Opatrenia od 10.1.2022: ktorých prevádzok sa dotknú zmeny?

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal novú vyhlášku k obmedzeniam prevádzok obchodu a služieb. Čo sa ňou mení od 10.1.2022?

Opatrenia pre reštaurácie a foodcourty v obchodných domoch

Niektoré zmeny v opatreniach platia od piatka 7. januára 2022 – napríklad zákazníci môžu v prevádzkach verejného stravovania konzumovať jedlá a nápoje aj vo foodcourtoch obchodných domov.

V priestoroch prevádzok verejného stravovania v obchodných domoch platia rovnaké podmienky ako pre ostatné reštaurácie, teda:

  • konzumácia na mieste povolená len v režime OP,
  • maximálna obsadenosť 50 % kapacity zariadenia,
  • konzumáciu pokrmov alebo nápojov umožniť výlučne posediačky, s cieľom zabezpečiť kontrolovaný rozostup osôb,
  • obsadenie jedného stolu najviac 4 osoby alebo osoby z jednej domácnosti,
  • zabezpečiť odstup 2 metre medzi stolmi.

V iných priestoroch obchodných domov je konzumácia stále zakázaná.

V režime základ môžu prevádzky verejného stravovania naďalej fungovať prostredníctvom výdaja jedál a nápojov zabalených na odber so sebou, a to aj zároveň s režimom OP pre konzumáciu na mieste. Osoby v režime základ si teda môžu jedlo v prevádzke vyzdvihnúť, ale nesmú ho konzumovať v interiérových a ani exteriérových priestoroch reštaurácie.

Režim OP sa týka všetkých priestorov prevádzky, teda aj terás a podobných vonkajších priestorov. Konzumovať na mieste môžu len osoby v režime OP a prevádzkovatelia musia dodržať aj ostatné podmienky stanovené vo vyhláške.

Zároveň sa spresňuje, že pre ambulantný predaj jedál a nápojov (napríklad food trucky, vozíky s kávou) platia podmienky ako pre stánky s trvalým stanovišťom: 

  • Otvorené v režime základ.
  • Predaj len zabalených jedál alebo nápojov pre odber so sebou.
  • Stolíky, pulty či obdobné miesta pre stolovanie a konzumáciu nie sú povolené.

Opatrenia platné od 10.1.2022

Od pondelka 10. januára sa ruší obmedzenie otváracích a prevádzkových hodín pre všetky prevádzky obchodu a služieb, ktoré bolo stanovené od 5:00 do 20:00.

Prečítajte si tiež

Ostatné opatrenia zostávajú naďalej v nezmenenej podobe. Esenciálne obchody môžu fungovať v režime základ, zatiaľ čo neesenciálne musia vyžadovať od zákazníkov potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní ochorenia Covid-19. V režime „OP“ môžu byť otvorené aj lyžiarske strediská či hotely, hostia ubytovacích zariadení však potrebujú navyše negatívny výsledok testu. V rýchlikoch, IC vlakoch a diaľkových autobusoch aj naďalej platí režim OTP.

Zdroj: ÚVZ SR

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zálohovanie PET fliaš a plechoviek na Slovensku od roku 2022: odpovede na praktické otázky

Ako vyzerá zálohovanie plastových fliaš a plechoviek z nápojov v praxi, čo by mali vedieť spotrebitelia a čo prevádzkovatelia obchodov, prezradila Lucia Morvai z organizácie Správca zálohového systému.

Výsledky ankety Byrokratický nezmysel roka 2021 sú známe

Na akú legislatívnu povinnosť majú podnikatelia „najťažšie srdce“ a aké ďalšie nezmysly zaujali hlasujúcich najviac?

Overenie kópií listín a podpisu na listinách

Kto overuje (osvedčuje) podpisy na listinách a fotokópie dokumentov? Aký je rozdiel medzi overením listiny a podpisu na listine?

Zmena v Covid opatreniach od 3.1.2022: otvoria sa reštaurácie

Od 3.1.2022 sa môžu pre verejnosť otvoriť všetky reštaurácie. Aké podmienky musia splniť?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky