SEPA a zmeny v elektronickej komunikácii pri zasielaní platieb v súbore

Banky už nebudú akceptovať všetky v súčasnosti platné typy súborov pri zasielaní platieb v súbore. Štandardom bude XML.

SEPA a zasielanie platieb v súbore

Okrem uvedených zmien v realizácii platobných nástrojov prinášajú požiadavky projektu SEPA výrazné zmeny aj pri vzájomnej elektronickej  komunikácii na úrovni banka – používateľ (podnikateľ) v oblasti zasielania platieb v súbore. Nakoľko v súčasnosti banky podporujú komunikáciu zasielania platieb vo viacerých formátoch (.txt, .xml, .csv) budú zmeny, ktoré vstúpia do platnosti najneskôr od 01.02.2016 významné.

Článok pokračuje pod reklamou

XML formát bude štandardom

Najneskôr od februára 2016 sú banky povinné platby v súbore akceptovať len v súlade so štandardom ISO 20022. Tento štandard povoľuje pri komunikácií podnikateľských subjektov a bankou prostredníctvom súboru len formát v tvare .xml. Táto skutočnosť významným spôsobom mení spôsob komunikácie, ktorá si bude tak zo strany používateľa ako aj banky vyžadovať zvýšenú pozornosť. Táto zmena sa dotýka hlavne spoločností, ktoré pri realizácii svojej podnikateľskej činnosti využívajú možnosť automatického prepojenia informácií z účtovného programu a internet bankingu. Pri tomto spôsobe prepojenia sa využíva práve spomínaná komunikácia cez súbor. V tomto zmysle je potrebné aj tejto oblasti venovať pozornosť najmä v prípadoch, ak podnikatelia používajú pri prenose dát súbory so staršími  príponami napríklad .txt, alebo .csv. V týchto prípadoch je následne nevyhnuté osloviť svoju banku a najneskôr do februára 2016 prejsť na jediný podporovaný formát v štruktúre .xml.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Koronavírus zmenil nákupné správanie Slovákov

Výrazný nárast počtu platieb kartou a tržieb v potravinách i v lekárňach. Na druhej strane prudký prepad výdavkov na cestovanie či na oblečenie a zábavu. Ochorenie COVID-19 zmenilo životy aj finančné správanie Slovákov.

Platba mobilom (Google Pay, Apple Pay) - ako na to?

Ako funguje platba smartfónom? V čom sa líšia Google Pay a Apple Pay?

Hotovosť, karta či mobil? Ktorá platobná metóda je najobľúbenejšia a ktorá najbezpečnejšia?

Kde platia Slováci najčastejšie bezhotovostne? Ako využívajú platby cez smart zariadenia?

Google spustil Google Pay na Slovensku

Google predstavil Google pay - jednoduchý a bezpečný spôsob platby prostredníctvom mobilných telefónov a tabletov. Ide o pohodlné riešenie nielen na malé nákupy. Tento moderný spôsob platby môžete ponúkať vo svojom obchode aj vy.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky