Výhra v Black Jacku postavila FedEx na nohy

Výhra v Black Jacku postavila FedEx na nohy

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Za spoločnosťou FedEx sa ukrýva spleť ohromujúcich okamihov a udalostí, ktoré z nej vybudovali jednu z najväčších kuriérskych spoločností na svete. Jedným z týchto momentov, je i nie celkom klasický štart firmy vďaka výhre v kasíne.

Všetky začiatky sú ťažké

Prvé roky kuriérskej spoločnosti FedEx celkom iste neboli tie najľahšie a ani najlepšie. Avšak ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré, presne tak možno opísať i filozofiu spoločnosti FedEx. Nie práve úspešné dvojročné pretĺkanie, zrodilo ovocie a objavil sa úspech, ktorý je viditeľný dodnes.

Nad tým, kedy reálne firma vznikla je možné polemizovať. Buď to bolo ešte v roku 1971, alebo v roku1973, tak či onak, za jej zrodom stál človekom menom Frederick W. Smith. Ten už v spomínanom roku 1971 spojil viac než 4 milióny dolárov, ktoré mal z vlastného imania s ďalšími 90 miliónmi dolárov a na svete bola zásielková spoločnosť, ktorú už dnes poznáme pod menom FedEx.

Všetko alebo nič

Bohužiaľ v priebehu nasledujúcich dvoch rokov firma nie celkom efektívne hospodárila a jej osud visel na vlásku. Na bankovom účte jej ostalo posledných 5 tisíc dolárov, ktoré sa rozhodol šéf firmy, pán Smith využiť najlepšie ako mohol. Kúpil si za ne letenku do Las Vegas a šiel na istotu, buď v kasíne vyhrá, ale všetko prehrá. Smith sa počas víkendu z kasína ani nepomohol a prinieslo mu to úrodu v podobe 32 tisíc dolárov, ktoré v pondelok ráno zasvietili na bankovom účte spoločnosti. K ním sa mu podarilo zohnať ďalších 11 miliónov dolárov a vďaka tomuto balíku vybudoval prosperujúci podnik FedEx.

Zásielky rozosielajú kdekoľvek na svete

Samotná spoločnosť ako svoj deň vzniku datuje 17. apríla 1973. Práve vtedy totiž firma ešte pod niekdajším názvom Federal Express doručila v priebehu jednej noci až 186 zásielok, celkom až do 25 miest USA, čo bol na toto obdobie ohromný úspech. Od tej doby kuriérska spoločnosť lámala rekordy a po 10 rokoch od svojho založenia jej tržby dosahovali až jednu miliardu dolárov.

Fedex Express každým rokom rozširovala okruh svojich pobočiek po celom svete, do Európy, Japonska, na Blízky východ, ale i do krajín ako Irak, či Afganistan. Dnes má svoje pôsobenie vo viac než 127 krajinách sveta. Rovnako tak spoločnosť každým rokom odkupovala neustále ďalšie a ďalšie spoločnosti za účelom svojho medzinárodného rozširovania. Od roku 2000 spoločnosť začala vystupovať pod obchodným menom „FedEx Corporation“.

FedEx prepraví i tigra, hrocha, či veterný mlyn

FedEx popri svojej každodennej činnosti a to doručovaní zásielok bežných predmetov občas mení svoje portfólio prepravovaných vecí. Medzi najväčšie kuriozity, ktoré na svojich lietadlách kedy prepravovali patrí napríklad tiger, hroch, panda, ale i tanky z 2. svetovej vojny, vetrený mlyn či 90 ton dosiek z Titanicu.

FedEx je zároveň i sponzorom tenisového turnaja Rolland-Garros French Open, či závodného tímu Formuly 1 McLaren. Venuje sa súčasne i dobrovoľníckej činnosti a v roku 2012 bola spoločnosť ocenená ako najlepší ekologický letecký dopravca roka.

Na Slovensku funguje spoločnosť FedEx pod zástupcom Inspekta Slovakia a.s. od roku 1994 a v priebehu rokov sa stala aj u nás jedným z najväčších prepravných spoločností vôbec.

Mnoho kuriérskych spoločností, ktoré existujú všade po svete budovalo svoju firmu práve na základoch a filozofii, ktorú pred viac než 40 rokmi začala budovať spoločnosť FedEx. Aj napriek tomu, že dnes má v mnohých krajinách viacero konkurentov neustále jej patrí popredné miesto medzi kuriérskymi spoločnosťami.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Jana Bednárová (Chutné kytice): Firma je naše štvrté dieťa

Za šesť rokov podnikania namočili do čokolády už milión jahôd. Pred štartom nevedeli o potravinárstve takmer nič, dnes majú viac ako desaťtisíc objednávok ročne.

Lucia Pašková (CURAPROX): Učíme ľudí zachovať si svoje zuby až do smrti

Nešlo jej o zarábanie peňazí, chcela vzdelávať mladých. Začiatočný kapitál si požičala od rodičov a zo Švajčiarska priniesla na Slovensko farebné zubné kefky. Dnes sú u nás lovebrandom.

Jana Schweighoferová (travelblogerka): Som šéfkou svojho hobby

Blogovanie ju začalo full time živiť už po dvoch rokoch. Dosiahla to, čo niektorí ľudia nedokážu celý život. Jej prácou je ležať na pláži na Seychelách a dostať tam lacno aj vás.

Alexandra Miklášová (Sashe.sk): Od malých náušníc ku gigantickému portálu

Začínala s vlastnými handmade náušnicami a neskôr založila portál, na ktorom dnes predávajú tisícky výrobcov. Sashe.sk má na sociálnych sieťach viac ako 190 000 fanúšikov.