Inšpiratívny podnikateľský nápad (č.14) – Vášeň na štyroch kolesách

Veľa ľudí má rado autá. Mnohí z nás auto považujú za bežnú súčasť každodenného života. Autá vyrábajú obrovské automobilové koncerny v jednotlivých sériách na tisícky kusov. Bežne na ceste stretnete denne aj 10 rovnakých áut, aké máte Vy. Čo ak ale toto všetko prestane platiť? Čo ak nie je auto len každodenná rutina ale vášeň? Čo ak to nie je sériový kus ale unikátny originál? Potom už nejde o auto, ale o atraktívne podnikanie.

Zázračná garáž na západnom pobreží Ameriky

Poznáte to, o niektorých firmách sa hovorí, že sú garážové. V prenesenom význame. No v reálnom svete naozaj existujú firmy, ktoré vznikli v garáži. Jedna americká kniha o podnikaní dokonca hovorí, že z garáží vychádzajú tie najväčšie podnikateľské hviezdy. V prípade West Coast Customs platia obe tvrdenia. Aj tá reálna garáž, aj tá podnikateľská hviezda...

Inak to snáď ani nemohlo začať, ako láskou mladého muža menom Ryan Friedlinghaus k štvorkolesovým tátošom. Aby mohol Ryan uskutočniť svoj sen, požičal si peniaze od svojho starého otca a sústredil okolo seba podobných maniakov na autá. Tak sa v roku 1993 zrodila dielňa zameraná na úpravu áut podľa predstáv zákazníka. Technici a umelci, všetko zapálení odborníci, sa stretli pod jednou strechou aby pod Ryanovým vedením vytvorili dnes už registrovanú značku West Coast Customs na pobreží americkej Californie.

Článok pokračuje pod reklamou


Z povestnej garáže na Discovery a do Dubaja

Dobrá povesť sa šíri rýchlo. Ryanov tím staval od začiatku na kvalite, ktorú ocenili nielen jeho klienti, ale časom aj ich priatelia a priatelia ich priateľov... Portfólio spokojných klientov sa rozrastalo čím ďalej, tým viac. Úspech nenechal na seba dlho čakať a prišli aj zákazníci ako Paris Hilton a jej ružový Bentley, svetoznáma IT značka HP a imidžové firemné GMC Yukon Denali či obrovský truck  pre Bransonovu skupinu Virgin. Samozrejme nesmie chýbať ani taká čerešnička ako úprava auta pre člena kráľovskej rodiny z Dubaja.

Ryanova „crew“ sa na svojej webstránke pýši tým, že pracuje pre mnohých veľkých hráčov z Fortune 500, no i pre mnohé hollywoodske hviezdy. S „herectvom“ si však títo technici a umelci potykali už dávnejšie, West Coast Customs má totiž svoju vlastnú show na Discovery Channel pod menom Street Customs. Diváci tak majú možnosť vidieť celý tím v akcii, sledovať vylepšovanie dovezeného auta a tvorbu unikátneho automobilového originálu. V praxi asi nasledovne – rozobrať, prichystať nové diely, chuťovky typu bombastická reprosústava, vybrať nový lak, vytvoriť dizajn, zmontovať, nalakovať a odovzdať nadšenému majiteľovi.

Vo WCC však neostalo iba pri televíznej sláve. Majiteľ firmy a CEO Ryan Friedlinghaus pochopil, že spoločnosť má potenciál rásť, a tak nechal tomuto procesu voľný priebeh. Dnes má WCC pobočky v Nemecku, Rusku, v Dubaji, Malajzii, v Mexiku a v Japonsku. Samozrejme nesmie chýbať online shop s predmetmi propagujúcimi značku a franchise program.


Unikátne automobily aj na Slovensku

Nápad Ryana Friedlinghausa snáď nie je ani až tak výnimočný, ako je náročný na realizáciu. Svoje by o tom vedeli určite rozprávať aj zakladatelia slovenskej firmy menom K-1 Engineering, ktorá sa špecializuje na výrobu športového auta K-1 Attack Roadster. Ide o zákazkovú malosériovú výrobu automobilov, ktoré v bežný deň na slovenských cestách stretnete zrejme len s obrovskou dávkou šťastia. Športiaky Attack sú výnimočné aj tým, že sa vyrábajú ručne. Slovenské auto, za ktorým stoja Dick Kvetňanský a Juraj Mitro, sa v roku 2005 dostalo na frankfurtský autosalón a dnes je obľúbené medzi vplyvnými ľuďmi sveta nielen v Európe, ale aj v arabských štátoch a za veľkou mlákou.

Firmy West Coast Customs i K-1 Engineering sú dôkazom toho, že preraziť sa dá aj v tak náročnom segmente, ako je automobilový trh. Opäť však platí základné pravidlo – odlíšiť sa, tvrdo pracovať a najmä ísť inou cestou, ako všetci ostatní, vďaka čomu je šanca vyplniť medzeru na trhu a naštartovať tak úspešný biznis (na štyroch kolesách?).

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky