Besteron - startup, ktorý chce byť najrýchlejšou platobnou bránou

Miroslav Kráľ, zakladateľ Besteronu, oživil myšlienku, ktorá čoskoro učaruje svetu. Besteron má ambíciu preraziť a dosiahnuť celosvetový úspech. Predstavujeme slovenský systém, ktorý urýchľuje platobné transakcie.

Besteron vznikol spontánne, no predchádzalo mu dlhoročné pôsobenie Miroslava Kráľa v oblasti e-commerce, kde prichádzal denne do kontaktu s otázkou platieb a platobných brán. Systémy, ktoré sám používal mu nevyhovovali, dokonca v určitom bode brzdili jeho vlastné podnikanie. Keďže existujúce platobné systémy nespĺňali jeho požiadavky, hľadal niečo efektívnejšie. Začal sám uvažovať nad tým, ako urýchliť platby a logistiku. „Jedného večera u rodičov doma ma osvietilo. Zistil som, ako by sa to dalo celé urobiť. Hneď som zavolal najlepšiemu priateľovi Robovi (pozn. autora Róbert Kabina, spoluzakladateľ), ktorý ma svojím entuziazmom nesklamal a začal ihneď hľadať investora“ dopĺňa Kráľ.

Miroslav Kráľ pôsobil v oblasti kúpy a predaja módy. Založil e-shop topanky.sk a venuje sa aj prevádzke e-shopu novesta.sk, ktorý má ako jeden z prvých implementovanú platbu kartou Besteron. „Ukázal by som vám čísla, ktoré vznikli na základe case study Novesty v období troch mesiacov a myslím, že by už nebolo treba ani nič viac vravieť. Po implementácií Besteronu stúpli zisky a znížil sa počet neprebraných objednávok, čo spôsobuje aj to, že sa obmedzil a platba dobierkou,“ vysvetľuje Kráľ. Besteron je natoľko jednoduchý a nenápadný, že zákazník si ani nevšimne, že túto službu využíva. Počas platenia sa stále nachádza v prostredí svojho internet bankingu. E-shop nepracuje s virtuálnymi peniazmi, ale miesto toho si vie skontrolovať reálne pripísané platby na firemnom účte a okamžite ich spárovať. Tým sa dosť výrazne urýchľuje logistika.

Článok pokračuje pod reklamou

Systém funguje druhý rok. V prvom roku sa tím venoval najmä vývoju nápadu a jeho realizácii. Nasledovalo množstvo stretnutí s Národnou bankou Slovenska, finančnými a bezpečnostnými analytikmi a tiež množstvo zahraničných ciest do Nemecka, kde na systéme pracovali ďalší odborníci. V súčasnosti tím tvoriaci Besteron čaká sa ešte na schválenie systému od NBS a medzičasom sa venuje dolaďovaniu detailov fungovania Besteronu. Spoločnosť udržiava komunikáciu s e-shopmi a snaží sa aj o ich vzdelávanie. „Radi odovzdávame naše skúsenosti ďalej a rozhodne sa radi venujeme mentorovaniu a poradenstvu. Naším cieľom je dať klientom viac než iba „bránu“ a oni si to vážia. Preto s nami trpezlivo čakajú na zvyšné povolenia od NBS,“ dodáva Kráľ. Besteron má predpoklady stať sa po schválení najrýchlejšou platobnou bránou na svete. Momentálne má projekt jedného investora. Po zvyšných schváleniach od NBS, na ktoré Besteron ešte čaká, mu už nič nebráni v tom, aby vstúpil na zahraničný trh. Ako prvý sa ponúka, samozrejme ten český.

Služba Besteron súťažila v tomto roku aj v podnikateľskej súťaži Mladý inovatívny podnikateľ, ktorú organizuje slovenská pobočka Junior Chamber International v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska. Na Slovensku sa aj vďaka podpore Slovak Business Agency súťaž Mladý inovatívny podnikateľ konala už po deviaty krát. Miroslav Kráľ rozpráva o tom, čo mu účasť v súťaž dala: „Bola to veľmi milá súťaž, dala mi znovu nové skúsenosti v prezentácií a najmä som spoznal množstvo skvelých ľudí. A... takmer všetci chceli Besteron :-).“

Systém na urýchlenie platobných transakcií Besteron zlepšuje kvalitu obchodu jednak na strane dodávateľov, aj na strane platiacich zákazníkov. Nechýba mu nenápadnosť a jednoduchosť, čo sú atribúty, ktoré z neho robia jasného favorita v prostredí platobných systémov.

Zakladateľ Miroslav Kráľ radí začínajúcim podnikateľom jediné: „Nebojte sa ničoho. K práci však pristupujte zodpovedne, radšej dvakrát merajte a raz strihajte. Spravte si prieskum trhu, aby vás v budúcnosti nič neprekvapilo.“

Chcete ďalšie rady k štartu podnikania? Využite svetovú príležitosť, ktorá sa naskytne už o pár dní na podujatí TechMatch Slovakia 2015. „Prostredníctvom TechMatchu prinesieme do Bratislavy množstvo zvučných mien a sme nesmierne radi, že sa nám už teraz podarilo dostať Slovensko do povedomia svetovej startup komunity. Podujatie je unikátne v tom, že zatiaľ čo doteraz museli startupy cestovať napríklad do Silicon Valley, teraz prinášame kúsok Silicon Valley k nám, na Slovensko, vďaka čomu získa slovenská startup komunita nové možnosti a skúsenosti,“ hovorí generálny riaditeľ Slovak Business Agency, Branislav Šafárik. Stačí sa prihlásiť na www.techmatchslovakia.com

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Kristína Trníková
Kristína Trníková

Mojím poslaním na webe podnikajte.sk je motivovať a inšpirovať Vás. Aby som to mohla robiť dobre a zodpovedne, ja sama potrebujem dostatok motivácie a inšpirácie. Tieto dve komodity ku mne prichádzajú prostredníctvom komunikácie všetkých druhov. Hľadám pre nás v mori informácií, myšlienok a obsahu to pravé!


Slovensko pozná Mladého inovatívneho podnikateľa roka 2023

Vo finále súťaže zaujali samoobslužné sauny, výber vína pomocou umelej inteligencie či poradenstvo pri expanzii firmy. Kto sa stal víťazom a čo finalisti získali?

Súťaž Mladý inovatívny podnikateľ 2023 je „za rohom“

Získajte atraktívne ceny ako mentoring či zájazd do Bangkoku. Rozhoduje kreativita a prístup s dávkou modernizácie a invencie. Ako a dokedy sa registrovať?

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Digitalizácia a efektívna správa členského vďaka nápadu mladého podnikateľa

Mário Potoček prišiel s inovatívnym riešením, ktorým zaujal aj v podnikateľskej súťaži. Aký problém rieši, vďaka čomu sa jeho zamestnanci tešia do práce a ako funguje predaj cez obchodných zástupcov?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky