Overených zamestnancov už nájdete online vďaka cvmango.com

cvmango.com je projekt trenčianskej recruiterskej a headhunterskej spoločnosti Balanced HR. Martin Straka sa spolu s troma ďalšími spoločníkmi rozhodli nadviazať na predchádzajúci biznis a vymysleli spôsob, ako ponúknuť kvalitných zamestnancov na trh práce. Vlastnia spoločnosť, ktorá je ukážkovým príkladom toho, ako dokáže v bežnej personálke vzniknúť zaujímavý startup. Ide o projekt cvmango.com, vďaka ktorému si zamestnávatelia ušetria hodiny práce prehrabávaním sa v životopisoch a toho pravého kandidáta môžu získať s istotou, že už absolvoval pohovor u skúseného recruitera.

V segmente personálneho recruitingu pôsobíte už 18 rokov. Za ten čas ste získali množstvo skúseností z praxe a vytvorili ste pracovný portál cvmango.com, ktorý uľahčuje zamestnávateľom prácu. O čo presne ide?

Počas svojej praxe som sa stretol s množstvom kandidátov, ktorých sme oslovovali na voľné pracovné pozície u našich klientov. S nápadom založiť cvmango.com sme prišli práve na základe podnetov od zákazníkov, ktorí hľadali spôsob, ako zjednodušiť celý systém a ako možno čo najrýchlejšie osloviť relevantných kandidátov, ktorých už niekto ,,zpohovoroval“ a sú overení. Snažíme sa našim zákazníkom zjednodušiť prácu, aby sa nemuseli prehrabávať stovkami životopisov uchádzačov o zamestnanie na základe inzercie, ktorú uverejnia vo všeobecne dostupných job portáloch. Pri využití portálu cvmango.com, tak môžu zamestnávatelia osloviť ľudí, ktorí už u nás absolvovali pohovor so školenými recruitermi. Naši klienti si tak môžu byť istí, že ľudia, ktorých na našom portáli hľadajú sú kvalitní a keď sa rozhodnú s nimi stretnúť, nebude to pre nich strata času.

Stretli ste sa vo svojej práci s konkrétnym problémom, ktorý bol podnetom k založeniu portálu cvmango.com?

Impulzom k založeniu cvmango.com bol problém, s ktorým sme sa stretávali pravidelne pri práci v personálnej agentúre. Na to, aby sme pre klienta našli toho správneho kandidáta sme museli urobiť množstvo pohovorov. Modelovým príkladom sú dvadsiati uchádzači o zamestnanie, z ktorých klientovi ponúkneme troch najlepších a z nich si následne vyberie len jedného, ktorý mu najviac vyhovuje. Z toho vyplýva, že uchádzači číslo 2 a 3 zostávajú nevyužití, čo však často neznamená, že nie sú dostatočne kvalitní. Dôvody prečo si ich klient nevybral mohli byť systém práce, lokalita a potreba dochádzania a podobne. My ako personálna agentúra sme si však s výberom dali dosť práce, tak sme si povedali že je škoda zvyšných dvoch uchádzačov nevyužiť. Za normálnych okolností neexistuje možnosť ako ich ,,recyklovať“ a preto sme založili cvmango.com, aby sme kvalitných kandidátov mohli ponúkať na trh práce. Ich CV v anonymizovanej podobe spolu s požadovaným platom uverejníme pre firmy, ktoré by mali o takéhoto človeka záujem. Ide o model výhodný pre všetky strany – kandidát má väčšiu šancu nájsť si zamestnanie, firma zaplatí za túto službu približne tretinu ceny v porovnaní s cenou, za ktorú jej nájdene vhodného kandidáta „na kľúč“ ponúkajú personálne agentúry a nám ako personálnej agentúre sa vzniká dodatočný výnos a možné synergie s naším tradičným biznisom.

Ako si na cvmango.com môže zamestnávateľ nájsť svojho potenciálneho zamestnanca?

Na základe vyhľadávacích kritérií si zamestnávateľ na portáli cvmango.com zadá presne to, čo hľadá. Napr. podľa profesijnej oblasti – obchodného zástupcu – anglicky hovoriaceho – z regiónu Nitra. Následne prehľadáva v úzkej skupine kandidátov a v prípade, že ho niektorý z nich zaujme, stlačí tlačidlo ,,mám záujem“. My, ako prevádzkovatelia portálu cvmango.com sa na základe tejto informácie skontaktujeme so spoločnosťou, ktorá o kandidáta prejavila záujem, zistíme detaily pracovnej ponuky. Následne kontaktujeme kandidáta a ak je jeho stanovisko pozitívne, odošleme spoločnosti full CV jej potenciálneho zamestnanca. Všetky informácie uvedené na portáli sú anonymné, zobrazuje sa len priebeh zamestnaní, jazyková vybavenosť a vzdelanie. To znamená, že náš klient vidí, že ide o ženu, ktorá pracovala päť rokov v automotive sektore na pozícii office manager, pričom sa nedozvie jej meno, kontaktné údaje či konkrétne názvy zamestnávateľov alebo škôl, ktoré absolvovala.

Koľko za túto službu platí klient?

Služba sa platí iba v prípade, že si naši klienti vyberú zamestnanca spomedzi uchádzačov na cvmango.com a až po tom, ako zamestnanec podpíše pracovnú zmluvu a nastúpi do zamestnania. V prípade úspešného obsadenia do spoločnosti sa honorár a odmena za poskytnuté služby počíta rádovo v stovkách niekedy v tisícoch eur v závislosti to od profilu kandidáta a typu pracovnej pozície. Je rozdiel v cene služby za obchodného zástupcu a administratívnu pracovníčku, pretože, dopyt a ponuka trhu práce takisto determinujú výšku odmien, ktorú žiadame za sprostredkovanie kandidáta.

Akou fázou momentálne prechádza cvmango.com?

Nič podobné ako cvmango.com na Slovensku neexistuje. Investovali sme veľa prostriedkov do rozbehu projektu a momentálne sme vo fáze ,,pilotu“, kedy ho testujeme. Spoločnostiam sme týmto spôsobom ,,predali“ desiatky kvalitných zamestnancov, no samozrejme nikdy nie je stopercentným pravidlom, že sa to podarí, pretože je mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú celú transakciu. V blízkej budúcnosti by mala naša spoločnosť umožniť korporátnym zákazníkom uverejňovať na portáli cvmango.com profily kandidátov, s ktorými sa osobne stretli za účelom hľadania pracovných pozícií priamo v ich firme. Spoločnosti tak dostanú možnosť podeliť sa s výsledkami svojej práce na trhu a končene môže oddelenie ľudských zdrojov priniesť do spoločnosti peniaze, pretože cvmango.com bude honorovať spoločností v prípade úspešného umiestnenia kandidáta prostredníctvom portálu. Hovorím o tom zámerne, pretože oddeleniam HR je často pripisovaný atribút žrúta peňazí, aj keď treba uznať že v posledných rokoch sledujeme obrovský posun vo vnímaní a postavení HR v spoločnostiach. Myslím si, že cvmango.com má potenciál nájsť si svojich zákazníkov a preto ho chceme aj naďalej developovať, pričom slovenský trh by mal byť len začiatkom.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Andrej Winter o povinnosti nahlasovať voľné pracovné miesta: Nedomyslený zákon, ktorý nemôže plniť účel

Viac ako rok je v platnosti zákon, ktorý ukladá zamestnávateľom povinnosť oznamovať voľné pracovné miesta ÚPSVaR-u. V čom sú najväčšie úskalia nariadenia hovorí Andrej Winter, spoluzakladateľ a bývalý CEO z JobAngels.

Inovatívny nápad z dielne SPANNER SK- dezinfekčné brány môžu pomôcť mnohým firmám

Ešte donedávna vyrábali na zákazku zvárané a montované zariadenia. Kvôli koronakríze sústredili svoju pozornosť na vlastnú výrobu a za pár týždňov vytvorili produkt, ktorý pomáha s prevenciou pred šírením koronavírusu a uľahčuje firmám plniť vládne nariadenia.

E-šport alebo klasický šport? Hranie na počítači môže byť slušný biznis

Z miliónového biznisu sa za rok stal miliardový. Popularita e-športov každoročne rastie a sú veľkým lákadlom pre investorov. Ako vyzerá biznis vo svete e-športov?

Ako 17-ročný sa stal pilotom. Dnes Adam Kacvinský (Aprop) učí, ako lietať s dronmi

Letectvo nemali v rodine a nepatrilo ani k jeho vášni od detstva. Napriek tomu sa z Adama Kacvinského stal pilot bezmotorového lietadla a dronov, inštruktor lietania a zakladateľ spoločnosti zameranej na letecký výcvik Aprop s.r.o.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky