Ponuka práce z domu rastie, v mnohých firmách už zamestnanci vôbec nemusia prísť na pracovisko

Analýza ukázala, ako sa vyvíja počet ponúk na teleprácu, v akých sektoroch je takýchto ponúk najviac a pre aké pozície je práca na diaľku najtypickejšia.

Ešte pred dvomi rokmi bola práca na diaľku často len nedostupným snom niektorých slovenských uchádzačov. Analýza portálu Profesia.sk však ukazuje, že firmy takéto pracovné podmienky ponúkajú čoraz častejšie.

Zamestnanie na diaľku sa u nás oficiálne nazýva domácka práca a telepráca (na prácu je potrebné využívať technológie). Podľa Zákonníka práce ide o povolanie, ktoré vykonáva zamestnanec nie príležitostne, ale pravidelne z domu.

Počet ponúk, ktoré nevyžadujú fyzickú účasť na pracovisku, stúpol 13-násobne

Druhý štvrťrok 2019 priniesol na Profesiu iba 134 pracovných ponúk, ktoré vôbec nepožadovali príchod na pracovisko. Z celkovej ponuky predstavoval tento počet približne 0,2 %. Situácia sa však vplyvom pandémie výrazne zmenila. Za rovnaké obdobie roka 2021 je takýchto ponúk 13-krát viac. Zamestnávatelia uverejnili v druhom štvrťroku 1777 ponúk na teleprácu, čo predstavuje 2,2 %.

Zdroj: Profesia.sk
Zdroj: Profesia.sk

Rastúci trend pokračuje aj v treťom kvartáli. Firmy od 1. júla do 26. augusta uverejnili ďalších 1050 ponúk bez požiadavky príchodu na pracovisko. Zo všetkých ponúk ide o 2,4 %.

Kde vidieť prácu na diaľku najčastejšie?

Spomedzi inzerátov na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku Profesia.sk je práca na diaľku (remote work) najrozšírenejšia v informačných technológiách. V treťom kvartáli 2021 sa aktuálne ponúka vo viac ako 13 % inzerátov v tomto sektore.

Zdroj: Profesia.sk
Zdroj: Profesia.sk

Práca na diaľku je ďalej najrozšírenejšia v prekladateľstve, médiách a marketingu.

Článok pokračuje pod reklamou

Telepráca je najrozšírenejšia pri programátoroch

Až tretina ponúk na ABAP či Backend programátorov ponúka prácu na diaľku. Celkovo môžeme vidieť, že remote work je najrozšírenejší najmä pri povolaniach, ktoré vyžadujú programátorské skúsenosti.

Zdroj: Profesia.sk
Zdroj: Profesia.sk

Túto skutočnosť mohlo ovplyvniť aj to, že firmy v IT majú dlhodobý problém s hľadaním špecialistov na programátorské inzeráty práce. Ak teda uchádzačom dajú možnosť pracovať z akéhokoľvek miesta, vedia si zvýšiť cieľovú skupinu. Firmy už nie sú limitované hľadaním ľudí, ktorí bývajú alebo chcú bývať v okolí ich pôsobiska.

Mimo IT pozícií je práca na diaľku najviac ponúkaná v pracovných inzerátoch na editorov, grafických dizajnérov, prekladateľov, novinárov či copywriterov.

Zdroj: Profesia.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Vstup na pracovisko od 29.11.2021 bude už len v režime OTP

Od pondelka 29.11.2021 majú firmy povinnosť kontrolovať status OTP zamestnancov. Týka sa to aj živnostníkov či konateľov? Ako postupovať, ak sa zamestnanec odmietne preukázať?

Dovolenka v roku 2022 – na koľko dní má zamestnanec nárok?

Na koľko dní dovolenky má zamestnanec nárok v roku 2022, od čoho výmera dovolenky závisí a aká náhrada mu za dovolenku patrí?

User onboarding vo firmách: prečo sa ho stále „boja“?

Pojem user onboarding v mnohých firmách ešte stále nepoznajú alebo ich od využívania odrádzajú domnienky o vysokých nákladoch. V čom sa firmy najčastejšie mýlia?

Peňažné dávky pre rodiča v roku 2022

Čo môžu rodičia získať od štátu v roku 2022? Prehľad peňažných dávok pre rodiča v roku 2022, ich výška a podmienky.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky