Prekvapenia a sklamania nového Windowsu

Prekvapenia a sklamania nového Windowsu
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Microsoft vypočul sťažnosti zákazníkov a vo väčšej miere upravil svoj nie veľmi podarený Windows 8, resp. Windows 8.1. Aké zmeny bude obsahovať nový Windows 10?

Spoločnosť Microsoft prezentuje Windows 10 ako jeden produkt pre všetky platformy. Váš mobilný telefón, tablet, notebook, stolový počítač, zariadenie dva v jednom a dotykové obrazovky budú vyzerať a pracovať rovnako. Budú obsahovať ten istý Windows (jeho optimalizovanú verziu) a budú podporovať rovnaké funkcie.

Poznámka: Windows 8 / 8.1 sa nachádza iba na 11% u všetkých počítačov v Slovenskej republike. Keby sme brali do úvahy iba firemné počítače, toto číslo by bolo ešte menšie.

Vynovené funkcie, ktoré vám chýbali

Bol potvrdený návrat tlačidla Štart, ktorý chýbal vo Windowse 8, resp. 8.1. Okrem klasického zoznamu programov ponúkne aj akúsi obdobu záložiek vo vyhľadávači. Budete si môcť pripnúť svoje obľúbené aplikácie alebo priečinky priamo do Štartu. Tieto aplikácie budú živé a napr. náhľad počasia sa bude meniť automaticky. Zmena sa dotkne aj vyhľadávania v Štarte, ktoré bude po novom zobrazovať aj výsledky hľadania z internetu. Tlačidlo Štart bude patriť k vašim obľúbeným a často využívaným funkcionalitám.

Najväčšou nevýhodou v súčasnosti najnovšieho Windowsu 8.1 a jeho predchodcu Windows 8 je tzv. Metro UI a nový systém práce, ktorý nám Microsoft chcel nanútiť. Bolo to hlavne kvôli dotykovým zariadeniam, ktoré sa tak ovládajú pohodlnejšie. Na prácu však potrebujeme niečo iné. Preto Microsoft zmenil názor a vrátil klasickú pracovnú plochu, ktorá bude prednastavená. Po spustení sa zobrazí namiesto dláždic, ktoré však možno stále používať. Ak ste sa nestretli s Windowsom 8 / 8.1 tak sa pre vás nič nemení.

Novinky, ktoré ste chceli mať

Virtuálne plochy predstavujú vynikajúci nástroj na oddelenie úloh. Ide o viacero pracovných plôch, ktoré uľahčujú a pomáhajú pri organizácii práce. Na jednej ploche môžete mať otvorený e-mail a kalendár spolu s manažmentom úloh, na druhej vzor zmluvy a zmluvu, ktorú pripravujete pre šéfa, na tretej ploche ekonomický softvér, ktoré je potrebné pravidelne kontrolovať a pod.

Poznámka: Virtuálne plochy prebral Microsoft z iných operačných systémov, ktoré ich používajú už viac rokov. Taktiež sa nechal inšpirovať funkcionalitou vyhľadávania na internete priamo z hľadania v operačnom systéme.

Ak považujete virtuálne plochy za chaotické alebo vám postačuje niečo jednoduchšie, určite využite režim, v ktorom si môžete zobraziť až štyri aplikácie na displeji. Považujeme to za veľmi pohodlné pri väčších displejoch. Rovnakou funkcionalitou disponoval aj Windows 7, kde ste si mohli zobraziť dve aplikácie vedľa seba.

Čo sme chceli vedieť a nepovedali nám to

Z informácií Microsoftu je zrejmé, že ide o náhľad nového Windowsu a nie všetky funkcie sú pripravené. Sklamaním je preto hlasová asistentka, o ktorej nepadla ani zmienka. Pritom má ísť o najlepšiu funkcionalitu, ktorou môže Windows získať konkurenčnú výhodu, ktorú nemajú iné operačné systémy.

Windows 10 bude dostupný v polovici roka 2015. Ak váhate s kúpou operačného systému, možno by ste už mali počkať.

Cena nie je stanovená, no v minulosti sa objavili úvahy, že by mohol byť aj zadarmo.

Prvé oficiálne video o novom Windowse

 

Akonáhle bude Windows 10 dostupný na stiahnutie, tak ho podrobíme podrobnému testu, ktorý zameriame na podnikateľské prostredie a firemnú prácu.

Ak máte akékoľvek otázky alebo nápady, podeľte sa o ne v komentároch.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Vojtyla
Michal Vojtyla

Vyštudoval manažérske rozhodovanie a informačné technológie. Špecializuje sa na efektívne využívanie a automatizáciu IT v podnikaní. Podnikateľom ponúka viaceré webové služby - konzultácie, tvorbu webových stránok, správu webov a rôzne typy optimalizácií. Zaujíma sa o bezpečnosť a umelú inteligenciu.


Nová aktualizácia Windows 10 prinesie 3D a virtuálnu realitu

Microsoft chystá na jar veľkú aktualizáciu Creators zameranú na tvorbu obsahu. Môžeme sa tešiť na tvorbu 3D prvkov, hudby, ale aj úpravy dokumentov pomocou dotykového pera.

Microsoft pritvrdil. Nechce, aby sme používali starý Windows

Microsoft hádže starý Windows do koša. Obnoviť sa ho určite nechystá. Nečakajte preto kedy vzniknú problémy, prejdite na nový softvér a pracujte efektívnejšie.

Podnikateľské programy na prenájom (softvér ako služba)

Prečo by ste mali nakupovať softvér na niekoľko rokov dopredu? Prečo by ste mali nakupovať fixný počet licencií pre zamestnancov, ktorých počet sa neustále mení? Nepoužívajte zastaraný softvér a inšpirujte sa modernou formou platby za softvér.

Zmeňte svoju podnikateľskú víziu na realitu s Microsoft Ventures

Microsoft Ventures je ďalším projektom, vďaka ktorému môžu startupy so sľubnými podnikateľskými nápadmi po celom svete naštartovať svoj biznis. Ide o jeden z ďalších korportánych fondov, podobne ako je Google Ventures alebo Dell Ventures.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky