Ako sa stať dobrým spisovateľom?

Dobrým spisovateľom sa nerodíte, stávate sa ním. Prinášame niekoľko tipov, ako sa stať dobrým spisovateľom.

Dobrá kniha nie je výsledkom talentu ani šťastia. Keď nazriete na život spisovateľov ako je J.K. Rowlingová, Stephen King alebo James Patterson, zistíte, že na svojom úspechu a svojom mene tvrdo pracovali.

Urobte si poriadne domácu úlohu

Je v poriadku, že budete vo svojej knihe písať o niečom, o čom nemáte poňatia – napríklad v scéne spomínate, ako prestal fungovať motor v aute alebo opisujete určité miesto v Paríži. Nebolo by však v poriadku, ak by ste si tieto informácie nezistili a jednoducho si niečo vymysleli.

Je prirodzené, že nie ste vševed a nie vždy budete chcieť písať o tom, čo poznáte. Vďaka internetu nájdete odpoveď takmer na čokoľvek, čo chcete zakomponovať do svojej knihy.

Oslovte šikovnejších

Okrem vyhľadávania informácií na internete tiež môžete osloviť niekoho, kto danej téme rozumie. Ľudia, ktorí majú špecifické vedomosti, sa s vami o ne radi podelia – využite to. Dobrý spisovateľ sa nebojí nájsť si odborníka na určitú tému či konkrétny problém. Oslovte ho mailom, prípadne sa stretnite nad šálkou kávy.

Konkrétne detaily dodajú vašej knihe hodnovernosť. Predovšetkým muži sú dôslednejší v tom, aby kniha mala reálne základy a autor si len tak nevymýšľal informácie z malíčka.

Dobrý spisovateľ pozná svoj žáner

Myslite na svojho čitateľa, ktorý príde v kníhkupectve do svojho obľúbeného oddelenia a nájde tam vašu knihu. Ak niekto číta romantické knihy, niečo od nich očakáva. Vy, ako autor, musíte tieto očakávania naplniť.

I keď máte určite v mysli to, že chcete napísať originálne dielko, predsa len musí spĺňať určité aspekty, ktoré od neho čitateľ očakáva.

Dobrý spisovateľ sa nebojí riskovať a stavia sa novým výzvam čelom

Ak je pre vás písanie nová skúsenosť, môžete z nej mať strach. Nebojte sa postaviť novým výzvam. Či už je to samotné napísanie knihy, oslovenie vydavateľstva alebo zorganizovanie svojej úplne prvej besedy, choďte do toho.

Predovšetkým pri písaní sa nebojte siahnuť na svoje dno. Vystúpte zo svojej komfortnej zóny a posúvajte svoje hranice. Nenechajte sa ovládnuť svojimi obavami. Strach, ktorému nečelíte sa stane vašim limitom.

Píšte, akoby to bola vaša práca

Aj keď sa počas písania máte baviť, berte svoje písanie vážne. Keď píšete, vyčleňte si čas a miesto. Poproste vášho partnera/manželku/deti, aby vás počas tohoto času nerušili. Vypnite všetky sociálne siete a nenechajte sa počas písania ničím obťažovať.

Je omnoho lepšie, ak budete jednu hodinu pracovať efektívne, ako keby ste počas troch hodín písali, odpisovali na maily, varili polievku a odpovedali manželke, kde je diaľkové ovládanie od televízie.

Čítajte, akoby to bola vaša práca

Ak nečítate, nikdy z vás dobrý spisovateľ nebude. Túto podmienku jednoducho nemôžete obísť. Vďaka čítaniu získate inšpiráciu, zlepšíte si slovnú zásobu a naučíte sa lepšie zostavovať dej. Čítajte a buďte k čítaniu pozorní. Je to súčasť vašej práce.

Píšte – dobrý spisovateľ musí mať disciplínu

Každý deň.

Učte sa od tých najlepších

Nájdite ľudí, ktorí robia to, čo chcete robiť vy a študujte ich. Vyhľadajte si tých najlepších spisovateľov vo svojom obore. Čítajte ich knihy, pozorujte ako píšu. Vždy mierte vyššie.

Neustále sa vzdelávajte

Neustále vzdelávanie je nevyhnutnosťou v každej profesii – spisovateľov nevynímajúc. Vzdelávajte sa vo svojom žánri, v zostavovaní zápletiek a dejových zvratov, vo vytváraní postáv a písaní dialógov. Vyhľadávajte si nové informácie – čítajte o písaní, sledujte videá a zapíšte sa do kurzu.

Nezabúdajte ani na marketing. Učte sa, ako sa zlepšiť v promovaní svojich kníh a choďte s dobou a možnosťami, ktoré vám dnešná doba ponúka.

Každý spisovateľ niekde začína, nezostaňte však na rovnakom mieste pridlho. Stále sa posúvajte vpred a zlepšujte sa. Profesia spisovateľa je dlhodobá. Zameriavajte sa na svoj progres a výsledky sa dostavia.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Ako získať nových čitateľov a udržať tých existujúcich

Získať záujem publika je pri profesii autora kľúčové. Môžete napísať akokoľvek skvelú knihu, ale ak nezískate čitateľov, váš príbeh zostane zapadnutý prachom, prípadne sa ani nedostane na poličky kníhkupectiev. Ako zaujať publikum, keď je na trhu toľko kníh?

J. K. Rowlingová: Z nezamestnanej slobodnej matky jedna z najlepšie zarábajúcich autoriek sveta

Predala vyše 450 miliónov výtlačkov a jej knihy sa preložili do 80 jazykov. Dnes meno J. K. Rowling pozná milióny ľudí, no pred vyše 20 rokmi bola Joanne Rowlingová nezamestnaná slobodná matka, ktorá žila z 80 eur na týždeň.

Ako vydať e-book?

V predošlých článkoch sme si prebrali predaj práv vydavateľstvu alebo cestu self-publishingu. Dnes sa zameriame na to, v akých formátoch môžete knihu vydať a prečo by ste rozhodne mali svoje dielo publikovať ako e-book.

8 spôsobov, ako si zarábať písaním

Zarábať si písaním nie je v dnešnej dobe nereálne. Môžete z neho urobiť svoj hlavný alebo vedľajší zdroj príjmu. Ak máte dobrý slovný prejav a potrebné zručnosti, nič vám v tom nebráni.