Ako a kde objavovať podnikateľské nápady?

Aj vy snívate o podnikaní? Prečítajte si niekoľko tipov, ako sa ešte dnes pohnúť z miesta.

Mnoho ľudí sa zaoberá myšlienkou vlastného podnikania, v skutočnosti však podnikať nikdy nezačne. Ak sa spýtate na dôvod, ktorý im bráni začať podnikať, zvyčajne odpovedajú, že nemajú dobrý podnikateľský nápad, nemajú peniaze na štart, prípadne sa boja zlyhania. Pravdou je, že tí, ktorí pre svoj štart nič neurobia, svoj sen nikdy neuskutočnia a nepohnú z miesta. Pritom začať sa pripravovať na podnikateľskú dráhu možno aj bez veľkých peňazí a prakticky kedykoľvek. Podnikanie nie je jadrová fyzika, je to proces neustáleho učenia sa a objavovania súvislostí o tom, ako fungujú veci okolo nás. Ponúkame vám niekoľko dobre mienených rád a odporúčaní, ktoré zvýšia vaše šance na to, že objavíte taký podnikateľský nápad, ktorý vám bude šitý na mieru.

  1. Myslieť podnikateľsky vás nič nestojí

Len málo ľuďom skrsne v hlave podnikateľský nápad z čista jasna. Dobré podnikateľské nápady môžu vzniknúť napríklad tak, že pri svojej práci objavíte neobslúžený zákaznícky segment, prípadne sa inšpirujete podnikateľským konceptom, ktorý ste videli na dovolenke či výstave. Možno vás na podnikateľský nápad privedie myšlienka využitia novej technológie, prípadne využitia známej technológie v netradičnom odvetví. Ciest, ako prísť na perspektívny podnikateľský nápad, je viacero, všetky sa však majú jednu spoločnú črtu. Ich autori sú vnímaví voči podnetom z okolia, cielene vyhľadávajú informácie o trhu, technológiách a úspešných podnikateľských konceptoch. Títo ľudia majú inú optiku ako bežní ľudia, pretože problémy a nedokonalosti vo svojom okolí vnímajú ako potenciálne podnikateľské príležitosti. Vedia, že čím väčší počet ľudí trápi či obťažuje nejaký problém, tým perspektívnejšia podnikateľská príležitosť môže z neho vzniknúť za predpokladu, že sa im ho podarí uspokojivo vyriešiť. Ak sa začnete na svet pozerať touto optikou, zrazu sa pred vami objaví množstvo príležitostí, o ktorých stojí za to pouvažovať.

  1. Ak neviete, kde začať, začnite tým, čo vás baví

Niektorí podnikatelia hovoria, že nad samotným podnikateľským nápadom nikdy nepremýšľali, pretože ich podnikanie sa veľmi plynule vyvinulo z ich záľuby a schopnosti pomôcť ľuďom vyriešiť nejaký problém alebo uspokojiť nejakú potrebu. A skutočne, ak sa venujete nejakej činnosti dlhodobo, pretože vás prirodzene zaujíma, automaticky získavate znalosti a schopnosti, vďaka ktorým sa na vás začnú obracať ostatní ľudia – vaši prví zákazníci. Či už budete zručným remeselníkom, programátorom alebo umelcom, vaše schopnosti sú pre vás tým najcennejším aktívom.

Pri rozmýšľaní o tom, v čom začať podnikať, je dôležité pochopiť, že každá dobrá podnikateľská príležitosť je osobná. To, čo sa javí pre jedného človeka ako zaujímavý podnikateľský nápad a príležitosť, pre druhého podnikateľskou príležitosťou byť nemusí. Z nápadov, o ktorých uvažujete, určite odporúčame odfiltrovať tie, v ktorých sa nevidíte a nedokážete pri ich realizácii využiť svoje skúsenosti, silné stránky a svoju osobnosť. Podnikať v tom, čo vás baví, je dôležité aj preto, že najmä pri rozbehu podnikania príde množstvo malých či väčších kríz, ktoré by ste bez dostatočného zanietenia ťažko prekonali.

Článok pokračuje pod reklamou
  1. Najlepšie podnikateľské nápady sú tie, ktoré ľuďom riešia reálny problém

Potenciálne podnikateľské nápady, ktoré sa vám zdajú zaujímavé, odporúčame ďalej rozdeliť medzi také, ktoré riešia naliehavú potrebu alebo problém, a tie, ktoré neriešia akútnu potrebu a skôr patria do kategórie „bolo by fajn ich zrealizovať“. Dôvod je jednoduchý. Prax ukázala, že prvá skupina nápadov má podstatne vyššiu šancu na to, že sa na trhu uchytí, ako druhá skupina. Profesor Howard Stevenson z Harvardovej univerzity v knihe Inteligentný podnikateľ v tejto súvislosti hovorí: „Časť z toho, čo sa snažíme vštepiť našim študentom o podnikaní, je absolútna dôležitosť poznania podnikateľského modelu konkrétneho podnikania a pochopenia, či na trhu pre produkt skutočne existuje naliehavá potreba zákazníkov.“

Častou chybou v prípade mnohých technologicky orientovaných startupov je skutočnosť, že zakladatelia kladú do popredia technológiu a nepoznajú potreby trhu, na ktorom chcú pôsobiť. V praxi to potom dopadne tak, že podnikateľ vyvinie riešenie, ktoré reálne nikto nepotrebuje. Svoje podnikanie tak akoby pojme z opačného konca – k hotovému riešeniu hľadá problém, ktorý neexistuje. Naša rada preto znie: „Svoje podnikanie postavte na reálnej potrebe, na riešení reálneho problému zákazníka. Začnite problémom, o ktorom niečo viete a na vyriešení ktorého máte osobný záujem.“

  1. Nebojte sa, že vám niekto nápad ukradne

Ak premýšľate o podnikaní, možno ste už zažili pocit, keď ste dostali zaujímavú podnikateľskú ideu. Myšlienku, ktorá vám nedala zaspať, pretože ste mali pocit, že ste prišli na niečo výnimočné. Na službu alebo produkt, ktorá musí mať zaručený úspech. Veď prečo by práve tento nápad nemal byť ten pravý? Ak sa vám niečo také stane, odporúčame si každý nápad starostlivo zaznačiť a vrátiť sa k nemu viac kritickým okom, keď opadne vaše prvé nadšenie. Ak zo svojho nápadu budete mať dobrý pocit aj s odstupom času a po prvom prieskume trhu, odporúčame vám poradiť sa o ňom aj s kolegami či priateľmi, ktorým dôverujete. Vo fáze zvažovania či sa nápadom ďalej zaoberať alebo nie, je predsa potrebný každý rozumný argument. Možno s nami nebudete súhlasiť z obavy, že by vám vaši priatelia nápad vyhovorili či dokonca preto, že máte obavu, aby sa váš nápad neprezradil a nezrealizoval ho niekto iný. Vedzte však, že toto riziko je minimálne a samotný nápad bez schopnosti jeho realizácie je bezcenný. Ak teda máte schopnosti a ochotu ho zrealizovať, nebojte sa poradiť s vašim okolím, konkrétne detaily predsa prezrádzať nemusíte.

  1. Ak hľadáte osvedčený podnikateľský nápad, neprehliadnite franšízing

Ak máte manažérske schopnosti a chuť podnikať, odporúčame vám upriamiť vašu pozornosť na franšízing, teda koncept podnikania, v ktorom dostanete právo používať osvedčenú obchodnú značku a vedomosti o podnikaní, ktoré vlastní majiteľ franšízingového systému – franšízor. Základný princíp franšízingu spočíva v tom, že ako franšízista prevádzkujete svoje podnikanie na základe franšízingovej zmluvy pod obchodnou značkou franšízora v súlade s jeho firemnou identitou a podnikateľským konceptom. Na jednej strane teda za poplatok získavate podnikateľský know-how a značku, na strane druhej strácate časť slobody, pretože musíte dodržiavať zmluvné pravidlá spolupráce.

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí približne 120 franšízingových systémov, z toho je približne štvrtina domácich systémov. Pri ich analýze dobre zvážte, čo koncept ponúka a k čomu sa zmluvne zaväzujete. Pozor, nie všetky príležitosti, na ktoré môžete naraziť a tvária sa ako franšízingové, takými naozaj aj sú. Máme na mysli rôzne multi level marketingové systémy, ktoré vás v úvode spolupráce nútia nakupovať určité produkty vopred, pričom vašou úlohou je ich za províziu predávať ďalším zákazníkom. Takéto systémy nie sú franšízingom. V prípade pochybností o koncepte odporúčame informovať sa v Slovenskej franšízingovej asociácii.

Článok je súčasťou 12-dielneho seriálu o podnikaní (Škola podnikania), ktorý vám budeme pravidelne prinášať po dobu 12 týždňov. Vznik seriálu o podnikaní podporila Slovenská sporiteľňa, a.s..

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky