Zariadenie, ktoré umožní dopĺňať vodu do ostrekovačov podobne ako tankujeme benzín

Zariadenie, ktoré umožní dopĺňať vodu do ostrekovačov podobne ako tankujeme benzín
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

V lese, v parku, v priekope pri ceste alebo priamo na chodníku. Všade nachádzame plastové fľaše. To bol hlavný dôvod, ktorý trojicu mužov doviedol až k vytvoreniu jedinečného zariadenia na vydávanie tekutín do ostrekovačov. To predstavili porotcom v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014.

Uvedomujú si veľkú mieru znečistenia životného prostredia spolu s alarmujúcou spotrebou plastových výrobkov. Silné ekologické myslenie a snaha ochraňovať našu planétu doviedlo trojicu mužov k výnimočnému projektu. Celej slovenskej verejnosti, ako aj porotcom v aktuálnom ročníku súťaže Podnikateľský nápad roka predstavili ekologické zariadenie na vydávanie tekutín do ostrekovačov. To má znížiť spotrebu plastových nádob, šetriť tak životné prostredie a pritom dokonca znásobiť zisky čerpacích staníc. Zákazníkov totiž pumpy vďaka tomuto zariadeniu získajú na svoju stranu.

„Už dlho sme chceli podniknúť nejaký krok, ktorý by smeroval k ochrane životného prostredia. Primárne sme sa zamerali na redukciu plastov, ktoré pre životné prostredie predstavujú reálnu hrozbu,“ začína vysvetľovať vedúci projektu; Richard Vámoš. „Chvíľku nám však trvalo, kým sa nám podarilo vymyslieť nejaký účinný a zmysluplný spôsob, ktorý by spotrebu plastov dokázal reálne znížiť. Nakoniec však nápad prišiel a my sme mohli v súťaži Podnikateľský nápad roka odprezentovať jedinečný dávkovač tekutiny do ostrekovačov,“ dodáva.

Od provizórnej, po domácky postavenej verzie prototypu takéhoto dávkovača sa čisto mužský tím dopracoval až k precízne fungujúcemu zariadeniu. To má na trhu len minimálnu konkurenciu. „Dovolím si tvrdiť, že na celom svete sú takéto zariadenia veľmi zriedkavé, takže priamu konkurenciu v tomto smere naše zariadenie nemá,“ hodnotí situáciu na trhu Richard Vámoš. Jeho slová potvrdil aj obchodný riaditeľ, Tomáš Dittrich: „Hoci existujú podobné hotové automaty, na rozdiel od nášho zariadenia sú závislé od nejakého zdroja. Navyše sú na čerpacích staniciach veľmi ťažko aplikovateľné. Či už si vyžadujú stavebné práce alebo rôzne iné zásahy zo stany človeka a techniky. Náš dávkovač je výnimočný práve v tom, že ho je možné postaviť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. A to bez akýchkoľvek stavebných alebo pozemných prác.“

„Prevažná väčšina ľudstva vlastní motorové vozidlo, niektorí hneď viacero. Do každého z týchto áut sa najčastejšie po benzíne dočerpáva práve tekutina do ostrekovačov. Biznis potenciál tohto projektu preto vnímame ako obrovský. Naše zariadenie je totiž ľahko, rýchlo a navyše lacno vyrobiteľné. Dá sa bez akýchkoľvek problémov využiť na akejkoľvek čerpacej stanici. My sa chceme prioritne zamerať na gigantov v tejto oblasti a osloviť dominantné čerpacie stanice nielen u nás, ale aj v USA, Rusku či Číne,“ netají sa ambíciami vedúci projektu.

Ak sa tomuto trojčlennému tímu podarí s ich zariadením preraziť, náš pobyt na čerpacej stanici bude možno vyzerať celkom ináč. Okrem toho, že si v zadnej časti auta do nádrže doplníme pohonnú látku, z iného zariadenia si zas pohodlne načerpáme priamo do nádržky v prednej časti auta vodu do ostrekovačov. Zaplatíme toľko, koľko tekutiny sme si dočerpali a môžeme sa vrátiť späť na cesty. Bez toho, že by sme kupovali, skladovali a zasa vyhadzovali plastové bandasky. „Tekutina do ostrekovačov sa k ľuďom najčastejšie dostáva práve v plastových nádobách. Ich steny sú vyrobené z plastu, dokonca niekoľkokrát hrubšieho ako je to v prípade bežných PET fliaš. Po spotrebovaní tekutiny sú bandasky prakticky nevyužiteľné a putujú okamžite do odpadového koša. A tu vzniká problém, ktorý naše zariadenie dokáže odstrániť,“ upresnil Richard Vámoš.

Trojica tak vynašla zariadenie, ktoré je samoobslužné, dá sa ľahko premiestňovať a svoje uplatnenie nájde po čerpacích staniciach na celom svete. Avšak nielen tam. Využiť sa dá všade tam, kde sa zdržujú motoristi. Či už sú to rôzne odpočívadlá alebo parkoviská a im podobné priestory. „Systém je nezávislý od akejkoľvek energie zvonku. Nepotrebuje dokonca ani elektrickú energiu; tekutina do auta prúdi vďaka gravitačnému samospádu. V prípade čerpacích staníc informačný displej na zariadení a jeho prepojenie so systémom čerpacej stanice jednoducho zabezpečia solárne panely,“ ozrejmil detaily fungovania tohto systému Richard Vámoš.

„Myslíme si, že dobré podnikateľské nápady Slovákom nechýbajú. Jedným z nich podľa nášho názoru disponujeme aj my, a dokážeme ho pretaviť do prospešného produktu pre životné prostredie. Preto je nesmierne dôležité, aby sa takéto nápady s veľkým potenciálom podarilo aj zrealizovať. Pomocnú ruku v tomto smere podáva práve súťaž Podnikateľský nápad roka 2014. My sa jej podporu chystáme využiť,“ zdôvodnil vyplnenie prihlášky do tejto súťaže jeden z trojice úspešných mužov, Tomáš Dittrich. Netajil sa však ani túžbou po silnom obchodnom partnerovi, ktorého ich produkt bez pochýb potrebuje. „Pred porotcov sme predstúpili s reálnym biznis plánom, nielen so slovami o našej vízii. Práve v tom vidím silu nášho nápadu a jeho šancu na víťazstvo . Váhy na našu stranu môže nakloniť aj alarmujúce znečistenie prostredia, ktorému vie naše zariadenie čiastočne predchádzať,“ doplnil kolegu Marián Čabák. Ten dopĺňa tímovú trojicu, v ktorej sa stará o PR aktivity.

Cieľom trojice prihlásených je v budúcnosti postaviť výrobňu takéhoto zariadenia a v nej poskytnúť pracovné miesta práve obyvateľom Slovenska. „Nikto by aplikáciou nášho zariadenia do praxe o prácu neprišiel. Práve naopak. Vďaka tomuto projektu by sme vedeli zamestnať veľký počet pracovníkov. Kvalita výrobkov a ani poskytovania služieb by neklesla, ale mala by práve opačnú tendenciu,“ uzatvoril vedúci projektu, Richard Vámoš.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky