Datamolino šetrí účtovníkom čas a firmám 60 % nákladov

Projekt, ktorý uľahčuje účtovníkom život a firmám šetrí náklady v desiatkach percent sa teší stále väčšej popularite. Aplikácia na automatické spracovanie faktúr má dnes už dvoch investorov a v blízkej budúcnosti chce smerovať na globálne trhy. Názov pochádza zo španielskeho slova „molino“, čo znamená mlynček, pretože predstavuje doslova mlynček na účtovné dáta.

Hľadali sme riešenie, ktoré uľahčí ľuďom život a bude mať zároveň šancu uspieť aj vo svete.

Príbeh Datamolina sa začal jeho predchodcom softvérom Bysquare určeným do aplikácii mobilného bankingu a ERP systémov. Po zistení majiteľov, že s ním neprerazia na svetové trhy využili jeho podstatu pre vývoj nového produktu. „V roku 2012 sme pre slovenské banky vyvinuli softvér Bysquare, ktorý umožňoval platby cez QR kódy. Ešte v tom istom roku sme sa prihlásili do súťaže pre startupy, vďaka čomu všetci zakladatelia našej firmy absolvovali pobyt v Sillicon Valley. Postupne sa nám náš štandard podarilo presadiť na Slovenskej bankovej asociácii. Už vtedy sme však vedeli, že keď budeme chcieť náš produkt „globalizovať“ bude to ťažké, pretože na svete existujú stovky bánk a každá má iný systém,“ vysvetľuje začiatky podnikania Andrej Glézl, jeden zo zakladateľov Datamolina.

„Chceli sme vymyslieť nástroj, ktorý uľahčí ľuďom život alebo prácu a zároveň mala mať naša myšlienka šancu uspieť na svetových trhoch. Tak sme využili systém podobný ako je Bysquare, ktorý nasníma dáta a elektronizuje ich. Vedeli sme, že vo veľkých podnikoch existujú na tento problém riešenia, ktoré sú však pre malé firmy veľmi drahé. Náklady na licencie a údržbu systému by si nemohli dovoliť, preto sme pripravili projekt Datamonlino,“ dodáva Andrej.

Po príprave prvých návrhov, ktoré umožňovali použiť technológiu elektronizovania papierových dokumentov ako službu (software as a service) sa zakladatelia startupu Datamolino prihlásili do ďalšej súťaže. Išlo o polročný pobyt v akcelerátore Wayra. Boli jednými z víťazov a okrem toho získali do spoločnosti aj investíciu v hodnote 40 000 eur za minoritný podiel vo firme. Vďaka týmto dvom faktorom začali zakladatelia pracovať na vývoji produktu a jeho testovaní.

Skúsení manažéri z Telefónica O2 nás posúvali ďalej, no vedeli sme, že zarábať peniaze je ešte skoro

Pobyt v akcelerátore Wayra Datamolino skutočne naštartoval. Strávili tam pol roka, počas ktorého si stanovili aké merateľné ciele musia za jasný časový rámec dosiahnuť. Toto spätne hodnotia zakladatelia firmy ako dôležitý faktor, alfu a omegu každého projektu. „Vo Wayre sme pracovali systematicky. Dávali sme si plány a naše návrhy sme si otestovali s ľuďmi, ktorí majú veľa skúseností s veľkými projektmi. Vďaka tomu sme dostali kvalifikovanú spätnú väzbu. Toto nás hnalo ďalej. Vďaka Wayre sme sa rýchlo nakontaktovali na ľudí po celom svete. Normálne by nám to trvalo veľmi dlho. Po pol roku sme ukončili v Prahe akceleráciu. Vedeli sme však, je priskoro na zarábanie peňazí. Potrebovali sme ešte čas a šancu získať ďalšieho investora na rozvoj,“ hovorí Andrej.

Elektronizácia papiera dokáže ušetriť až 60 % nákladov a dve tretiny času

V čase pobytu vo Wayre chodil do Prahy tím približne štyroch ľudí a vďaka investícii si v Bratislave postupne získavali dôležitých spolupracovníkov. V januári 2014 sa firma rozrástla o 10 vývojárov a celkovo ich bolo 14. Po skončení akcelerácie bolo už Datamolino v testovacej prevádzke a o niekoľko mesiacov na to mali do 150 užívateľov. Vďaka množstvu dobrých spätných väzieb od používateľov bol projekt v testovacej prevádzke rekordne krátko. V júni 2014 spustili službu v ostrej verzii.

Dnes Datamolino naberá nových zákazníkov. Ponúka dva modely produktu – online zakladač, za ktorý klient platí paušálny poplatok. Je to produkt pre malé firmičky. Druhý je asistent pri účtovaní, kde sa platí na základe počtu transakcií. „Do budúcna by sme chceli vytvoriť balíčky služieb podľa toho, ako sa budú vyvíjať potreby zákazníkov. Výhodou je, že každý klient má 30 dňovú skúšobnú dobu, kedy si môže náš produkt vyskúšať. Ak sa mu zapáči, môže si ho kúpiť. Podľa dostupných analýz dokáže elektronická fakturácia ušetriť náklady takmer o 60 % a čas od skenovania, nahratia do systému až zaúčtovania dokonca až o dve tretiny,“ vysvetľuje Andrej.

Výhodou riešenia Datamolina je, že podnikateľ nepotrebuje žiadny špeciálny hardware. Stačí mu smartphone alebo obyčajný skener v kancelárii a môže začať fotiť faktúry a bločky a posielať ich cez emailové konto alebo upload priamo do Datamolina. Postačuje k tomu bežné internetové pripojenie a obyčajný internetový prehliadač.

Hľadali sme investora, ktorý pochopí, že sa ešte stále vlastne rodíme

Z akcelerátora odišla firma v počiatočnom štádiu rozvoja, no na ďalší rozbeh potrebovali kapitál a preto hľadali ďalšieho investora. Už dávnejšie boli v kontakte so štátnym Fondom inovácií a technológií (FIT), ktorému sa ich projekt páčil. Vzájomné stretnutia sa zintenzívnili a v novembri 2013 predložili Datamolinu prvú ponuku. „Mali sme aj ponuku od zahraničného záujemcu, ktorý nám chcel dať veľký kapitál. V tom čase sme ešte stále boli v počiatočnom štádiu rozvoja. Neboli by sme schopní také peniaze absorbovať. Potrebovali sme investora, ktorý nám dá seed kapitál. Manažéri z FIT fondu nás už nejakí čas poznali a vedeli, čo je pre nás v tom štádiu dobré,“ dodáva Andrej.

V januári 2015 sa FIT fond stal druhým minoritným vlastníkom Datamolina. Po 2 mesiacoch rokovaní podpísali investičnú zmluvu na pol miliónovú investíciu. Bola rozdelená do dvoch tranží a naviazaná na spĺňanie istých míľnikov. Prvých 300 000 eur za 12 % podiel dostal startup Datamolino na ďalší vývoj aplikácie a zvyšných 200 000 eur za 8 % podiel za splnenie dodania požadovaných plánov a analýz o vstupoch na jednotlivé trhy. Výhodou je, že zmluva umožňuje do budúcnosti získať do firmy ďalších investorov.

Veľakrát sa vŕtate v problémoch tak hlboko, že nevidíte pred sebou jasnú cestu

Aký má investor v podniku zmysel? „V prvom rade dostanete kapitál, čo vám umožní ako firme ľahšie dýchať. Môžete si dovoliť zaplatiť ľudí a iné výdavky, ktoré nevyhnutne na ďalší rozvoj potrebujete. Bez tých investícií by sme nedokázali vytvoriť náš tím, ktorý je pre nás kľúčový. Investor v podniku má samozrejme aj iné výhody. V prípade Wayri sme sa naozaj dostali ku celosvetovým kontaktom a náš produkt hodnotili skúsení manažéri, ktorí nám dávali relevantné odporúčania. Podobné je to aj vo FIT fonde. Okrem financií nás napríklad zoznámili s obchodným partnerom, ktorý nám umožní vstup na zahraničný trh. Sami by sme sa k nemu ťažko dostali,“ hovorí o prínosoch investora Andrej. „Druhá vec je tá, že keď mesiace trávite nad jedným projektom - tak hlboko sa vŕtate v problémoch, že často nevidíte jednoduché riešenie, ktoré máte priamo pred nosom. Človek zvonku vás naň hneď upozorní,“ hovorí Andrej.

S investormi majú dobré skúsenosti. Ako sám hovorí nikdy im nemaľovali ružové zajtrajšky a vždy im prezentovali pozitívny aj negatívny scenár. „Možno sme sa veľakrát popálili, no zatiaľ sme nezhoreli na ničom. Navyše, kto sa nepopáli, nevie čo je oheň. Mohli sme byť odvážnejší a produkt skôr začať posúvať na zahraničné trhy. No pracujeme s dátami a tento segment je veľmi citlivý. Klienta musíte presvedčiť, že ste pre neho stabilný a bezpečný partner. Dnes Datamolinu nič nechýba. Verím, že ak sme niekde stratili čas, teraz ho rýchlo budeme vedieť dobehnúť,“ dodáva na záver.

Kľúčové míľniky startupu Datamolino

2012 Vývoj aplikácie by square na platenie cez QR kód pre slovenské banky
1/2013 Prvý nápad spraviť službu Datamolino
5/2013 Výhra v startupovej súťaži a získanie prvého investora Telefónica O2
6/2013 odštartoval sa pobyt v pražskom akcelerátore Wayra
2/2014 spustená testovacia prevádzka Datamolino
11/2013  prvá oficiálna ponuka od druhého investora FIT fondu

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky