Príbeh KROSu - úspešný startup z roku 1995

Spoločnosť KROS oslavuje 20. výročie svojho založenia. V roku 1995 začínala ako malá firma s pár zamestnancami. Postupne sa vypracovala na lídra v oblasti ekonomického, stavebného a znaleckého softvéru. V súčasnosti má viac ako 200 zamestnancov a 82 tisíc zákazníkov.

Patrí tak medzi 2% podnikov, ktoré na Slovensku pôsobí viac ako 20 rokov. Vznik spoločnosti odštartovalo náhodné stretnutie dvoch spolužiakov z vysokej školy. Alexander Matiščík a Jaroslav Kuliška boli nadšenci, ktorí sa rozhodli splniť si sen o vlastnej firme a začali hrať, ako hovoria, svoju hru.

Beh cez prekážky

Túžba po väčšej výzve, zážitku a adrenalíne, tak vysvetľujú zakladatelia firmy KROS svoje pohnútky rozbehnúť vlastný projekt. „Chceli sme niečo dokázať. Určite v tom neboli peniaze. Pre nás bola dôležitá trvalá hra, to znamená vytvoriť niečo, čo tu bude dlhodobo.“ Firmu nazvali KROS, podľa kmeňového programu na oceňovanie a riadenie v stavebníctve.

A prečo práve KROS? „Názov firmy vznikol náhodne. Ako dieťa ma bavil cezpoľný beh, takzvaný kros. Toto slovo sa nám páčilo a vystihovalo začiatky nášho podnikania – jednoducho sme chceli bežať, ale vedeli sme, že na ceste budú prekážky. Beh v teréne cez prekážky nám bol bližší ako vznešený a jednoduchý beh po dráhe,“ vysvetľuje vznik a filozofiu názvu firmy Jaroslav Kuliška.

Tajomstvo úspechu

Rok 1995 patril fenoménu Windows 95. Pieseň „Start Me Up“ od Rolling Stones spolu s obrázkami tlačidla Štart oblieha celý svet a nastáva boom prechodu z operačného systému MS DOS na Windows. Zakladatelia KROSu tento trend zachytili. KROS a neskôr CENKROS sa stáva najpoužívanejším stavebným softvérom. Účtovný program ALFA sa stal vôbec prvým komerčným softvérom na Slovensku, ktorý bol vytvorený vo Windows a určený širokej verejnosti. KROS postupne začína vyvíjať znalecký softvér a programu pre mzdy a personalistiku - OLYMP.

A v čom tkvie tajomstvo úspechu KROSu? „Vyrástli sme na tom, že sme prišli s dobrým nápadom, stavili sme na technológiu, ktorá bola prevratná a zobrali sme mladých študentov, ktorí mali entuziazmus a nové nápady,“ hovorí Jaroslav Kuliška. O úspechu sme ani nesnívali. Jediné čo sme vedeli, je napísať dobrý program, no tak sme ho napísali a ľudia si ho začali kupovať,“ komentuje počiatočný úspech Alexander Matiščík. „Mali sme jasnú predstavu o dobrom programe. Intuitívny dizajn a tlačidlá pridaj, oprav, vymaž v účtovnom programe ALFA sa stali základom jeho architektúry a program z nej ťaží dodnes.“

Najpredávanejší ekonomický a stavebný softvér na Slovensku

KROS ďalej rástol a v roku 2003 prekročili jeho tržby 50 miliónov slovenských korún. V roku 2005 už mal viac ako 70 zamestnancov, 7 pobočiek a 25 tisíc zákazníkov. Nasledujúci rok sa programy KROS stali napredávanejším ekonomický a stavebným balíkovým softvérom na Slovensku a sú nimi dodnes. O rok neskôr patrí KROS medzi TOP 50 IT firiem v strednej Európe s najvyšším rastom výnosov. Ďalší úspešný rast firmy vidia majitelia v zachovaní jedinečnej firemnej kultúry, ktorá sprevádza KROS od počiatku. „Treba sa vracať ku koreňom, firma vyrástla na nadšení ľudí, nebáli sme sa robiť nové veci. Pokiaľ tu budú nadšení ľudia, firma nemôže stagnovať,“ hovorí Jaroslav Kuliška.

Firma ďalej rastie a svoj biznis má postavený na viacerých pilieroch. V poslednom období vyvinula nový softvér pre vizualizáciu firemných štatistík a business intelligence NEO BI alebo obľúbenú službu pre bezplatnú online fakturáciu iKROS.

Oslavy 20 rokov KROSU: História ožije v Žiline

KROS oslávi svoje 20. výročie 17. septembra na Mariánskom námestí v Žiline koncertom pre verejnosť. Súčasťou osláv bude aj video mapping, ktorý Žilina zažije po prvý krát. Ide o vizuálne umenie, ktoré využíva projekciu vo voľnom priestore na ľubovoľné objekty, napríklad fasády alebo interiéry budov. Vo štvrtok 17. septembra o 21:00 bude na stenách Sirotárskeho kostola premietnutá história Žiliny.

Pre používateľov programov KROS je ako poďakovanie za ich dôveru pripravená aj lótéria, v ktorej môžu získať 20 cien v celkovej hodnote 4000 €.

Prečítajte si celý príbeh KROSU alebo ďalšie informácie k 20. výročiu na http://www.kros.sk/20rokov

Infografika - Príbeh KROSU

Video - Sme tu 20 rokov. Vďaka Vám.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky