v Slovenskej sporiteľni základný účet zadarmo počas prvého roku od vzniku oprávnenia na výkon podnikateľskej činnosti, rovnakú výhodu poskytuje svojim klientom aj Unicredit Bank. Benevolentnejšie má podmienky nastavená OTP Banka, ktorá klientom odpúšťa poplatky pri najlacnejšom balíku počas prvého roku od otvorenia účtu. Čiže nemusí ísť o novovzniknutú spoločnosť.

Poznámka: Všetky informácie v článku vychádzali z cenníkov a podmienok platných a zverejnených ku 20.6.2018.

Veľké porovnanie podnikateľských účtov na Slovensku nájdete v článku Porovnanie podnikateľských účtov v roku 2018.


Poradenstvo v oblasti financií

Ak máte otázky k aktuálnej téme článku alebo potrebujete poradiť v oblasti poistenia, úverov alebo sporenia/investovania, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomohli sme už desiatkam spokojných klientov.

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť SMORON & CO. s.r.o., IČO: 52588076. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.  


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Centrálny register účtov – otázky a odpovede

Čo je centrálny register účtov, ktoré údaje sa do neho zapisujú a aké povinnosti majú banky? Odpovede na tieto a aj iné otázky nájdete v našom článku.

Centrálny register účtov od 1. 5. 2022

Čo je centrálny register účtov a ktoré údaje sa do neho zapisujú? Komu môžu byť zapísané údaje poskytnuté a aké sankcie hrozia za porušenie povinností?

Porovnanie podnikateľských účtov v roku 2022

Stručný prehľad toho, aké služby a za akú cenu ponúkajú banky podnikateľom pri bankových účtoch a zdôraznenie základných odlišností, výhod a nevýhod.

Centrálny register účtov: kedy sa zriadi a čo v ňom bude?

Parlament schválil zákon, ktorý upravuje práva a povinnosti súvisiace s prevádzkou registra účtov. Aké údaje budú banky nahlasovať a ako dlho k nim budú mať oprávnené orgány prístup?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky