Opatrenia od 10.1.2022: ktorých prevádzok sa dotknú zmeny?

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal novú vyhlášku k obmedzeniam prevádzok obchodu a služieb. Čo sa ňou mení od 10.1.2022?

Opatrenia pre reštaurácie a foodcourty v obchodných domoch

Niektoré zmeny v opatreniach platia od piatka 7. januára 2022 – napríklad zákazníci môžu v prevádzkach verejného stravovania konzumovať jedlá a nápoje aj vo foodcourtoch obchodných domov.

V priestoroch prevádzok verejného stravovania v obchodných domoch platia rovnaké podmienky ako pre ostatné reštaurácie, teda:

  • konzumácia na mieste povolená len v režime OP,
  • maximálna obsadenosť 50 % kapacity zariadenia,
  • konzumáciu pokrmov alebo nápojov umožniť výlučne posediačky, s cieľom zabezpečiť kontrolovaný rozostup osôb,
  • obsadenie jedného stolu najviac 4 osoby alebo osoby z jednej domácnosti,
  • zabezpečiť odstup 2 metre medzi stolmi.

V iných priestoroch obchodných domov je konzumácia stále zakázaná.

V režime základ môžu prevádzky verejného stravovania naďalej fungovať prostredníctvom výdaja jedál a nápojov zabalených na odber so sebou, a to aj zároveň s režimom OP pre konzumáciu na mieste. Osoby v režime základ si teda môžu jedlo v prevádzke vyzdvihnúť, ale nesmú ho konzumovať v interiérových a ani exteriérových priestoroch reštaurácie.

Režim OP sa týka všetkých priestorov prevádzky, teda aj terás a podobných vonkajších priestorov. Konzumovať na mieste môžu len osoby v režime OP a prevádzkovatelia musia dodržať aj ostatné podmienky stanovené vo vyhláške.

Zároveň sa spresňuje, že pre ambulantný predaj jedál a nápojov (napríklad food trucky, vozíky s kávou) platia podmienky ako pre stánky s trvalým stanovišťom: 

  • Otvorené v režime základ.
  • Predaj len zabalených jedál alebo nápojov pre odber so sebou.
  • Stolíky, pulty či obdobné miesta pre stolovanie a konzumáciu nie sú povolené.

Opatrenia platné od 10.1.2022

Od pondelka 10. januára sa ruší obmedzenie otváracích a prevádzkových hodín pre všetky prevádzky obchodu a služieb, ktoré bolo stanovené od 5:00 do 20:00.

Prečítajte si tiež

Ostatné opatrenia zostávajú naďalej v nezmenenej podobe. Esenciálne obchody môžu fungovať v režime základ, zatiaľ čo neesenciálne musia vyžadovať od zákazníkov potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní ochorenia Covid-19. V režime „OP“ môžu byť otvorené aj lyžiarske strediská či hotely, hostia ubytovacích zariadení však potrebujú navyše negatívny výsledok testu. V rýchlikoch, IC vlakoch a diaľkových autobusoch aj naďalej platí režim OTP.

Zdroj: ÚVZ SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zmena firemných údajov od 1.6.2023: ovplyvní ich súdna mapa

Mnohí podnikatelia musia zmeniť údaje na faktúrach, webe, e-shope, či pečiatkach. Súdna mapa má zlepšiť fungovanie súdov, zatiaľ však prináša byrokratickú záťaž pre bratislavské a košické firmy.

Formulár A1 pre prácu v zahraničí možno vybaviť elektronicky

Od 15. mája 2023 možno požiadať o PD A1 aj prostredníctvom elektronického formulára. Ako postupovať v prípade vyslania zamestnancov či SZČO?

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa od 1.8.2023: prehľad zmien

Dlhšia lehota na vrátanie tovaru, zmeny v uvádzaní zliav, zníženie byrokratickej záťaže či nové zásady ukladania sankcií. Aké sú najzásadnejšie novinky?

Zmenu občianskeho preukazu už nebude potrebné hlásiť obchodnému registru

Ministerstvo spravodlivosti navrhuje zrušenie povinnosti zápisu dokladu totožnosti u konečných užívateľov výhod.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky