BLOG: Na čo nezabudnúť pri prezentácii

Kedy ste naposledy niečo prezentovali? Som si istý, že mnohí z vás relatívne nedávno. A v najbližšej dobe budete tiež. Nie, nemáte na výber. Ale mám niečo, čo by vám mohlo pomôcť zaspať s čistým svedomím večer pred prezentovaním. Behom posledných mesiacov mi nasledujúci "checklist" prišiel vhod.

1. Kontrola - Obsah


Hlavná myšlienka - Máte jednu hlavnú myšlienku, ktorá tvorí jadro vašej prezentácie? Dokážete ju povedať v jednej vete?
Kľúčové body - Máte vypichnuté kľúčové body, ktorým sa chcete vo svojej prezentácii venovať?
Príbeh - Má vaša prezentácia príbeh? Dej pomáha ľudom zapamätať si viac z toho, čo hovoríte.
Rozhovor vo výťahu - obľúbená otázka: Ak by vás vo výťahu oslovil CEO veľkého podniku, vedeli by ste mu vašu prezentáciu zhrnúť počas 45 sekundovej jazdy?
Materiály na rozdávanie - Máte vytvorené a vytlačené materiály, ktoré chcete rozdať vášmu auditóriu? Veď viete, aby nemuseli prepisovať vaše slide-y, ale aby vám mohli visieť na perách.
Vyhradili ste si v časovom pláne vašej prezentácie priestor na diskusiu? Ste pripravený na otázky a odpovede na konci?
Tréning - Nacvičili ste si váš prejav? Čo tak sa skúsiť postaviť pred zrkadlo, alebo sa nahrať na kameru?
Cieľová skupina - Máte ujasnené, kto vlastne sú tí ľudia, pred ktorých sa chystáte postaviť? Zodpovedá tomu obsah a forma vašej prezentácie?

2. Design


Čitateľnosť - Nevyzerá vaša prezentácia ako drastická skúška farbosleposti? Dá sa text prečítať z dostatočnej vzdialenosti? Aj v zadnej rade totiž budú sedieť ľudia.
Vata - ak si prejdete vašu prezentáciu, sú v nej slide-y, alebo text, ktoré tam nie sú potrebné? Nie? Výborne!
Obrázky - Skontrolovali ste si, či nie sú rozpixelizované (rozkockované), alebo zle umiestnené?

3. Priebeh

Skúšobná jazda - prešli ste si vašu prezentáciu v slideshow móde? Funguje?
Záložné PDF - v prípade, že budete prezentovať z cudzieho počítača, môže sa stať, že prezentácia nebude vyzerať správne. Farby budú čudné, fonty krivé a obrázky poposúvané. Preto si prichystáme záložné pdf.
Bez prezentácie - ste pripravení na krízovú situáciu, že budete musieť prezentovať bez projektora / el. prúdu? Máte pripravený záložný plán?

Ak ste si všetky tieto body prešli a spĺňate podmienky, môžete ísť spať, bude to v pohode. Dajte vedieť kedy a kam sa na vás mám prísť pozrieť ;-)

PS: Ak som na niečo zabudol, doplňte ma prosím.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Živnostník prvý rok neplatí odvody – mýtus alebo pravda?

Živnostník prvý rok podnikania neplatí odvody – túto vetu už počul takmer každý z nás. Je to však pravda alebo mýtus? Je toto obdobie skutočne jeden rok a ako je to s ročným zúčtovaním odvodov?

Úvery pre začínajúcich podnikateľov

Začínajúci podnikatelia nemajú veľa možností v tom, ako získať väčší objem peňazí na svoje podnikanie. Existujú však dve inštitúcie, ktoré poskytujú úvery aj začínajúcim podnikateľom.

Bankový úver pre začínajúcich podnikateľov

Nie je úplne bežné, že banka poskytne úver aj začínajúcemu podnikateľovi, ktorý ešte nemá žiadne výsledky. Jedna taká však existuje aj na Slovensku. Pozrite sa na jej ponuku.

Aké úvery dá banka začínajúcim podnikateľom

Začínate podnikať a potrebujete peniaze. Možno uvažujete nad tým, či si zobrať spotrebný úver, alebo využiť podnikateľský úver, či lízing. Nuž, nie je jedno, ktorý variant zvolíte.