Prečo banka nedá úver na štart podnikania

Hoci sa vraví, že banky rady požičiavajú peniaze na podnikanie, časť klientov bude tvrdiť opak. Že požiadali o podnikateľský úver a hoci vedeli, čo chcú robiť, napriek tomu dostali červenú. Pozreli sme sa preto na najbežnejšie prípady, keď so žiadosťou o podnikateľský úver pre začínajúcich podnikateľov neuspejete.

Na úvod si pomôžeme dátami z magazínu Business Insider. Ten analyzoval dôvody, prečo malé biznisy zlyhávajú. 82 percent skončí preto, že majú problémy s cash flow. 42 percent preto že trh nemá záujem o ich produkty alebo služby. 29 percent skončí preto, že sa im minú peniaze a 23 preto že nemajú správny tím ľudí. No a 19 percent skončí pre nekompetenciu.

Ak sa rozprávate s bankou, s ľuďmi, ktorí posudzujú, či začínajúceho podnikateľa zafinancujú, opakujú sa najmä tri dôvody zamietnutia – zlý biznis plán, nevypočítaný či dokonca mínusový cash flow a osobnosť podnikateľa. Sú to v podstate tie isté dôvody, ktoré vo svojom prieskume pomenoval aj Business Insider.

Ako prejsť cez prvú líniu v banke

Keď žiadate o podnikateľský úver pre začínajúceho podnikateľa, dostanete sa v banke k špecialistom, ktorí sa tejto téme venujú. Určite si od vás vypýtajú dva základné dokumenty – biznis plán a finančné (cash flow) očakávania. Podľa nich banka vidí, ako máte podnikanie premyslené a do akej miery bude s vami zdieľať úspechy či riziko.

Samozrejme, o tom, či biznis uspeje alebo nie, rozhodne trh. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré keď podnikateľ nevie ošetriť hneď na začiatku, je evidentné, že na trhu neuspeje a netreba na to vôbec čakať.

Jeden z tých faktorov je práve životaschopný biznis plán. Ak podnikateľ nevie na začiatku presne zadefinovať, čo chce robiť, pre koho to chce robiť, za koľko a v jednoduchej excelovskej tabuľke si vyrátať, či na tom zarobí alebo nie, dá sa s veľkou istotou výhry staviť na to, že neuspeje.

Časť začínajúcich podnikateľov očakáva – a je to práve tá, ktorá u banky neuspeje – že keď prídu s dostatočne optimistickým nápadom, banka im požičia peniaze a viac sa nepýta. Hlavne nech splácajú mesačnú splátku.

Takto to ale nefunguje. Banka chce požičať peniaze tým, ktorí hneď od začiatku vedia, ako ich zhodnotia v biznise. Len tak budú spokojné obe strany – banka dostane peniaze naspäť a podnikateľ rozbehne podnikanie a vytvorí fungujúcu a stabilnú firmu.

Zaváži aj osobnosť podnikateľa

Brian Tracy, americký kouč podnikateľov, tvrdí, že ak chce človek uspieť v biznise aj v živote, musí sa stať profesionálnym riešičom problémov. Pretože za každý problém, ktorý vyrieši, mu život (trh) prinesie ešte väčší problém. Podobne ako v škole. Najskôr musíte zvládnuť prvú triedu, aby ste uspeli v druhej, kde už je učivo náročnejšie.

Ak človek nevie hneď od začiatku riešiť problémy, nevie si zostaviť biznis plán, vyrátať cash flow alebo ho znechutí požiadavka banky vysvetliť nejasné súvislosti, respektíve priniesť ďalšie dokumenty, znovu je veľmi pravdepodobné, že nezvládne ani stres pri podnikaní.

Pretože určite sa stretne s nervóznym či dokonca agresívnym zákazníkom, náročným klientom, neústupčivými úradmi… A popri tom bude musieť riešiť svoje osobné problémy.

Osobnosť podnikateľa rozhoduje aj o tom, akých spolupracovníkov si vyberie do firmy. Ak je konfliktný, neochotný, nevie jasne komunikovať svoju víziu, je evidentné, že to isté sa zopakuje aj keď si bude hľadať do firmy ľudí. A firma s tímom, ktorý neťahá za jeden koniec, je predurčená na zlyhanie.

Toto sú len základné faktory, ktoré vie špecialista v banke odhadnúť vopred. Porovnávaním plánovanej výkonnosti a na základe doterajších skúseností s inými začínajúcimi podnikateľmi (z daného fachu) vie posúdiť, či má začínajúci podnikateľ šancu uspieť na trhu.

No a potom sú tu veci, ako priveľa úverov, pravidelné omeškania s ich splácaním, exekúcie, nezaplatené dane, ktoré človeka pri žiadosti o podnikateľský úver diskvalifikujú. Teda, pokiaľ opäť nemá rozbehnutý a s veriteľmi dohodnutý scenár, podľa ktorého tieto problémy rieši. Za týchto podmienok je získať financie málo pravdepodobné, avšak nie je to vylúčené.

5 rád ktoré vám pomôžu dostať podnikateľský úver, hoci s podnikaním ešte len začínate

1. Zrozumiteľný biznis plán

Je to základ každého podnikania. Nemusí to byť nič zložité, stačí, keď budete vedieť jasne popísať, čo idete robiť, pre koho a ako to chcete urobiť. Správne zostavený biznis plán vám môže pomôcť presvedčiť banku, aby vám na rozbeh podnikania financie poskytla.

2. Otvorte sa komunikácii

Ak sa stretnete s námietkami voči vášmu podnikateľskému zámeru alebo biznis plánu, naučte sa nereagovať podráždene a neberte ich ako útok. Každá nepríjemná otázka sa môže premeniť na ešte nepríjemnejšiu realitu, s čím majú pracovníci banky reálne skúsenosti. Skôr sa zamyslite nad konkrétnou obavou banky a ponúknite alternatívne riešenie rizika. Čím viac nepríjemných otázok dostanete a čím viac múch vychytáte na začiatku podnikania, tým bude váš podnikateľský plán reálnejší a životaschopnejší.

3. Optimizmus vyvážte testovaním

Začínajúci podnikatelia sú aj pod vplyvom rôznych motivačných článkov optimistickí v ich plánovanom biznise. Optimizmus je skvelá energia na štarte, v ďalšom kroku ho však treba vyvážiť faktami. Takže očakávané tržby nestrieľajte len tak do vetra. Oprite ich o vývoj sektora, v ktorom chcete podnikať, alebo (čo je ideálne) si urobte prieskum, prípadne test vášho produktu. Napríklad chalani z Pure Nuts urobili bezplatnú ochutnávku svojich nátierok na akcii o zdravej strave pred tým, ako sa do podnikania pustili vo veľkom.

4. Poraďte sa so skúsenejšími

Ukážte svoj biznis plán podnikateľovi, ktorý je úspešný alebo ktorý už má niečo odžité. Pomôže vám vychytať muchy ešte pred tým, než sa do podnikania pustíte. Ideálne, ak by ste si našli hneď od začiatku mentora alebo kouča, ktorý by vám pomáhal rásť osobnostne a aj v biznise.

5. Nepodceňujte ani nepreceňujte marketing

Zákazníci sa o vás musia dozvedieť, preto už vo svojej úvodnej stratégii rátajte s tým, že budete musieť investovať do marketingu. Pomôže vám to aj v banke, ak budete vedieť vysvetliť, ako sa k cieľovým číslam chcete dostať. Marketing nemusí byť veľký výdavok, skôr rozumná investícia, ktorej efektivita tiež súvisí so základnou témou biznisu – musíte vedieť, čo presne chcete trhu ponúknuť a pre koho.

Pred tým, ako sa pustíte do podnikania alebo vyčleníte peniaze na jeho rýchlejší rozbeh, nezabudnite sa na to dobre pripraviť. Vzorový biznis plán, ktorým vás Slovenská sporiteľňa usmerní nielen v tom, ako pripraviť finančný plán, ale aj ako získať financie na rozbeh, si stiahnete na www.zacinamepodnikat.sk.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Výhody vstupu na burzu cenných papierov: príklad z praxe

Burza cenných papierov v Bratislave začína obchodovať s akciami úspešnej slovenskej firmy. Aké výhody to prinesie spoločnosti, kapitálovému trhu či Slovensku ako štátu?

Podpora inovatívnych riešení: firmy môžu získať až do 500-tisíc eur

Malé firmy môžu získať grant, mentorstvo od odborníkov a zviditeľniť sa. Kto môže o podporu žiadať, čo musí spĺňať financovaný projekt a dôležité termíny.

Eurofondy na podnikanie, zelenú transformáciu a inovácie v roku 2024

Na čo všetko môžu firmy získať financie od EÚ, ako postupovať a na čo možno dotáciu využiť? Prehľad výziev a programov.

Vydanie akcií ako spôsob získania kapitálu

Pre aké firmy má zmysel uvažovať nad vydaním akcií a ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky