20 rokov Vlastimila Kociána: od brigádnika cez spolumajiteľa spoločnosti až po úspešného on-line biznismena

20 rokov Vlastimila Kociána: od brigádnika cez spolumajiteľa spoločnosti až po úspešného on-line biznismena
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Dvadsať rokov vďaka tvrdej práci stúpal stupienok po stupienku, aby sa z brigádnika vypracoval až na spolumajiteľa spoločnosti, ktorá je vo svojom obore lídrom. Po rokoch práce na off-line softvéri sa nezľakol ani prechodu do on-line sveta.

Vlastimil Kocián je vo firme KROS zameranej na ekonomický a stavebný softvér jedným z jej štyroch majiteľov. Pred dvomi desiatkami rokov, v čase, keď ešte študoval na vysokej škole, do firmy nastúpil ako brigádnik. „Ako študent som si hľadal nejakú brigádu. To ma priviedlo do firmy KROS, v ktorej som sa po skončení štúdia zamestnal ako programátor,“ spomína na začiatky svojej kariérnej dráhy Vlastimil, z ktorého vo firme čoskoro spravili vedúceho programátora a neskôr to dotiahol až na vedúceho divízie. „Napokon ma spolu s niekoľkými kolegami oslovili majitelia spoločnosti, či by sme do firmy nepomohli vniesť trochu novej energie,“ vysvetľuje, ako sa vypracoval až na spolumajiteľa firmy KROS, ktorá dnes dáva prácu približne dvom stovkám zamestnancov. „Najschodnejším cestičkám som sa vždy vyhýbal. Namiesto toho som sa snažil urobiť viac, ako sa odo mňa očakávalo a pracovať na maximum,“ prezrádza potenciálny dôvod svojho kariérneho postupu.

Za dva roky jednotkou na trhu

Po tom, ako odkúpil časť akcií spoločnosti a stal sa jedným zo spolumajiteľov, prevzal pod svoje krídla stavebný softvér. S ním sa mu podarilo dosiahnuť výnimočnú pozíciu na slovenskom i českom trhu a získať zákazníkov ako SKANSKA, DOPRASTAV či Stredoslovenská energetika. Na jeho vývoji a fungovaní sa úspešne podieľal približne 16 rokov a následne sa objavila nová výzva. Po rokoch pôsobenia v off-line svete povedal áno presunu do sféry on-line biznisu. „Keď sme mali rozbehnuté už viaceré úspešné projekty, pustili sme sa do ďalšieho investičného zámeru. V septembri v roku 2013 sme pustili službu iKROS, teda bezplatnú elektronickú on-line fakturáciu. Hoci sme vstúpili na trh v čase, keď podobné on-line fakturačné aplikácie už fungovali a mali oproti nám náskok, za veľmi krátky čas sa nám vďaka prehľadnosti a príťažlivosti produktu podarilo stať jednotkou na slovenskom trhu v oblasti ekonomických aplikácií,“ teší sa dlhoročný podnikateľ, ktorého krédom je nevzdávať sa a vždy hľadať možné riešenia.

Hoci k prvým zákazníkom iKROS-u patril široký okruh známych a priateľov, systému výrazne pomohla platená reklamná kampaň. Dnes iKROS využíva viac ako 30 tisíc zákazníkov. „Systém má tri základné konkurenčné výhody oproti podobným softvérom. Je vizuálne príjemný a hlavne jednoduchý a prehľadný. Ak do systému pridávame nový prvok alebo funkciu, vždy sledujeme, či nenaruší princíp jeho jednoduchosti. Bezpochyby je požívateľsky atraktívny tiež preto, pretože pre väčšinu našich používateľov je bezplatný, a to navyše s doživotnom garanciou,“ vymenúva dôvody, ktoré robia z iKROS-u napriek konkurencii vyhľadávaný nástroj na fakturáciu. Vo firme už teraz pripravujú ďalšie zaujímavé novinky, ktoré sa stanú súčasťou elektronickej on-line fakturácie. So systémom iKROS zároveň plánujú expanziu na zahraničné trhy.

Dva odlišné svety

Prechod z off-line sféry do oblasti on-line biznisu, ktorá je v neustálom vývoji, bol pre neho podľa jeho slov malým technologickým šokom a výraznou zmenou v myslení. „V off-line biznise sa viac uvažuje dopredu a medzi jednotlivými verziami sú dlhšie obdobia. On-line svet nám zas o zákazníkovi a jeho správaní prezradí omnoho viac a my na základe toho vieme reagovať. Produkt podlieha interaktívnejšiemu a sviežejšiemu vývoju a zmenám,“ porovnáva dva odlišné svety Vlastimil Kocián, ktorý už definitívne presedlal na vývoj produktov vo virtuálnom svete a podľa jeho slov by už nemenil.

Článok pokračuje pod reklamou

Menej je niekedy viac

Keďže projekt iKROS štartoval v už zabehnutej spoločnosti, nedostatok financií na vývoj či rozbehnutie projektu Vlastimil zvlášť nepociťoval. Nevníma to však ako prílišnú výhodu pri štarte nového projektu. „Myslím si, že ak má startup pri rozbehu k dispozícii relatívne veľký finančný objem, jeho autori môžu stratiť tzv. kľúčový ťah na bránku. Neženie ich totiž pocit, že ak si napríklad do roka na seba nezarobia, ich nápad stroskotá. Investičné stimuly pre startupy majú do určitej miery určite zmysel. Avšak keď sa to preženie, často to smeruje k míňaniu peňazí bez toho, že by sa to odrazilo na kvalite a funkčnosti produktu a produkt smeruje skôr do záhuby,“ poukazuje na potenciálne nebezpečenstvo. S cieľom odovzdať mladšej generácii svoje skúsenosti sa Vlastimil Kocián podieľal ako mentor na novembrovom Startup weekende v Žiline.

Omyly, ktoré má ako podnikateľ na zozname, vníma skôr ako súčasť výučbového procesu, vďaka ktorému sa posúva stále ďalej. „Chyby ma naučili, že sa mám rozhodovať najmä podľa faktov a nie podľa svojich pocitov. Viackrát som intuitívne predpokladal vývoj, no život nakoniec ukázal, že to funguje inak. Meranie a testovanie sú lepšou cestou ako rozhodovanie založené na pocitoch,“ delí sa o svoje skúsenosti Vlastimil, ktorý zároveň radí na veci sa pozerať komplexne a z nadhľadu a neupriamiť svoju pozornosť len na 1 konkrétny detail. „Snaha nestačí. Okrem tvorby, resp. vývoja je produkt potrebné aj zobchodovať, teda navrhnúť mu obchodný model a predať ho,“ dodáva k téme úspešný biznismen Kocián, ktorý si myslí, že najdôležitejšie je výrobok uviesť na trh čo najskôr a umožniť mu vďaka pripomienkam zákazníkov neustále sa zlepšovať.

Jeho dlhoročné pôsobenie v biznise ho naučilo, že ak je zákazník spokojný a dostane aj nejakú pridanú hodnotu, stane sa z neho verný klient, ktorý za službu rád zaplatí. „Snažíme sa poskytovať 100% servis. Teda nestačí nám len zákazníka získať, ale aj zabezpečiť, aby bol maximálne spokojný a ostal u nás. Máme zriadené telefonické centrum, na ktorom viac ako 25 zamestnancov okamžite rieši otázky zákazníkov spojené s našimi produktami a službami. Nechceme predávať len softvér, to by bolo príliš krátkozraké. Dôležitý je práve balík služieb k nemu,“ prezrádza esencie úspechu firmy KROS. Zároveň dodáva, že vo firme nie vždy príjmu ponúkaný obchod a potenciálneho zákazníka radšej odmietnu, ak sa jeho požiadavky vymykajú ponuke KROSU. „Samozrejme, takéto podnety sledujeme a produkty prispôsobujeme, aby sme našich klientov v maximálnej miere uspokojili,“ ukončuje Kocián, ktorý je zároveň členom prezídia klastra Z@ict. Ten sa pod hlavičkou projektu IT kraj snaží v Žilinskom kraji zlepšovať vzdelávanie ľudí v IT oblasti a pomôcť im na ceste od strednej školy cez univerzitu až po prácu v úspešnej spoločnosti. Projektu sa doteraz podarilo spojiť 10 významných IT firiem so Žilinskou univerzitou, vybranými strednými školami a Žilinským samosprávnym krajom.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky