Slovenskí europoslanci 2019 – 2024

Ktorých europoslancov zvolili do Európskeho parlamentu 25. mája 2019 Slováci?

Vo voľbách do Európskeho parlamentu 25. mája 2019 bola volebná účasť na Slovensku 22,74 % (v predošlých eurovoľbách v roku 2014 bola 13,05%). Slováci zvolili 14 europoslancov, z ktorých jeden je náhradníkom, ktorý nastúpi po odchode Veľkej Británie z EÚ.

Zoznam slovenských europoslancov pre volebné obdobie 2019 - 2024

 1. Monika Beňová (SMER-SD)
 2. Vladimír Bilčík (PS/Spolu)
 3. Miroslav Číž (SMER-SD)
 4. Lucia Ďuriš Lucia Nicholsonová (SaS)
 5. Róbert Hajšel (SMER-SD)
 6. Martin Hojsík (PS/Spolu)
 7. Eugen Jurzyca (SaS)
 8. Peter Pollák (OĽaNO)
 9. Miroslav Radačovský (ĽSNS)  
 10. Michal Šimečka (PS/Spolu)  
 11. Ivan Štefanec (KDH)
 12. Michal Wiezik (PS/Spolu)
 13. Milan Uhrík (ĽSNS)
 14. Miriam Lexmann (KDH) - nastúpi do EP po Brexite

Profily slovenských europoslancov

Monika Beňová

Je absolventkou Fakulty medzinárodných vzťahov a politických vied Univerzity Mateja Bela v Bratislave. V rokoch 1996 – 1997 bola riaditeľka rádia KOLIBA a v roku 1999 spoluzakladala stranu SMER-SD. Od roku 2004 je poslankyňou Európskeho parlamentu.

Prečítajte si tiež

Vladimír Bilčík

Študoval v USA na Swarthmore College, magisterský titul získal na Oxforde vo Veľkej Británii a doktorát na Katedre politológie FiF UK. Je popredným odborníkom na európsku politiku a medzinárodné vzťahy a pedagógom na Univerzite Komenského. Ako vedec 20 rokov pôsobí v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, kde skúmal napríklad fungovanie rozšírenej EÚ, Východné partnerstvo či Brexit. Od roku 2014 pôsobí ako odborný garant projektu Café Európa, série diskusných podujatí o Európskej únii, v rámci ktorej diskutoval s občanmi Slovenska o európskej politike v každom kúte Slovenska. 

Lucia Ďuriš Nicholsovnová

Podpredsedníčka NR SR, tímlíderka SaS pre sociálnu oblasť. Aktívne rieši nielen sociálnu oblasť, ale tiež boj proti korupcii, nevynímajúc korupciu pri prerozdeľovaní eurofondov.

Róbert Hajšel

Vyštudoval Moskovský inštitút medzinárodných vzťahov (MGIMO) so zameraním na diplomaciu a medzinárodné vzťahy. Väčšinu svojho aktívneho života bol novinár, publicista a prispievateľ do viacerých slovenských, britských a belgických titulov.  V roku 1993 som sa stal prvým stálym spravodajcom slovenských médií v Bruseli, kde pôsobil 12 rokov. Od roku 2005 pôsobil v službách Európskeho parlamentu, v súčasnosti ako riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.

Martin Hojsík

Vyštudoval biológiu a je environmentálnym expertom. Už 25 rokov sa venuje ochrane životného prostredia, zvierat a sociálnej spravodlivosti. Zmenil globálne politiky korporácií ako Nike, Adidas, H&M, Samsung, Apple alebo Dell, ako aj zákony na Slovensku, v Európskej Únii, ale napríklad aj v Číne. Environmentálnu agendu presadzoval v NR SR, Európskom parlamente, či na pôde OSN. Pred vstupom do politiky bol programovým riaditeľom a členom predstavenstva medzinárodnej organizácie na ochranu zvierat FOUR PAWS International. Predtým viedol globálne kampane pre ActionAid International, Greenpeace International, ako aj národné kancelárie Greenpeace. V súčasnosti je konzultantom pre medzinárodné organizácie. 

Eugen Jurzyca

Ukončil Vysokú školu ekonomickú v Bratislave a v roku 1993 absolvoval polročnú stáž na Georgetown Univerzity vo Washingtone, D.C., USA. Je poslanec NRSR a tímlíder strany SaS pre verejné financie. Zakladateľ inštitútov CPHR, INEKO, Transparency International Slovakia a Podnikateľskej aliancie Slovenska. Bol som riaditeľom INEKO, členom Bankovej rady Národnej banky Slovenska a podpredsedom Protimonopolného úradu. Počas vlády Ivety Radičovej som bol členom vlády ako minister školstva. 

Je nositeľom najvyššieho štátneho vyznamenania (Rad Ľudovíta Štúra II. triedy), nositeľom Krištáľového krídla a v roku 1999 bol vybraný nositeľom Nobelovej ceny Profesorom Ronaldom Coaseom pre účasť na výročnej konferencii International Society for New Institutional Economics. Mnohokrát som bol vyslaný na zahraničné konferencie týkajúce sa najmä hospodárskeho rozvoja ako spolupracovník OECD, Svetovej banky a iných organizácií.

Peter Pollák

Vysokoškolský pedagóg a projektový manažér. Pôsobí v národných a medzinárodných tímoch s cieľom zvýšiť zamestnanosť a zlepšiť vzdelávanie sociálne slabších a dlhodobo nezamestnaných. Zaviedol programy predškolského vzdelávania, obmedzenie hazardu pre ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky a som autorom projektu rómskych občianskych hliadok.  

V rokoch 2012 – 2016 bol poslancom NRSR a splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity.

Miroslav Radačovský

Je absolventom Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Pracoval na Okresnom súde v Prešove, Krajskom súde v Košiciach a na Okresnom súde v Poprade. Vo funkcii sudcu SR som pôsobil 37 rokov a 214 dní. Do povedomia sa dostal v súvislosti s rozhodovaním pozemkového sporu prezidenta SR, Andreja Kisku.

Michal Šimečka

Doktorát získal v Oxforde vo Veľkej Británii, kde absolvoval aj magisterské štúdium. Je expertom na európsku a zahraničnú politiku. Začínal ako novinár v denníku SME a britských Financial Times. V Bruseli pôsobil ako poradca poslancov Európskeho parlamentu a externý výskumník v inštitúte CEPS. Pred návratom na Slovensko bol poradcom českého ministra zahraničia a výskumným pracovníkom Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe. 

Ivan Štefanec

Do aktívnej politiky vstúpil v roku 2006. Od roku 2014 pôsobí ako poslanec Európskeho parlamentu.  ako jeden z prvých ľudí z bývalého Československa sa dostal na štúdium MBA  v USA, konkrétne na Rochester Institute of Technology  v New Yorku.

V roku 1995 spoluzakladal Asociáciu nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku a v rokoch 1999 až 2004 bol predsedom jej predstavenstva. V roku 2001 bol zakladajúcim členom Podnikateľskej aliancie Slovenska a do roku 2005 bol jej prvým a v súčasnosti je jej čestným prezidentom.

Článok pokračuje pod reklamou

Michal Wiezik

Docent Wiezik je ekológom, vedcom a pedagógom na Katedre aplikovanej ekológie na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene, kde osem rokov pôsobil na poste prodekana pre vedu. V roku 2018 pripravoval stratégiu pre ochranu lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO Karpatské bukové pralesy. V súčasnosti sa podieľa na príprave konceptu prírodného turizmu na Slovensku. 

Milan Uhrík

Je absolventom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Pôsobil ako programátor, IT manažér a vývojár. Neskôr bol riaditeľom úradu BBSK a od roku 2016 je poslancom NRSR.

Miriam Lexmann

Riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu, ktorá v minulosti pôsobila ako stály zástupca Národnej rady SR pri EÚ a poradca na pôde Európskeho parlamentu.

Je tiež členkou správnej rady Nadácie Antona Tunegu a poradcom KDH pre zahraničné a európske otázky.

Aktívne sa venuje výzvam a nástrahám digitalizácie a pomáham druhým orientovať sa na poli dezinformácií.   

Miroslav Číž

Je absolventom Právnickej fakulty univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1989 - 1990 pôsobil vo funkcii poradcu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. V rokoch 1990 - 2002 zastával niekoľko postov. Bol tajomníkom Výboru NR SR pre verejnú správu, externým členom Kolégia ministra vnútra pre civilno-správny úsek, členom Rady vlády pre verejnú správu a odborným poradcom legislatívneho odboru NR SR. Od 2006 je poslancom NR SR za stranu SMER - SD a predsedom klubu poslancov SMER - sociálna demokracia. 

Ktorí slovenskí europoslanci obhájili svoj mandát

 1. Monika Beňová (SMER-SD)
 2. Ivan Štefanec (KDH)

Ktorí slovenskí europoslanci zastupovali Slovensko v predošlom volebnom období

 1.  Anna Záborská (KDH)
 2. Boris Zala (SMER-SD)
 3. Branislav Škripek (OĽaNO)
 4. Eduard Kukan (SDKÚ-DS)
 5. Ivan Štefanec (SDKÚ-DS)
 6. Jana Žitňanská (NOVA)
 7. József Nagy (Most-Híd)
 8. Miroslav Mikolášik (KDH)
 9. Monika Beňová (SMER-SD)
 10. Monika Smolková (SMER-SD)
 11. Pál Csáky (SMK)
 12. Richard Sulík (SaS)
 13. Vladimír Maňka (SMER-SD)

  Pri spracovaní článku sme použili informácie z oficiálnych webových stránok jednotlivých kandidátov.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Nové pravidlá EÚ: Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom

Orgány EÚ vytvorili pravidlá týkajúce sa zamestnaných rodičov a opatrujúcich osôb. Aké zmeny nás čakajú?

Zloženie Európskej komisie (2019-2024) pod vedením Ursuly von der Leyen

Zloženie Európskej komisie, ktorú bude nasledujúcich 5 rokov historicky po prvýkrát viesť žena - Ursula von der Leyen. Kto bude eurokomisárom za ktorú oblasť?

Európska minimálna mzda

Čo je európska minimálna mzda a ako by mala v budúcnosti vyzerať? Ktoré krajiny EÚ majú minimálnu mzdu a v akej výške? Čo si o zavedení európskej minimálnej mzdy myslia naši europoslanci?

Zákaz jednorazových plastov od roku 2021

Európsky parlament schválil zákaz jednorazových plastov. Od roku 2021 by tak jednorazové plastové produkty, na ktoré sa vzťahuje smernica, nemali byť v predaji.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky