Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.23) – Biznis okolo domácich miláčikov

V našej rodnej reči sa často zvykne používať slovné spojenie psí život. Zvyčajne na vyjadrenie nepriaznivého osudu alebo zlých životných skúseností. Keď sa ale pozrieme na skutočný psí život, často ide o komfort, ktorý si niekedy nedopraje ani sám človek. Psie salóny krásy či hotely pre psov sa dostali už aj k nám. Na čom všetkom sa však ešte v spojitosti s domácimi miláčikmi dá zarobiť?

Psie siedme nebo

Aj tak by sa dala opísať zaoceánska sieť zariadení menom All American Pet Resorts. V preklade niečo ako 5-hviezdičková rezidencia pre domácich miláčikov, kde sa im budú venovať ako na luxusnej dovolenke. Vzhliadnuc budovu, v ktorej firma sídli, by sa asi každý z nás nachvíľu chcel stať psom. Rezidencia funguje ako hotel, reštaurácia a tréningové centrum. Samozrejme pre psov. Ponúkajú tu služby ako napríklad rozsiahle vonkajšie ihrisko, bazén, špeciálne denné menü, luxusné lôžkoviny, čas vyhradený na hranie s ľudskými opatrovateľmi alebo s inými domácimi miláčikmi, možnosť sledovania psa cez webkameru pre majiteľov, wellness program, cvičenie psov,  24-hodinová starostlivosť 7 dní v týždni a neustála prítomnosť najmenej jedného zverolekára. Nie nie, naozaj nečítate popis hotela Hilton, toto všetko je komfort určený domácim miláčikom. Naozaj „psí život“...

A biznis model? Ten je očividne zameraný na úzko špecializovanú klientelu, ktorá má svojho psa zrejme radšej ako samého seba. V rezidencii sa určite vystriedal už aj nejeden prominentný hollywoodsky psík... Na slovenské pomery je tento model zrejme až príliš bláznivý, no ktovie... All American Pet Resorts ponúka totiž aj franchise...

Článok pokračuje pod reklamou


Automaty pre psov

Poznáte ich. Tie „ľudské“ - na kávu, nápoje, sladkosti, či v poslednej dobe i bagety alebo studené hotové jedlá. No verili by ste, že podobné automaty môžu existovať aj pre psov? Za veľkou mlákou je takýto podnikateľský nápad realitou od roku 1998. Jeho zakladateľkou je žena menom Carlotta Lennox, ktorá si jedného dňa pri prechádzke so psom v parku uvedomila, že zabudla vrecko na zber... veď viete čoho. V tom jej v hlave skrsol nápad. Čo tak umiestniť na miesta, kam často chodia psíčkari automaty, ktoré by obsahovali všetko potrebné pre majiteľa chlpatého domáceho miláčika? Krmivo v malých baleniach, rôzne psie pochúťky, vitamínmi obohatená voda, obojky či už spomínané vrecká na zber psích exkrementov. Jednoducho čokoľvek, čo Vám príde vhod, ak ste dobrú pamäť nechali v práci na stole. Automaty pod názvom Hey Buddy sú umiestňované v parkoch, na sídliskách, v hoteloch, na odpočívadlách či na veterinárnych klinikách. Aj k tomuto nápadu (ktorý je už o niečo menej extravagantný ako predošlý) je k dispozícii franchise... porozmýšľate?


Slovenský nápad za milión

Áno, aj v domovskej krajine sa zrodila myšlienka vyvinúť biznis okolo domácich miláčikov. Dokonca tak užitočný, že pomáha naprávať typické pošramotené slovenské susedské vzťahy.
Poznáte to... sused má doma v paneláku psa, ktorý očividne nepozná hodinky. Príšerne šteká nielen cez deň, kedy by ste mu to ešte snáď odpustili, ale aj v noci, keď sa chcete vyspať. Riešenie? Doteraz snáď len pevné nervy, takmer zbytočné pokusy s trestnými oznámeniami alebo nebodaj snaha o urýchlenie cesty domáceho miláčika do večných lovíšť.
Košická firma, ktorú možno nájsť na slovenskom internete pod trefnou doménou antištekače.sk, začala na slovenský trh dovážať inovatívne a humánne riešenie spomínaného problému. V praxi ide o prístroje, ktoré psa na základe podmieneného reflexu dokážu odnaučiť štekať. Zariadenie vtipne pomenované antištekač na základe detekcie vstavaného mikrofónu zachytí psie štekanie a aktivuje vyslanie krátkeho ultrazvukového signálu (pre človeka pod prahom počuteľnosti), ktorý je pre psa nepríjemný. Pes si časom tieto dve aktivity spojí a tak už na základe spomínaného reflexu (pamätáte si ešte Pavlova zo školy, nie?) prestane štekať len tak pre zábavu. Spoločnosť má v ponuke zariadenia vhodné do interiérov-bytov, ako aj do exteriérov-záhrad (odolné voči počasiu), rovnako aj nenápadné mobilné obojky pre vašich miláčikov.

Natíska sa otázka, či takýto spôsob boja proti psiemu štekotu nemôže byť pre psa bolestivý alebo škodlivý. Americké veterinárne výskumy však dokazujú, že nie. Nič teda nebráni rozvoju biznisu, ktorý si určite nájde mnoho fanúšikov nielen v Petržalke.

Podnikateľské nápady zamerané na domácich miláčikov zdá sa nie sú vo svete ničím novým. Nakoniec i majiteľ psa či mačky má svoje každodenné problémy, ktoré hľadajú svojho riešiteľa. Tak ako, pridáte sa aj Vy?

 

Seriál o inšpiratívnych podnikateľských nápadoch je spoločnou iniciatívou portálu Podnikajte.sk a Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky