Podnikateľka Slovenska 2015: Strach je bariéra, ktorá tieni úspechu

Podnikateľka Slovenska 2015: Strach je bariéra, ktorá tieni úspechu
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Už 14 rokov úspešne vedie spoločnosť, ktorá ľuďom pomáha byť zdravšími, fyzicky zdatnejšími i príťažlivejšími.

Odhodlanie, tvrdá práca, nebojácnosť a v neposlednom rade i vytrvalosť. To boli najčastejšie slová, ktoré zneli z úst podnikateliek nominovaných na ocenenie Podnikateľka Slovenska 2015. Želmíra Komorechová, zakladateľka spoločnosti Kompava, počas slávnostného odovzdávania cien na pódium vyšla hneď niekoľkokrát. Za úspešných 14 rokov pôsobenia v biznise si okrem ceny v kategórii Vynikajúca podnikateľka prevzala aj cenu za prvé miesto. Zo šesťdesiatky prihlásených do súťaže Podnikateľka Slovenska, ktorú už 16 rokov organizuje Slovak Business Agency, sa titul kráľovnej slovenských podnikateliek za rok 2015 podarilo získať práve jej.

Vstup do sveta výživových doplnkov

Podnikateľka Slovenska 2015 vedie spoločnosť zameranú na vývoj produktov pre podporu zdravia a fyzickej kondície predovšetkým športovcov, ale aj každého, kto sa zaujíma o zdravý životný štýl. „Za posledné dva – tri roky pociťujeme, že ľudia sa viac sústredia na svoje zdravie, fyzickú kondíciu i výzor. Začínajú sa venovať rozličným športovým aktivitám, s ktorými sa objavuje potreba obrazne povedané telu vrátiť to, čo mu počas fyzickej námahy ubudlo. S bežnou stravou to aj z dôvodu súčasného rýchleho spôsobu života nie vždy funguje. Z výživových doplnkov sa tak stáva účinný nástroj preventívnej podpory fyzickej kondície,“ teší sa z narastajúceho dopytu po výživových doplnkoch. Po nich siahajú okrem dospelých už dokonca aj mladí športovci od 10 rokov. Horná hranica veku spotrebiteľov sa pritom často šplhá až k vekovej hranici osemdesiat rokov.

Za štartér svojej podnikateľskej kariéry Želmíra označuje svojho synovca, ktorý bol športovec- triatlonista. „Keď som ho po pretekoch videla, aký vysilený dobehol, chcela som mu nejakým spôsobom pomôcť a podporiť ho,“ hovorí vyštudovaná biochemička, ktorá dovtedy s výživovými doplnkami do kontaktu neprišla. „Tak sme začali miešať. Jeden raz, dva razy, až sme si povedali, že podobnú podporu by si zaslúžili aj ďalší športovci,“ vysvetľuje Podnikateľka Slovenska 2015, ako vznikol prvotný koncept firmy Kompava. „Čakalo nás 14 rokov ťažkej práce, počas ktorých sme vyvinuli 70 rozličných produktov. Každý z nich je jedinečný a zameraný na niečo iné. Výsledky ich pôsobenia sú viditeľné nielen pri športe, ale aj priamo na zdraví či dokonca myslení človeka,“ vysvetľuje, že úlohou spoločnosti Kompava je prinášať ľudom pomocné produkty na podporu prevencie chorôb a posilnenie zdravia.

V tieni pomyselnej exkluzivity zahraničných výrobcov

Vo svojich začiatkoch bola spoločnosť Kompava bohužiaľ v tieni zahraničných, prevažne amerických a nemeckých výrobcov. „Presvedčiť odberateľov, aby dôverovali aj slovenskému producentovi, bolo naozaj veľmi ťažké a v niektorých chvíľach i demotivujúce. Cestu sme si nakoniec našli prostredníctvom malých vzoriek produktov, ktoré sme začali vyrábať a rozdávať. Tak ľudia zistili, že naše produkty sú v mnohých prípadoch lepšie ako tie zahraničné,“ prezrádza sympatická podnikateľka to, ako vznikla stratégia umožniť ľuďom vyskúšať si efekt výrobkov spoločnosti Kompava a nekupovať mačku vo vreci.

Ženy vs. muži?

V rodine Komorechovcov podniká okrem Želmíry aj jej manžel. Kým on jej podľa jej slov pri vedení podniku direktívnejší a prísnejší, ona sama je o niečo miernejšia. Snaží sa, aby práca pre jej zamestnancov bola predovšetkým ich hobby. „Keď sa toto darí, tak sa vytvorí taký skvelý tím, ktorý spoločnou prácou dospeje k želanému ovociu. Taktiež tento úspech nie je len mojou zásluhou, ale zásluhou celého profesionálne vyškoleného a najmä zohratého tímu, s ktorým pracujem,“ zdôrazňuje, akú dôležitú úlohu zohráva kvalitná skupina zamestnancov s tímovým duchom a záľubou vo svojej práci. „Mojím cieľom je nechať každého zamestnanca osobnostne rásť a vychovať z neho profesionála vo svojej oblasti. Verím, že aj preto sa nám darí dosahovať také výsledky, aké dosahujeme,“ konštatuje podnikateľka, ktorí sa dokázala presadiť v konkurenčnom svete biznisu, v ktorom často dominujú práve muži.

Článok pokračuje pod reklamou

Ženám – podnikateľkám, ktoré zatiaľ brzdia pochybnosti, odkazuje, aby neváhali a zbavili sa strachu. „Je dôležité, aby odstránili strach, pretože ten je veľkou bariérou v podnikaní. Treba sa upriamiť na niekoho, kto vie v ťažkých chvíľach ponúknuť rameno, a potom už priamo mieriť k splneniu svojho cieľa. Nedať sa odradiť, pretože žena napokon dokáže to, čo si zaumieni – skĺbiť biznis, rodinu, deti i šťastné manželstvo,“ prezrádza Želmíra, ktorá našla veľkú oporu vo svojom zákonitom partnerovi.

Biznis so srdcom

Čerstvá držiteľka titulu Podnikateľka Slovenska 2015 podľa jej slov robí biznis od srdca a ľuďom chce pomáhať. „Želám si, aby športovci dosahovali výkony a aby boli ľudia zdraví. Keď skúsia naše produkty a potom sa k nám radi vracajú, cítim, že odvádzame dobrú prácu, ktorá stojí za to,“ opisuje pocit zadosťučinenia majiteľka spoločnosti Kompava. Tá má vo svojom portfóliu okrem produktov pre športovcov aj farma doplnky pre širokú verejnosť. Vyvinuté sú na prírodnej báze tak, aby bez vedľajšieho negatívneho efektu maximálne plnili svoj účel – podporovať zdravie svojich užívateľov.

Rodina Kompava sa len pred nedávnom rozrástla o nové spiroergometrické centrum v Žiline. V tom športujúcej verejnosti na základe záťažového testu prezradia, ako je nastavený ich metabolizmus a ako by mali efektívne vykonávať zvolenú športovú aktivitu. Novootvorené centrum v Žiline a jeho šírenie do povedomia verejnosti patrí k top prioritám Želmíry Komorechovej na tento rok. „Samozrejme chceme na trh uviesť a pripraviť ďalšie nové výrobky na báze mitochondrií, “ dodala k svojim plánom etablovaná podnikateľka.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Znakovanie si zamilovala, dnes vedie franšízu Baby Signs® na Slovensku

Anna Beňadiková počas materskej zistila, že so svojím dieťaťom môže komunikovať skôr ako začne rozprávať, a to použitím jednoduchých gest. Metódu znakovania si obľúbila natoľko, že vedie slovenskú pobočku americkej značky Baby Signs®. Ako sa projektová manažérka v oblasti IT dostala k vedeniu kurzov pre deti a ich rodičov?

Jaroslava Wurll Kocanová z Ateliéru de Couture: Pri každej novej kolekcii podstupujem riziko straty zákazníka

Jaroslave Wurll Kocanovej sa v mladom veku podarilo presadiť vo svete módneho návrhárstva a dnes patrí medzi krajčírsku špičku. Jej rukopis je známy aj za hranicami Slovenska, o čom svedčí predaj na piatich kontinentoch sveta.

Aj oblečenie si zaslúži druhú šancu. Dáva mu ju NOSENE

Nosene nie je len obyčajný second hand. Šíri zero waste myšlienku, učí ľudí čo je to upcyklovanie a zároveň pomáha obetiam násilia.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky