Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.74) – Netradičné turistické prehliadky Londýna

Chceli ste sa niekedy ocitnúť v Londýne na rovnakých miestach, ako mladý čarodejník Harry Potter? Alebo vás zaujímajú o niečo menej romantické, no o to vzrušujúcejšie chodníčky Jacka Rozparovača? V Londýne existuje skupinka sprievodcov, ktorí vás na takéto nezvyčajné miesta vezmú a budú vám o nich pútavo rozprávať. Pozrite sa spolu s nami do sveta kreatívnej turistiky...

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté...

Pamiatky a miesta v Londýne vždy budú len tie isté. No keď do tohto mesta prídete ako turista, zrejme neviete, na čo sa skôr pozrieť. Najmete si teda sprievodcu, alebo sa zúčastníte nejakej verejnej prehliadky. Pravdepodobne vás budú bolieť nohy a dozviete sa kopec neužitočných faktov, ktoré si o deň neskôr už aj tak nebudete pamätať. No ide to aj inak...
Presne toto si povedal Austrálčan Keith Baverstock, keď približne pred pol storočím zakladal firmu London Walks. Všetky prehliadky britského hlavného mesta sa mu zdali nudné a na jedno kopyto. Rozhodol sa teda poňať mestskú turistiku úplne inak.
Keď sa sformovala skupina zanietených sprievodcov, rozhodli sa všetci spoločne vybudovať prehliadky, ktoré nebudú omieľať učebnicové fakty. Práve naopak. Vznikol koncept netradičných prehliadok mesta na konkrétnu tému. Príklad? Londýn môžete spoznať počas prehliadky miestnych pubov, filmových miest Harryho Pottera, po stopách kráľovskej svadby, po stopách Jacka Rozparovača, po stopách agenta 007 či Beatles. To však zďaleka nie je všetko, tematických prehliadok sú desiatky...
London Walks si svojím odlišným prístupom k turistom a celkovo k mestu okamžite získali obrovskú popularitu. Po niekoľkých rokoch firmu po zakladateľovi Keithovi prebral sprievodca a londýnsky bankár Ian a neskôr manželia Mary a David – obaja sprievodcovia. On, univerzitný profesor, ktorý ako sprievodca pracoval v London Walks od roku 1980 a ona herečka, ktorá sprievodcov koordinuje dodnes.

Článok pokračuje pod reklamou


Podnikateľská vášeň ovenčená cenami

Netradičná firma London Walks je dnes už kolos. Denne má na programe do 20 prehliadok a v súčasnosti pre ňu pracuje 64 sprievodcov. Jedna prehliadka vyjde na približne 10 € a čo je zaujímavé – nemusíte si ju vopred objednávať, stačí prísť na dohodnuté miesto vypísané na webe. Niet pochýb o tom, že napriek tomuto voľnému konceptu je na prehliadkach stále plno.
No plno je aj vďaka tomu, že vo firme pracujú skúsení a cenami ovenčení sprievodcovia. Mnohí z nich sú držiteľmi ocenenia v súťaži Blue Badge Guide of the Year Award. Podľa Travel & Leisure má zasa London Walks najlepších sprievodcov na svete (viaceré umiestnenia v rebríčku The World's Greatest Tour Guides). Firma tiež získala zlato v súťaži Visit London Awards 2008 v kategórii Best tourism experience. A takto by sme mohli pokračovať do rána...
Čia je to zásluha? Určite najmä podnikateľskej vášne a láske k mestu a svojmu povolaniu, ktorú preukazujú nielen aktuálni majitelia (firma sa „dedí“ medzi sprievodcami), ale aj všetci sprievodcovia. Tí nie sú iba vyškolené cvičené opičky, ale oduševnení Londýnčania a ľudia z praxe, ktorí svojmu odboru rozumejú a vedia ho odprezentovať v spojení s mestom. V divadelnej prehliadke vás teda budú sprevádzať herci, v historickej historici alebo archeológovia, atď.
Samozrejme nestojí ani rozvoj. London Walks začali ponúkať aj celodenné výlety mimo Londýna, možnosť objednať si súkromnú prehliadku, vydali vlastnú knihu o Londýne, blogujú a neustále vylepšujú, čo sa dá.

 

video ukážka z prehliadky London Walks


Kreatívna turistika na Slovensku?

Firma London Walks má v zásade veľmi jednoduchý biznis model. A čo je ešte lepšie, podobný koncept môžete začať s takmer nulovým kapitálom. Dôležité je vedieť zaujať a prísť s niečím novým. Má vaše mesto zaujímavú históriu, o ktorej sa v učebniciach nepíše? Poznáte lákavé zákutia v hlavnom meste, o ktorých sa v turistických sprievodcoch nedočítate? Ste spoločenskí a máte radi prácu v teréne? Potom je tento inšpiratívny nápad na podnikanie skvelým odrazovým mostíkom, ako naštartovať kreatívnu turistiku aj na Slovensku.

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Subscription boxes: dobré „schránkové“ podnikanie

Tak, ako sa dá predplatiť časopis, tak sa dá predplatiť aj akýkoľvek iný druh tovaru. Takzvané „subscription boxes“ sa objavili na trhu, aby nám priniesli to, po čom pištia naše srdcia. Pravidelne každý mesiac a priamo až do našich schránok. Káva, kozmetika či knihy. Stačí si vybrať...

Bezkonkurenčné biznis nápady zo školských lavíc

Štyridsaťsedem firiem študentov stredných škôl z celého Slovenska predstavilo svoje ambiciózne podnikateľské plány na 23. ročníku súťaže JA Veľtrh podnikateľských talentov v bratislavskom Avione. Tu je výber tých najoriginálnejších so šancou preraziť.

SPECTER TAPE - revolučná inovácia, ktorá zmení svetový hokej

Sú inovatívni, skúsení a neustále hľadajú spôsoby, ako sa zdokonaliť. Dva roky vyvíjali revolučný typ hokejovej pásky, ktorá z hráčov urobí lepších hokejistov. Novodobé riešenie v podobe špeciálnej nálepky testujú profesionálni hráči z NHL a tvárou značky SPECTER TAPE je Zdeno Chára.

Ručne vylisoval tisíce jabĺk, kým pochopil, že výroba poctivého cideru si vyžaduje opateru ako u malého dieťaťa

Richard Domaniža sa výrobe domáceho poctivého cideru venuje už viac ako štyri roky. Za ten čas sa jeho hobby zmenilo na trvalý biznis a od konca leta minulého roka 2016 predáva pod značkou Kastler. Začínal doma v garáži s ručným lisom na jablká a dnes vyrába na po domácky zhotovených prístrojoch tie najkvalitnejšie slovenské cidery bez cukru a umelých prísad.