Investor Ondřej Bartoš: „Nebojte sa neúspechu!“

Investor Ondřej Bartoš: „Nebojte sa neúspechu!“

Ondřej Bartoš sa zaoberá start-upmi už takmer 15 rokov. Začínal ako podnikateľ, následne sa presunul k poradenstvu a facilitácii, založil českú a pomáhal založiť slovenskú odnož platformy First Tuesday. V roku 2004 prešiel k aktívnemu investovaniu, najskôr ako business angel, neskôr ako profesionálny venture kapitalista. V súčasnej dobe vedie spolu so svojimi partnermi venture kapitálovú spoločnosť Credo Ventures, ktorá sa zaoberá investíciami do technologických start-upov v strednej Európe. Jeho cieľom je nájsť a pomôcť v raste budúcej globálnej spoločnosti ako je Google. Mladí podnikatelia mali možnosť stretnúť sa s ním 12.3.2013 v Bratislave počas konferencie Stredoeurópske fórum podnikateľských anjelov, ktoré bolo spoluorganizované Združením mladých podnikateľov Slovenska.

Čo Vás priviedlo k podnikaniu a neskôr aj k investovaniu?
K podnikaniu ma pôvodne priviedla snaha zarobiť prvé peniaze a zároveň musím priznať, že som prvú spoločnosť založil tak trochu aj z nudy – teda z dvoch zlých dôvodov, ktoré by som dnes za zmysluplné určite neoznačil. K investovaniu ma však priviedol už záujem a viera, že je to presne tá činnosť na ktorú mám vlohy a ktorá ma bude baviť, čo sa aspoň zatiaľ určite potvrdzuje. A mojou motiváciou je samozrejme zarobiť čo najviac peňazí – ani nie kvôli peniazom ako takým, ale preto, že nikto zatiaľ neprišiel na objektívnejšiu mieru úspechu v biznise.

Akými hodnotami sa riadite v živote a v podnikaní?
Som hlboko presvedčený o tom, že biznis, akokoľvek tvrdý a nekompromisný, sa dá a mal by sa robiť poctivo a čisto – bez trikov, okľúk, zneužitia informácií alebo dokonca korupcie. A verím taktiež tomu, že pokiaľ biznis alebo spoločnosť týmto spôsobom nefunguje, mali by sa držať rovnakej poctivosti a tým prispievať k čisteniu celého prostredia, alebo aspoň svojho bezprostredného okolia.

Ako podľa Vás vyzerá ideálna zmes vlastností úspešného podnikateľa?
Ambície, schopnosti, pracovitosť a šťastie.

Čo ste sa museli naučiť, aby ste dosiahli úspech?
Aby som dosiahol úspech, ak vôbec môžem o nejakom úspechu hovoriť, keďže osobne verím, že tie poriadne úspechy ma ešte len čakajú, musel som sa naučiť všetko. Musel som sa naučiť, ako to v biznise chodí, ako sa jedná so zákazníkmi, ako sa o nich treba starať, ako komunikovať s partnermi, zamestnancami, zákazníkmi... Skrátka všetko to, čo ma v škole nenaučili.

Ako a kde sa vzdelávate dnes? Aké knihy čítate?
Snažím sa čítať tie biznisové knihy, ktoré sa zaoberajú „mojím“ biznisom, teda technologickému podnikaniu, start-upu, investovaniu. V poslednej dobe som konečne so záujmom prelúskal Lean Start-up a Running Lean.

Pri predstavovaní odznelo, že prvý milión ste zarobili už počas školy. Ako sa Vám to podarilo a čo Vám k tomu najviac pomohlo?
Obzvlášť na Slovensku ten prvý milión znie lepšie ako v Česku – počas školy sa mi totiž podarilo zarobiť milión korún českých, nie milión eur. Úprimne povedané, žiadny ohromný talent alebo inštinkt som k tomu nepotreboval, bolo to do značnej miery šťastie. A rovnako rýchlo ako som ich zarobil, som ich samozrejme aj minul :)

Začali by ste v tejto istej oblasti podnikať aj v súčasnej dobe za súčasných podmienok? Ak nie, prečo?
Neviem, či by som začal v tej istej oblasti, ale nepochybujem o tom, že by som začal podnikať za takmer akýchkoľvek podmienok. Verím tomu, že to podnikanie, alebo podnikateľstvo, presnejšie entrepreneurship musí byť proste vo vás.

Skúste pár vetami opísať stratégiu a ciele vo svojich začiatkoch.
Na to nepotrebujem ani pár viet. Skrátka, na začiatku sme žiadnu stratégiu, ani ciele proste nemali. Vrhol som sa spolu s dvomi spolužiakmi do podnikania a ani sme nevedeli ako.

Aké bolo Vaše najťažšie rozhodnutie v podnikaní/investovaní?
Práve teraz riešim asi najzložitejšie rozhodovanie, ale detaily si s dovolením nechám zatiaľ pre seba.

Spomeniete si na nejakú vtipnú situáciu z vášho podnikateľského života?
Nie, sorry :)

Čím Vás podnikateľ - uchádzač o investíciu dokáže zaujať, prípadne aj presvedčiť?
V prvom rade musí mať určitú charizmu a musí byť líder. Taktiež musím byť presvedčený o jeho schopnostiach dosiahnuť ciele, ktoré by mali byť veľké. Samozrejme, musím byť presvedčený aj o tom, že oblasť, v ktorej chce podnikateľ pôsobiť je zaujímavá a jeho produkt alebo služba rieši reálnu potrebu alebo dokonca existujúci problém na trhu.

Vymenujte 5 vecí, ktorým by sa rozhodne mal vyhnúť.
Vytáča ma nepripravenosť a neznalosť trhu v oblasti na ktorú sa podnikateľ plánuje zamerať. Taktiež ma hnevá, keď podnikateľ dorazí na schôdzku bez toho aby si preštudoval informácie o mne a Credo Ventures, takže kladie hlúpe otázky.

Ktorú oblasť v súčasnosti vnímate ako mimoriadne potenciálnu pre začatie podnikania?
Ktorúkoľvek, ale všetko musíte robiť naplno, s vysokými cieľmi a mimoriadne kompetentne.

Spomínali ste, že ste začínali v oblasti consultingu. Aké sú Vaše rady pre začínajúcich podnikateľov, na základe vlastných skúseností?
Nebojte sa neúspechu, omnoho väčšia hanba je, keď to neskúsite!

Ďakujeme za rozhovor

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Martin Piko

Autor knihy 59 inšpiratívnych podnikateľských príbehov a CEO Presporty s.r.o.


Prečo vznikol náš nový e-book o podnikaní

Ďalší z e-bookov pre začínajúcich podnikateľov má názov Vitajte v biznise! Poďme sa pozrieť na to, prečo sme ho vytvorili.

Nebezpečenstvo prirýchleho rastu malých firiem

Príliš rýchly rast malých firiem môže byť tak nebezpečný ako rast žiaden. Pripadáte si, že neustále fungujete v krízovom režime a zrazu detailne nepoznáte každého človeka v tíme. Firma je tá istá, ale okolnosti sa zmenili. A je nutné sa im prispôsobiť. Aké sú nebezpečenstvá prirýchleho rastu a ako sa im vyhnúť?

Ako začať podnikať

Máte skvelý nápad na vlastný biznis, každý večer zaspávate s myšlienkou na jeho rozbeh a dokonca sa vám o ňom už aj sníva? Skvelé! No na rozbeh podnikania toho potrebujete oveľa viac.

Úvery pre začínajúcich podnikateľov

Začínajúci podnikatelia nemajú veľa možností v tom, ako získať väčší objem peňazí na svoje podnikanie. Existujú však dve inštitúcie, ktoré poskytujú úvery aj začínajúcim podnikateľom.