Kontrola BOZP na pracovisku: akým oblastiam bude inšpekcia venovať zvýšenú pozornosť?

Inšpekcia práce varuje zamestnávateľov i zamestnancov - aj chvíľková nepozornosť môže znamenať stratu života. Kto môže očakávať kontrolu v najbližších týždňoch?

S postupným uvoľňovaním protiepidemiologických opatrení sa naplno rozbieha aj aktivita v podnikoch a na pracoviskách. Navyše, v letných mesiacoch sa vykonávajú rôzne sezónne práce, pri ktorých často dochádza k pracovným úrazom. Inšpekcia práce v tejto súvislosti upozorňuje zamestnancov aj zamestnávateľov, aby aj v tomto období venovali zvýšenú pozornosť otázkam bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Národný inšpektorát práce len v priebehu uplynulých dní zaznamenal niekoľko závažných úrazov, pri ktorých prišli pri práci o život štyria ľudia - traja zamestnanci a jedna samostatne zárobkovo činná osoba.

Najviac úrazov je v poľnohospodárstve či stavebníctve

 „Aj keď sa inšpekcii práce aj prostredníctvom rôznych preventívnych aktivít darí neustále znižovať celkové počty závažných pracovných úrazov, nedávne udalosti nám pripomínajú, aby sme mali neustále na pamäti, že život je najvyššia hodnota a každý zamestnanec by sa mal ku svojej rodine z práce vrátiť živý a zdravý,“ pripomína generálna riaditeľka Národného inšpektorátu práce Hedviga Machayová.

V letných mesiacoch sa z dlhodobých skúseností inšpekcie práce ukazuje byť zvlášť riziková predovšetkým práca v oblasti poľnohospodárstva a stavebníctva, ale aj dopravy, kde došlo v ostatnom čase k viacerým závažným pracovným úrazom s následkom smrti, resp. k úrazom s ťažkou ujmou na zdraví.

Inšpektori práce budú kontrolovať dodržiavanie BOZP na pracoviskách

Podľa generálnej riaditeľky NIP budú inšpektori práce preto v najbližších týždňoch venovať zvýšenú pozornosť dodržiavaniu predpisov o BOZP na pracoviskách po celom Slovensku. Aktuálne prebieha mimoriadna kontrolná akcia inšpekcie práce zameraná na bezpečnú prevádzku vyhradených technických zariadení – výťahov a v najbližšom čase zamerajú inšpektori práce svoju pozornosť aj na sektor poľnohospodárstva a dopravy.

Prečítajte si tiež

V tomto roku inšpekcia práce zaznamenala doteraz 15 smrteľných pracovných úrazov a 28 úrazov s ťažkou ujmou na zdraví. V rovnakom období minulého roka to bolo 20 závažných pracovných úrazov s následkom smrti a 35 úrazov s ťažkou ujmou na zdraví. Počet registrovaných pracovných úrazov v medziročnom porovnaní poklesol o 318, keď k 20. júlu 2021 zaregistroval Národný inšpektorát práce celkom 3765 registrovaných pracovných úrazov, zatiaľ čo rok predtým to bolo 4083 RPÚ.

Zdroj: Národný inšpektorát práce


BOZP a PO - rýchlo a bez starostí, kontaktuje nás

Vyžiadajte si nezáväznú cenovú ponuku od overeného poskytovateľa BOZP a PO.

Kliknutím na tlačidlo ODOSLAŤ súhlasíte so spracovaním Vami zadaných údajov za účelom zodpovedania otázky či podnetu adresátom správy, ktorým je spoločnosť ENDORF s.r.o., IČO: 50403184. Bližšie informácie o spracovaní a ochrane osobných údajov nájdete v zásadách ochrany osobných údajov.


Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Bezpečie a pohodlie pre tehotné zamestnankyne pracujúce v priemysle

Austrálčanka využila dieru na trhu a začala podnikať s pracovným oblečením pre ženy pracujúce v mužských odvetviach. K nápadu ju priviedla negatívna skúsenosť tehotnej kolegyne.

Pripravované zmeny v nelegálnom zamestnávaní, BOZP či dôchodkoch v roku 2022

Čo sa zmení v nelegálnom zamestnávaní, inšpekcii práce, BOZP či v dôchodkovom sporení? Parlament v prvom čítaní schválil viaceré novely zákonov z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ochranné pracovné prostriedky od novembra 2021

Od 20.11.2021 sa zmenil zoznam osobných ochranných prostriedkov. Čo musia zamestnávatelia zamestnancom po novom zabezpečiť na ochranu?

Vstup na pracovisko od 29.11.2021 bude už len v režime OTP

Od pondelka 29.11.2021 majú firmy povinnosť kontrolovať status OTP zamestnancov. Týka sa to aj živnostníkov či konateľov? Ako postupovať, ak sa zamestnanec odmietne preukázať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky