Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.74) – Netradičné turistické prehliadky Londýna

Chceli ste sa niekedy ocitnúť v Londýne na rovnakých miestach, ako mladý čarodejník Harry Potter? Alebo vás zaujímajú o niečo menej romantické, no o to vzrušujúcejšie chodníčky Jacka Rozparovača? V Londýne existuje skupinka sprievodcov, ktorí vás na takéto nezvyčajné miesta vezmú a budú vám o nich pútavo rozprávať. Pozrite sa spolu s nami do sveta kreatívnej turistiky...

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté...

Pamiatky a miesta v Londýne vždy budú len tie isté. No keď do tohto mesta prídete ako turista, zrejme neviete, na čo sa skôr pozrieť. Najmete si teda sprievodcu, alebo sa zúčastníte nejakej verejnej prehliadky. Pravdepodobne vás budú bolieť nohy a dozviete sa kopec neužitočných faktov, ktoré si o deň neskôr už aj tak nebudete pamätať. No ide to aj inak...
Presne toto si povedal Austrálčan Keith Baverstock, keď približne pred pol storočím zakladal firmu London Walks. Všetky prehliadky britského hlavného mesta sa mu zdali nudné a na jedno kopyto. Rozhodol sa teda poňať mestskú turistiku úplne inak.
Keď sa sformovala skupina zanietených sprievodcov, rozhodli sa všetci spoločne vybudovať prehliadky, ktoré nebudú omieľať učebnicové fakty. Práve naopak. Vznikol koncept netradičných prehliadok mesta na konkrétnu tému. Príklad? Londýn môžete spoznať počas prehliadky miestnych pubov, filmových miest Harryho Pottera, po stopách kráľovskej svadby, po stopách Jacka Rozparovača, po stopách agenta 007 či Beatles. To však zďaleka nie je všetko, tematických prehliadok sú desiatky...
London Walks si svojím odlišným prístupom k turistom a celkovo k mestu okamžite získali obrovskú popularitu. Po niekoľkých rokoch firmu po zakladateľovi Keithovi prebral sprievodca a londýnsky bankár Ian a neskôr manželia Mary a David – obaja sprievodcovia. On, univerzitný profesor, ktorý ako sprievodca pracoval v London Walks od roku 1980 a ona herečka, ktorá sprievodcov koordinuje dodnes.

Článok pokračuje pod reklamou


Podnikateľská vášeň ovenčená cenami

Netradičná firma London Walks je dnes už kolos. Denne má na programe do 20 prehliadok a v súčasnosti pre ňu pracuje 64 sprievodcov. Jedna prehliadka vyjde na približne 10 € a čo je zaujímavé – nemusíte si ju vopred objednávať, stačí prísť na dohodnuté miesto vypísané na webe. Niet pochýb o tom, že napriek tomuto voľnému konceptu je na prehliadkach stále plno.
No plno je aj vďaka tomu, že vo firme pracujú skúsení a cenami ovenčení sprievodcovia. Mnohí z nich sú držiteľmi ocenenia v súťaži Blue Badge Guide of the Year Award. Podľa Travel & Leisure má zasa London Walks najlepších sprievodcov na svete (viaceré umiestnenia v rebríčku The World's Greatest Tour Guides). Firma tiež získala zlato v súťaži Visit London Awards 2008 v kategórii Best tourism experience. A takto by sme mohli pokračovať do rána...
Čia je to zásluha? Určite najmä podnikateľskej vášne a láske k mestu a svojmu povolaniu, ktorú preukazujú nielen aktuálni majitelia (firma sa „dedí“ medzi sprievodcami), ale aj všetci sprievodcovia. Tí nie sú iba vyškolené cvičené opičky, ale oduševnení Londýnčania a ľudia z praxe, ktorí svojmu odboru rozumejú a vedia ho odprezentovať v spojení s mestom. V divadelnej prehliadke vás teda budú sprevádzať herci, v historickej historici alebo archeológovia, atď.
Samozrejme nestojí ani rozvoj. London Walks začali ponúkať aj celodenné výlety mimo Londýna, možnosť objednať si súkromnú prehliadku, vydali vlastnú knihu o Londýne, blogujú a neustále vylepšujú, čo sa dá.

 

video ukážka z prehliadky London Walks


Kreatívna turistika na Slovensku?

Firma London Walks má v zásade veľmi jednoduchý biznis model. A čo je ešte lepšie, podobný koncept môžete začať s takmer nulovým kapitálom. Dôležité je vedieť zaujať a prísť s niečím novým. Má vaše mesto zaujímavú históriu, o ktorej sa v učebniciach nepíše? Poznáte lákavé zákutia v hlavnom meste, o ktorých sa v turistických sprievodcoch nedočítate? Ste spoločenskí a máte radi prácu v teréne? Potom je tento inšpiratívny nápad na podnikanie skvelým odrazovým mostíkom, ako naštartovať kreatívnu turistiku aj na Slovensku.

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Unikátne chladničky pre firmy ponúkajú zamestnancom lacnejšiu a kvalitnejšiu alternatívu stravovania

Chladničky, ktoré sú každý deň plné zdravých jedál pre zamestnancov. Misky pritom vedia prezradiť, v akom stave sú zásoby. Prečo si službu obľúbilo už 20 000 firiem?

Plyšová hračka povie deťom rozprávku na dobrú noc namiesto rodiča

Inteligentná hračka, ktorá je pôsobivou náhradou tabletov a smartfónov, deti dokáže nielen zaujať, ale aj učiť a byť im priateľom. Vynález právnika prerazil na ruskom trhu, cieľom je ale svet.

Krabička FabFitFun obsahuje všetko pre zdravý životný štýl

Z webovej stránky, ktorá hodnotila kozmetické a zdravotnícke produkty, sa stala predplatiteľská služba. Balíčky s kvalitnými kozmetickými produktmi pravidelne tešia viac ako milión zákazníkov.

BibeCoffee dokáže vďaka monitorovaniu kávovarov minimalizovať straty kaviarní

Niet nad chutnú a kvalitnú kávu, avšak dôležitý je aj kávovar. Ak nie je v dobrom stave, môže ovplyvniť kvalitu a chuť aj tej najvýnimočnejšej kávy. Trojica priateľov z Grécka však vymyslela spôsob, ako je možné tento problém riešiť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky