Robert Bosch - Ako chuť a odhodlanie premenilo malú dielňu na svetovú spoločnosť

Robert Bosch - Ako chuť a odhodlanie premenilo malú dielňu na svetovú spoločnosť
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Za úspechom svetovej značky Bosch sú najmä silné historické korene otca spoločnosti. Ten sa vydal svoje šťastie hľadať vo svete, nakoniec však ukotvil v rodnom Nemecku, odkiaľ sa spoločnosť rozšírila do celého sveta.

Detstvo a mladosť

Spoločnosť Robert Bosch GmbH nesie názov podľa svojho zakladateľa Roberta Boscha, ktorý sa narodil do bohatej poľnohospodárskej rodiny ako jedenáste z dvanástich detí 23. septembra 1861. Prvých deväť rokov svojho života prežil v juhonemeckom Albecku v blízkosti Ulmu, kde jeho rodičia vlastnili farmu a prevádzkovali hostinec. V roku 1870 sa celá rodina presťahovala do mesta Ulm, kde začal Robert navštevovať školu a vyučil sa za mechanika. Jeho ochota učiť sa bola veľká a zároveň aj oblasti záujmu boli rozmanité. To s čím však Robert nebol stotožnený bol systém výučby. Po ukončení štúdií pracoval v rokoch 1879 až 1885 vo viacerých podnikov zaoberajúcich sa elektronikou. Jeho prvým zamestnávateľom bol bratov podnik  Bosch & Haag v Kolíne, za ktorým nasledovali ďalšie v Nemecku, neskôr aj v USA  (napr. Edison) a vo Veľkej Briánií (napr. Siemens Brothers & Co).

Úspechy v pracovnom, problémy v súkromnom živote

Po návrate do Nemecka si Robert otvoril v Stuttgarde svoju dielňu. Po tomto úspechu sa v živote Roberta udiala ďalšia veľká životná udalosť, keď sa 10. októbra 1887 zosobášil s Annou Kayser, sestrou svojho dobrého priateľa. Spolu mali 4 deti, ale  ich najmladšia dcéra zomrela hneď rok po narodení. Krátko na to diagnostikovali ich jedinému synovi skleróza multipex a to bola pre rodinu ďalšia veľká rana. Práve na syna bol otec hrdý a už od detstva ho zaúčal jeho práci. Po jeho smrti sa manželstvo rozpadlo.

V roku 1927 sa však Robert znovu oženil, tento krát so speváčkou Margarethe Wörz, s ktorou mal dve deti. Toto manželstvo už bolo šťastnejším a s Margareth bol ženatý až do svojej smrti, ktorá nastala 12. marca 1942, kedy vo veku 80 rokov Robert Bosch zomrel na zápal ucha v Stuttgarde.

Robert bol všestranne zameraný muž a popri svojich povinnostiach v podniku sa pomerne často venoval aj svojim záľubám. Okrem vášnivého poľovníka, bol Robert aj zberateľom zbraní a po prvej svetovej vojne sa dokonca vydal na cestu poľnohospodárstva.

Ako sa rodila značka Bosch

Spoločnosť Robert Bosch GmbH, ktorá je v súčasnosti popredným celosvetovým dodávateľom v oblastí technológií a služieb, a ktorej obrat za uplynulý rok tvoril 46,1 miliardy eur vznikla ako malá dielňa pre jemnú mechaniku a elektrotechniku. Táto dielňa, ktorú založil Robert 15. novembra 1886 so sídlom v Stuttgarde mala pri svojom zrode len dvoch zamestnancov.

Jej zakladateľ Robert Bosch sa snažil neustále prichádzať na trh s novinkami a inováciami a tak zakaždým ohúriť zíkazníkov. Medzi jeho prevratný vynález patrila už v roku 1897 prvá úspešná montáž zariadenia s nízkonapäťovým magnetoelektrickým zapaľovaním do motorového vozidla.  V postupnosti rokov to boli ďalšie, napr.  systém osvetlenia automobilov (1913), zastrihávač vlasov Forfex, (1928), prvé sériovo vyrábané autorádio v Európe, prvá vŕtačka (1932), či prvá chladnička (1933). To boli vynálezy, ktoré obleteli svet ešte do smrti Roberta Boscha. Samozrejme aj po ňom spoločnosť neustále prichádzala s vynálezmi, ktoré zaznamenávali celosvetový úspech a využívajú sa dodnes, sú nimi napríklad benzínový vstrekovací systém pre osobné vozidlá, ABS – elektronický protiblokovací brzdný systém (1978), prvý navigačný systém vozidiel v Európe TravelPilot IDS (1989), systém prediktívneho núdzového brzdenia (2010), či mnohé iné.

Postupne vďaka rozširovaniu výroby a šírke výrobných kapacít sa spoločnosť rozširovala aj za hranicami Nemecka. Prvá zahraničná pobočka spoločnosti Bosch bola otvorená v Londýne a to ešte v roku 1902. Neskôr to bol Paríž (1905), či USA (1912). Do dnešných čias súčasná spoločnosť Robert Bosch GmbH zahŕňa vyše 360 dcérskych a regionálnych spoločností vo viac než 50 krajinách sveta. Ak k tomu zahrnieme aj predajných a servisných partnerov tak je spoločnosť Bosch zastúpená dnes asi v 150 krajinách sveta.

Muž s veľkým „M“

Charizma Roberta Boscha bola veľká. Známi i zamestnanci si ho uctievali a označovali ho ako veľkého muža. K svojim spolupracovníkom sa správal ako partner, vytváral dobré pracovné podmienky a platil vysoké mzdy. Bol presvedčený, že len so spokojnými spolupracovníkmi a  zákazníkmi môže podnik dlhodobo napredovať. V roku 1906 zaviedol 8 hodinový pracovný čas, ktorý bol dôležitý pre dvojzmennú prevádzku a umožňoval zabezpečiť pre zamestnancov lepšie pracovné podmienky. 

Popri práci a súkromí sa venoval aj dobročinnej činnosti. Už v roku 1910 daroval Technische Hochschule Stuttgard jeden milión mariek na podporu technického vzdelávania a po prvej svetovej vojne zisky z vojnovej výroby venoval na charitatívne účely. Zároveň daroval 20 miliónov mariek na verejné školstvo, štúdium pre nadaných a výstavbu vodného Neckar kanála. V roku 1940 vybudoval nemocnicu, ktorá niesla jeho meno a zároveň sa v období druhej svetovej vojny výrazne aj so svojimi spolupracovníkmi podieľal na záchrane prenasledovaných. Investoval veľa energie a finančných prostriedkov do zmierenia sporu medzi Nemeckom a Francúzskom v období druhej svetovej vojny. Podporoval aktívny odpor proti národnému socializmu a dokonca sa niekoľko krát pokúšal sám o osobnú konverzáciu s Adolfom Hitlerom. Robert Bosch mal pevné sociálne, demokratické a intelektuálne princípy, o ktoré sa v ťažkých časoch opieral.

Ak sa bavíme o dobročinnosti Roberta Boscha, je potrebné vyzdvihnúť, že k sociálnym otázkam je zaviazaná spoločnosť aj dnes. Dôkazom toho je skutočnosť, že až 92 % podiel v spoločnosti patrí dobročinnej Nadácii Roberta Boscha, zvyšok je v rukách rodiny Bosch a ďalších.

Bosch dnes

Aj napriek skutočnosti, že do dnešných čias sa na čele dozornej rady spoločnosti vystriedalo už niekoľko nástupcov jej zakladateľa Roberta Boscha spoločnosť neustále napreduje a jej zisky každým rokom stúpajú. To svedčí o elitnom riadení podniku a dobrom zázemí. Spoločnosť Robert Bosch v duchu myšlienok jej samotného zakladateľa kladie dôraz predovšetkým na spoločenskú a ekologickú zodpovednosť.

Hodnoty, podnikateľský duch a zmysel pre zodpovednosť jej zakladateľa spoločnosti sú dodnes inšpiráciou pre jej zamestnancov po celom svete.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Lýdia Hamarčáková
Lýdia Hamarčáková

Som človek, ktorý nemá nikdy na nič čas a aj ak ho má vždy si ho nejako rozvrhne. Popri štúdiu a priateľoch si ho rada vypĺňam písaním článkov, ktoré i mňa vždy obohatia o nové informácie. „Neškatuľkujem sa“, a preto ma zaujímajú témy z rôznych oblastí (rada prepínam): ráno politické, popoludní podnikateľské a večer spoločenské. Ako typická žena, nemám problém sa prispôsobiť v akejkoľvek situácii, a to o mne tvrdia i iní. Pri mojich aktivitách je dopingom jednoznačne káva, no i dobrá nálada a príjemní ľudia.


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky