Koncesionárske poplatky a ich zrušenie od 1.7.2023

Ako sa zmena v platení koncesionárskych poplatkoch dotkne zamestnávateľov a ako bude financovaná RTVS po novom?

Aktualizácia k 9.1.2024: V rámci konsolidačného balíčka schváleného v decembri 2023 NR SR rozhodla, že príspevok zo štátneho rozpočtu určený pre RTVS bude nižší, a to vo výške najmenej 0,12 %.

Aktualizácia k 21.6.2023: Parlament schválil novelu zákona č. 532/2010 Z. z. o Rozhlase a televízii Slovenska, ktorou stanovuje výšku nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu pre RTVS. Podľa pôvodného návrhu financovania malo ísť o 0,15 % HDP, poslanci ale odobrili zvýšenie príspevku na 0,17 % HDP. Dôvodom je zachovanie udržateľného financovania RTVS, na ktoré je potrebné poskytnúť jej zo štátneho rozpočtu nárokovateľný príspevok minimálne v sume 180 miliónov eur ročne - teda 0,17 % HDP.

Aktualizácia k 17.02.2023: Poslanci prelomili veto Prezidentky SR a opätovne schválili zákon o dani z osobitnej stavby a v rámci neho aj zrušenie koncesionárskych poplatkov od 1.7.2023. Rozhlas a televízia Slovenska bude mať po novom príjem nárokovateľný zo štátneho rozpočtu.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov ako podmienka schválenia štátneho rozpočtu

Okolo schválenia štátneho rozpočtu na rok 2023 sa viedli niekoľko týždňov diskusie, nakoľko v decembri 2022 bola vyslovená nedôvera vláde a vzťahy medzi zákonodarcami boli viac než napäté. Zákon roka však napokon bol schválený, a to aj vďaka podpore strany SaS. S jej politickou podporou sa spájalo niekoľko podmienok, pričom jednou z nich bolo zrušenie koncesionárskych poplatkov – a táto požiadavka bola splnená. 

Zmena bola v decembri 2022 schválená v rámci zákona o dani z osobitnej stavby. Avšak, 2.1.2023 prezidentka SR zákon o dani z osobitnej stavby vetovala. Výhrady má k samotnej dani z osobitnej stavby, nie ku zmene týkajúcej sa koncesionárskych poplatkov, napriek tomu bude musieť byť celý zákon ešte raz prerokovaný v parlamente. Či sa koncesionárske poplatky skutočne zrušia, bude teda závisieť od prelomenia prezidentkinho veta. Ak za zákon nezahlasuje potrebný počet poslancov, uvedená zmena nebude platná.

Zamestnávatelia vítajú zrušenie koncesionárskych poplatkov

Koncesionárske poplatky slúžia na financovanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu Slovenska (RTVS) a platia ich tak domácnosti, ako aj zamestnávatelia, ktorí majú v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu aspoň 3 zamestnancov. Podnikatelia tento poplatok platia za každého svojho zamestnanca a nezáleží pritom, či je televízia na pracovisku vôbec používaná. V nevýhode tak sú najmä väčší zamestnávatelia. „Za zrušenie koncesionárskych poplatkov Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) dlhodobo bojovala. Bola to totiž len ďalšia forma skrytého zdaňovania zamestnávateľov, administratívne náročná a neefektívna,“ skonštatoval v tlačovej správe Jozef Špirko, viceprezident RÚZ.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov od 1.7.2023

V prípade, že poslanci prelomia veto prezidentky SR, zrušenie koncesionárskych poplatkov nadobudne účinnosť 1.7.2023, aby ministerstvo kultúry mohlo realizovať potrebné súvisiace procesné a legislatívne kroky. Odvtedy bude RTVS financovaná formou štátneho príspevku. V roku 2023 dosiahne výšku takmer 42 miliónov eur, pričom ide o sumu, ktorá by mala pokryť čiastku vybranú za pol roka platenia koncesionárskych poplatkov. Vďaka Zmluve so štátom získa RTVS ďalších 23 miliónov eur a 8 miliónov bude slúžiť ako kompenzácia za ľudí oslobodených od platenia koncesií.

Otázkou pri zrušení koncesionárskych poplatkov je nezávislosť RTVS, teda aby toto médium nebolo politicky ovplyvňované. Ako sa uvádza na stránke Ministerstva kultúry SR, vedenie rezortu súhlasilo s návrhom SaS aj vzhľadom na to, že do zákona presadilo valorizačný mechanizmus, ktorý zabezpečí, že sa bude štátny príspevok pre televíziu a rozhlas Slovenska každoročne navyšovať. „Veríme tak, že sa podarí zachovať verejnoprávny charakter tejto inštitúcie aj v ďalších rokoch bez ohľadu na to, kto bude pri moci,“ uviedol rezort kultúry na svojej webovej stránke. Ministerstvo kultúry je zároveň pripravené začiatkom roka 2023 predložiť analýzy, na základe ktorých rozpočet RTVS upravia a odstránia tak jej podfinancovanie, na ktoré dopláca niekoľko rokov. Od roku 2003 sa totiž výška koncesionárskych poplatkov nemenila, bola na úrovni 4,64 eur mesačne. „Rovnako tak je vedenie rezortu kultúry rozhodnuté prísť s takým legislatívnym návrhom a systémom financovania, ktorý rozptýli možné obavy zo zasahovania politikov do fungovania RTVS," uvádza ešte ministerstvo.

Zdroj: RÚZ, culture.gov.sk

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zrušenie koncesionárskych poplatkov od 1.7.2023 v praxi

Treba platenie koncesionárskych poplatkov odhlásiť? Bude po 1.7. potrebné platiť nedoplatky? A čo robiť, ak firma uhradila koncesionárske poplatky za celý rok?

Koncesionárske poplatky zamestnávateľa: dočkajú sa firmy zmeny?

Do pripomienkovania putuje návrh zákona, ktorý nastaví objektívnejšie parametre určujúce výšku úhrady za služby RTVS v prípade podnikateľských subjektov. Čo by malo platiť po novom?

Koncesionárske poplatky od 1. 7. 2021

Čo sú koncesionárske poplatky, kto má povinnosť ich platiť a aké zmeny prinesie novela účinná od 1. 7. 2021?

Koncesionárske poplatky a ich nejasný výklad pri povinnostiach podnikateľa

Výška koncesionárskych poplatkov zamestnávateľa sa odvíja od počtu jeho zamestnancov v pracovnom pomere. Zarátavajú sa do tohto počtu aj tzv. dohodári? Štátne inštitúcie nemajú jednotný názor.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky