SEPA a zmeny v elektronickej komunikácii pri zasielaní platieb v súbore

Banky už nebudú akceptovať všetky v súčasnosti platné typy súborov pri zasielaní platieb v súbore. Štandardom bude XML.

SEPA a zasielanie platieb v súbore

Okrem uvedených zmien v realizácii platobných nástrojov prinášajú požiadavky projektu SEPA výrazné zmeny aj pri vzájomnej elektronickej  komunikácii na úrovni banka – používateľ (podnikateľ) v oblasti zasielania platieb v súbore. Nakoľko v súčasnosti banky podporujú komunikáciu zasielania platieb vo viacerých formátoch (.txt, .xml, .csv) budú zmeny, ktoré vstúpia do platnosti najneskôr od 01.02.2016 významné.

Článok pokračuje pod reklamou

XML formát bude štandardom

Najneskôr od februára 2016 sú banky povinné platby v súbore akceptovať len v súlade so štandardom ISO 20022. Tento štandard povoľuje pri komunikácií podnikateľských subjektov a bankou prostredníctvom súboru len formát v tvare .xml. Táto skutočnosť významným spôsobom mení spôsob komunikácie, ktorá si bude tak zo strany používateľa ako aj banky vyžadovať zvýšenú pozornosť. Táto zmena sa dotýka hlavne spoločností, ktoré pri realizácii svojej podnikateľskej činnosti využívajú možnosť automatického prepojenia informácií z účtovného programu a internet bankingu. Pri tomto spôsobe prepojenia sa využíva práve spomínaná komunikácia cez súbor. V tomto zmysle je potrebné aj tejto oblasti venovať pozornosť najmä v prípadoch, ak podnikatelia používajú pri prenose dát súbory so staršími  príponami napríklad .txt, alebo .csv. V týchto prípadoch je následne nevyhnuté osloviť svoju banku a najneskôr do februára 2016 prejsť na jediný podporovaný formát v štruktúre .xml.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Zmenka

Čo je zmenka, aké musí spĺňať náležitosti, akú má splatnosť a aké sú riziká jej zneužitia?

Platenie daní kartou od roku 2023

Dane možno po novom platiť komfortnejšie. Finančná správa v spolupráci so Štátnou pokladnicou spustila online úhradu 15 druhov daní aj daňových nedoplatkov.

S okamžitými platbami využite aj automatické párovanie

Vďaka okamžitým platbám a službám otvoreného bankovníctva si viete zjednodušiť prácu.

Platobné brány – účtovanie a DPH

Čo je to platobná brána a ako funguje? Ako zaúčtovať príjem uskutočnený cez platobnú bránu? Podliehajú platby prijaté cez platobnú bránu DPH?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky