Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.59) – Predávajte cez automaty – napríklad kultúru!

Máte tovar a chcete ho predávať, no nemáte kamenný obchod? E-shop je pre váš druh produktov nevhodný? Dnešný nápad na podnikanie prináša tak jednoduché a príťažlivé riešenie, až každého z nás napadne myšlienka – ako to, že som na to neprišiel sám? Ak sa navyše dôvtipný spôsob predaja spojí s atraktívnym produktom a premysleným biznis plánom... vznikne z toho Chamaeleon!

 

Zo štúdia a z koníčka podnikanie

Hlavičkou dnešnej biznis idey je 41-ročná Julia Brueck z nemeckého Düsseldorfu. Prečo hneď na začiatku prízvukujeme práve jej osobu? Totiž... práve z jej štúdia a hobby totiž vzišlo aj jej svieže a netradičné podnikanie. Julia študovala vizuálnu komunikáciu / grafiku a dizajn so zameraním na fotografiu a ilustráciu. Hlavne ilustráciám sa však venovala nielen študijne a neskôr pracovne, ale aj vo voľnom čase. Neutíchajúca kreativita ju podnecovala k tvorbe rôznych milých malých vecičiek, ktoré sa časom začali hromadiť. Čo s nimi? Mladá Nemka dostala nápad... čo tak pretaviť hobby na podnikanie?
Tak sa zrodil projekt Chamaeleon, ktorý dôvtipným spôsobom zarába na predaji „minimalistickej“ kultúry. Nie však v dizajnovom ponímaní, ale v tom prvotnom – rozmerovom. Julia sa totiž rozhodla predávať svoje malé originálne tematické grafiky prostredníctvom podobne originálnych automatov. Prečo originálnych? Ide totiž o staré používané automaty na predaj cigariet, ktoré grafička kúpila vo výpredaji na eBay. Sama si ich vyčistila, premaľovala a preobliekla ich do „firemného“. Miesto cigariet ich potom naplnila svojimi miniatúrnymi dielkami. Strategický význam má i postavenie automatov a obsah grafík. Automaty sa totiž nachádzajú v blízkosti kultúrnych pamiatok a malé grafiky takisto vyobrazujú dané pamiatky. Sú preto veľkým lákadlom pre turistov, ktorí si jednoduchým a „samoobslužným“ spôsobom donesú z výletu naozaj originálny suvenír.

Článok pokračuje pod reklamou


Premyslený business model

Po bližšom preskúmaní nápadu prídeme na to, že Julia Brueck je nielen výborná grafička, ale aj  šikovná podnikateľka. Jej biznis model totiž myslel na všetky detaily. V prvom rade je to absencia kamenného obchodu, v ktorom potrebujete kopec drahých vecí ako pokladňa, stojany, bezpečnostné zariadenie či obsluha. Pri automatoch vám táto starosť odpadne. Keďže sú tie Juliine atraktívne a majú originálny obsah, nie je problém s ich umiestnením – pre majiteľov konkrétnych stien / budov / lokalít je totiž takýto unikát vítaným spestrením a lákadlom, ktoré im samým zvyšuje návštevnosť a tržby. Všetku prácu teda za Juliu robí automat, ona sama sa môže venovať výrobe grafík, čím sa zvyšuje možná produkcia.
Vynikajúco premyslený je aj koncept kooperácie s kultúrnymi lokalitami, ktorý charakterizuje najmä jasná cieľová skupina. Ten ešte dopĺňa aj doplnkový predaj cez e-shop, ktorý generuje ďalší zisk vytvorený pasívnym spôsobom.
Ďalšou prednosťou sú nízke ceny, vďaka čomu má Chamaeleon aj vysoký odbyt. Dôležitým prvom tohto podnikania je aj skutočná jedinečnosť a vysoká pridaná hodnota – najmä v oblasti suvenírov, ktoré sú známe predovšetkým svojou masovosťou a gýčovitosťou. Julia sa teda dokázala odlíšiť a tým zaujala konkrétnych ľudí milujúcich originalitu. Atraktivita výrobku navyše umožňuje predávať ho nielen ako suvenír, ale aj ako krásny handmade darček. V neposlednom rade treba spomenúť i to, že pri používaní prírodných materiálov a pri „recyklácii“ starých automatov má toto podnikanie veľký zelený rozmer...


Nápady na „ukradnutie“

Čo všetko si môžeme zobrať z dnešného inšpiratívneho podnikateľského nápadu? V prvom rade je to systém predaja cez automaty. Skúste sa zamyslieť, naozaj potrebujete kamenný obchod?
Druhou skvelou inováciou je kúpa staršieho automatu, ktorá značne ušetrí prostriedky pri štarte podnikania. Použité zariadenie možno po vzore Julie naozaj štýlovo zrenovovať a tak dať veci inak odsúdenej na smetisko druhý dych. Ušľachtilé a zároveň ekonomické!
Ak sa rozhodnete pre predaj cez automaty, nezabudnite na správne umiestnenie – kde budete s vaším výrobkom najbližšie cieľovej skupine?
Na koniec snáď ešte posledné užitočné myšlienkové smerovanie – nemecká podnikateľka pretvorila na biznis svoju záľubu – dalo by sa podobne pracovať aj s niektorou vašou? Ak áno, pustite sa do toho a je možné, že budete zažívať skutočnú lásku k vašej práci – navyše na voľnej nohe!

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Unikátne chladničky pre firmy ponúkajú zamestnancom lacnejšiu a kvalitnejšiu alternatívu stravovania

Chladničky, ktoré sú každý deň plné zdravých jedál pre zamestnancov. Misky pritom vedia prezradiť, v akom stave sú zásoby. Prečo si službu obľúbilo už 20 000 firiem?

Plyšová hračka povie deťom rozprávku na dobrú noc namiesto rodiča

Inteligentná hračka, ktorá je pôsobivou náhradou tabletov a smartfónov, deti dokáže nielen zaujať, ale aj učiť a byť im priateľom. Vynález právnika prerazil na ruskom trhu, cieľom je ale svet.

Krabička FabFitFun obsahuje všetko pre zdravý životný štýl

Z webovej stránky, ktorá hodnotila kozmetické a zdravotnícke produkty, sa stala predplatiteľská služba. Balíčky s kvalitnými kozmetickými produktmi pravidelne tešia viac ako milión zákazníkov.

BibeCoffee dokáže vďaka monitorovaniu kávovarov minimalizovať straty kaviarní

Niet nad chutnú a kvalitnú kávu, avšak dôležitý je aj kávovar. Ak nie je v dobrom stave, môže ovplyvniť kvalitu a chuť aj tej najvýnimočnejšej kávy. Trojica priateľov z Grécka však vymyslela spôsob, ako je možné tento problém riešiť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky