Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.47) – Nahnevaná hra a megaúspech

Technologické možnosti a stále nové high-tech zariadenia posúvajú hranice podnikania na internete ďaleko za horizont. Možné je už takmer všetko. No aj v tej najzložitejšej veci sa vždy skrýva jednoduchosť. Podobne je to s dnešným nápadom... čo vznikne, keď sa spojí iPhone, náročný vývoj hry a neuveriteľne milo infantilné vtáčiky?

 

Nahnevané vtáky v akcii

Na začiatku bol iPhone a skupina fínskych študentov, ktorá sa zaoberala vývojom hier. Vďaka tomu, že značka Apple má svoj obchod, tzv. App Store, kde možno predávať vyvinuté hry a aplikácie, rozhodli sa aj mladí Fíni jeden svoj počin speňažiť. Predajným artiklom bola nenápadná a pomerne jednoduchá hra, ktorej hlavným motívom boli nahnevaní vtáci (Angry Birds). Prečo nahnevaní? Zápletka hry znie tak, že škodoradostné zelené prasatá ukradli vtákom ich vajcia s nenarodeným potomstvom, za čo sa samozrejme vtáčí klan mieni pomstiť. Hra je jednoduchá – pomocou nahnevaných vtáčikov je potrebné „zostreliť“ všetky zelené prasiatka.

Článok pokračuje pod reklamou

Firma Rovio Mobile, ktorá sa neskôr sformovala z pôvodných vývojárov, má dnes vďaka hre na konte obrovské sumy. Od vydania hry v roku 2009 už hra na iPhone zaznamenala 350 miliónov stiahnutí a presunula sa aj na verzie pre Android i Symbian. Gro business modelu teda spočíva v predaji samotnej hry a jej jednotlivých verzií. Dnes je hra v niektorých verziách zadarmo a výnosy má aj z reklamy. To však nie je všetko. Dôležité je spomenúť fakt, že hra sa stala doslova davovým šialenstvom. V praxi to znamená ďalšie výnosy, ktoré produkujú najrôznejšie merchandise predmety ako tričká, plyšové vtáčiky, kryty na mobil a mnoho ďalších. Šepká sa dokonca o tom, že sa pripravuje i film.

Majitelia hry a teda aj jej vývojári určite včas pochopili, že ich hra Angry Birds je rozvíjajúci sa svetový fenomén. Nezaspali na vavrínoch a pripravili ďalšie verzie hry, ktoré nie sú o nič menej populárne. Celok sa volá Angry Birds Seasons a obsahuje halloweensku, vianočnú, valentínsku či veľkonočnú verziu. Známa je i verzia RIO, ktorá bola pripravená podľa rovnomenného animovaného filmu. Všetky nové verzie neustále zvyšujú kapitál firmy ale aj popularitu hry.iPhone aplikácie ako core business

Nielen hry, ale aj samotné aplikácie pre iPhone (či pre smartphones) sú dnes nesmierne vychytenou záležitosťou. Vyvinúť kvalitnú aplikáciu a vyšplhať sa s ňou na prvé priečky predajnosti v spomínanom App Store nie je až tak nereálna záležitosť. Podarilo sa to napríklad kolegom z Českej republiky menom Tapmates, ktorí si získali slávu s aplikáciou Cookmate.
Možnosti sú naozaj neobmedzené. K iPhonom sa pridal aj iPad a konkurenčné tablety, ktoré opäť ponúkajú priestor pre novinky. Príkladom, ako zarobiť nielen na samotnom vývoji aplikácie, ale aj na jej používaní, je zasa americký projekt North Point´s iBand. Chlapci hudobníci si povedali, že hrať na obyčajných nástrojoch je nuda, veď to predsa robí každý... čo tak zahrať si na iPhonoch a na iPadoch? A dokonca vianočný koncert, to je už naozaj cool! Sledujte vo videu...


Vývoj aplikácii a hier na Slovensku

Slovensko je malou krajinou, no ako ukazuje spomínaný príklad z podobne veľkého susedného Česka, nemusíte byť nutne z USA, aby ste novými technológiami ohúrili celý svet. Na Slovensku je veľa šikovných mladých vývojárov a trh je pre nich otvorený. Stačí mať excelentný nápad a tvrdo na ňom zamakať. A ak vás tieto riadky oslovili, no k počítačom máte ďaleko, skúste to z opačného konca podobne ako iHudobníci. Pravidlo sa totiž neustále potvrdzuje – inovácie v akejkoľvek forme nenechajú nikdy nikoho chladným...
 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Plochá fľaša ako dizajnérsky kúsok, ktorý šetrí miesto v batožine aj životné prostredie

Inovatívna fľaša, ktorá spája ekológiu s praktickosťou na trhu od začiatku zaujala a úspech zožala aj na odovzdávaní Oscarov. Memobottle šetrí prírodu a pomáha tiež v rozvojových krajinách.

Startup Zenyum bojuje s krivými zubami použitím 3D technológie

Strojček na zuby vie potrápiť pacienta aj peňaženku. Na trhu je ale inovatívne riešenie, ktoré je lacnejšie a zubára takmer netreba ani navštíviť.

Dánsky ekologický nápad Sprout – ceruzky, z ktorých vyklíči paradajka či bazalka

Aj z ceruzky sa dá vytvoriť zaujímavý produkt, stačí na jej koniec dať semiačka rastliny. Projekt Sprout bol nápadom študentov. Ako sa dostal do celého sveta?

Koncept „telocviku” pre najmenších, ktorý rozvíja detskú motoriku a kreativitu

Mini Monkey Gym sa venuje batoľatám a rozvoju ich pohybových schopností. Z jednoduchého nápadu mamičky sa stala úspešná spoločnosť, ktorá má franchisingové prevádzky v celej Británii.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky