Podnikanie nie je len o cieli, ale o celej ceste. Je to proces, ktorý si treba užívať a robiť to, čo máte radi.

Na Slovensko zavítal 23. – 25. septembra úspešný projekt Spotlight Singapore. Po Tokiu, Hongkongu, Moskve a Kapskom meste zavítala 120-členná singapurská delegácia na Slovensko. Súčasťou delegácie boli top manažéri z oblasti financií, realít, kreatívneho a zábavného priemyslu, vzdelávania, hotelierstva a gastronómie, ktorých láka na vlastnej koži objavovať nové príležitosti spolupráce so Slovenskom. Stretli sa najmä s mladými slovenskými podnikateľmi zo Združenia mladých podnikateľov Slovenska, ktoré podujatie spoluorganizovalo. V článku z tohto podujatia vám prinášame rozhovory s podnikateľmi zo spoločností AudioWav Media a Sakae Holdings.

Wav Media

Wav Media je spoločnosť, ktorá je revolučným poskytovateľom tvorivej zábavy, reklamy, marketingu a inovatívnych mediálnych riešení pre veľké a malé podniky na Filipínach, v Spojených štátoch a v Singapure. V biznise je od roku 2003, s jasným cieľom transformovať a revolucionalizovať skúsenosti spotrebiteľa. Portál podnikajte.sk sa zhováral s pánom Lyndon Yeo, ktorý je managing partner Wav Media (pozn. autora: pozícia ekvivalentná k pozícii výkonného riaditeľa).

Pán Lyndon, čomu konkrétne sa venuje spoločnosť Wav Media?

Ponúka multizmyslové zážitky pre hotely, banky a ďalšie spoločnosti. Ide o spojenie troch zmyslov - zrakového, čuchového a sluchového. Vytvárame napríklad vôňe alebo určitú hudbu, ktorá bude vždy spájaná s danou inštitúciou.

Článok pokračuje pod reklamou

V čom je Váš prístup inovatívny?

Cieľom našej aktivity je podporiť opakovanú návštevnosť a lojalitu zákazníkov našich klientov tým, že zdôrazňujeme emocionálne zážitky ich zákazníkov a tak upevňujeme záľubu v ich značke. Pomocou efektívnej zmyslovej stimulácie je možné ovplyvniť nákupné správanie a vnímanie zákazníkov v súlade s imidžom spoločnosti a zložením klientely.

Čo pre Vás znamená podnikanie?

Myslím, že podnikanie je cesta pekná, ale zato aj plná prekážok. Podnikanie je proces, v ktorom sa určite objaví mnoho kríz, ale je to zároveň spôsob ako sa stať silnejším a lepším. Dôležité je nevzdať sa rýchlo.

Myslíte, že krízy sa vyskytujú predovšetkým v začiatkoch podnikania?

Krízy sa vyskytujú a budú sa vyskytovať stále, počas celého cyklu života podniku. Malá kríza je v podnikaní každý deň. Krízy neprichádzajú len na začiatku. Dôležité je to všetko vydržať, lebo nemožno byť v jeden deň na jednom mieste a na druhý deň o sto krokov ďalej.

Naučili ste sa počas svojho podnikania nejakým spôsobom krízam v podnikaní predchádzať? Dá sa to?

Predchádzať nie. Môžete iba minimalizovať riziko. Je dobré nastaviť v podniku určitý systém, ktorý k tomu pomôže, ale krízam sa nedá vyhýbať.

Premýšľali ste niekedy, v momentoch krízy, o skončení podnikania?

Mnohokrát sa človek cíti, že to chce vzdať. Ja tiež. Ale v takých momentoch je dôležité vydržať, venovať sa chvíľu obľúbenej oddychovej aktivite a kríza pominie.

Aké bolo najťažšie rozhodnutie, ktoré ste museli urobiť vo svojom podnikaní?

Myslím, že najťažšie rozhodnutia sú v čase, keď sa podnik dostane do štádia, keď potrebuje reorganizovať ľudí a nechať niektorých ísť.

Vidíte nejaké rozdiely medzi podnikaním na Slovensku a v Singapure?

Start-upisti v Singapure majú mnoho výhod, pretože vláda výrazne podporuje mladých ľudí na ceste k podnikaniu. Ohľadom Slovenska si nie som istý, ale myslím, že príležitostí je dosť.

Čo by ste odkázali začínajúcim podnikateľom?

Podnikanie nie je len o cieli, ale o celej ceste. Je to proces. Je mimoriadne dôležité užívať si ho a robiť to, čo máte radi.

Sakae Holdings

Spoločnosť Sakae Holdings bola založená v roku 1996 a vďaka neustálym inováciám už vybudovala impozantné portfólio 10 značiek (napr. Sakae Sushi, Sakae Teppanyaki, Sakae Delivery). Sakae Holdings ponúka kvalitnú a zdravú japonskú kuchyňu. Dlhodobým cieľom spoločnosti je stať sa svetovou jednotkou v poskytovaní kvalitného japonského jedla, navyše za prijateľné ceny. Spoločnosť využíva mnohé najnovšie technológie na zvýšenie kvality svojich produktov a zlepšenie produktivity. Výkonným riaditeľom spoločnosti Sakae Holdings je pán Douglas Foo, ktorý sa podelil o svoje názory nielen s mladými podnikateľmi na podujatí Spotlight Singapore v Bratislave, ale aj s čiteteľmi portálu podnikajte.sk

Pán Douglas, prichádzate na Slovensko s nejakými očakávaniami?

Viem si predstaviť rôzne spôsoby spolupráce. Hľadáme talenty a taktiež lídrov. Môžeme ich priviesť do Singapuru, ukázať im čo robíme, dovoliť im porozumieť našej spoločnosti. Je to niečo, čo môžeme podniknúť. Prichádzam sa taktiež niečo naučiť, pretože dosahovanie úspechu je cesta neustáleho učenia sa.

Chceli ste vždy podnikať?

Môj otec je inžinier, mama gazdiná. Ja som chcel byť investičným bankárom, no nakoniec som sa rozhodol pre podnikanie.

Čo ste zvažovali pri rozhodovaní?

Svet potrebuje šatstvo, palivá, nehnuteľnosti, dopravné prostriedky. Každý človek potrebuje jesť, mať domov, cestovať. Navyše, japonské jedlo je prirodzene zdravé, preto sme sa rozhodli pre jedlo a zamerali sme sa na sushi.

S akými komplikáciami ste sa stretli v začiatkoch?

Na začiatku sme sa pýtali spoločností, či by od nás nakupovali. Povedali nám „áno, ak ponúknete rovnakú kvalitu za lepšiu cenu“. Fabriku sme postavili v Indii a neskôr sme boli schopní expandovať do Japonska.

Aké sú Vaše ciele v budúcnosti?

Rozhodne chceme ďalej budovať a rozvíjať našu obchodnú značku.

Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľom?

Myslím, že nie som v pozícii dávať rady. Ale dôležité je mať zodpovednosť.  Položte si otázku „ak ste prežili dvesto dní, koľko z nich ste naozaj žili?“. My chceme pomáhať budovať dobrý život v budúcnosti.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnosť vs. s. r. o. v roku 2023

Plánujete začať podnikať a neviete sa rozhodnúť, či by bolo pre vás lepšie založiť s.r.o., alebo začať podnikať ako živnostník? Porovnanie, výhody aj nevýhody vám prinášame v tomto článku.

Porovnanie živnosti a s. r. o. v roku 2022

Neviete, či je pre vás lepšie zvoliť si živnosť alebo založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? O výhodách, nevýhodách a kritériách pri rozhodovaní, sa dočítate v článku.

Freelancing vs práca v korporáte: čo je lepšie?

Je práca „na voľnej nohe“ vhodná pre každého? Porovnali sme výhody a nevýhody freelancingu aj zamestnania v korporácii.

Ako začať podnikať s nulou v peňaženke?

Aké možnosti podpory pre začínajúcich podnikateľov existujú? Získať rady, skúsenosti, ale aj peniaze na podnikanie je možné viacerými spôsobmi.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky