Pôžičky pre cestovné kancelárie dostali „zelenú“

Cestovné kancelárie budú môcť žiadať o štátnu pomoc vo forme dotovaných úverov na vyplatenie peňazí pre svojich klientov. Aké sú podmienky nároku?

Európska komisia v piatok 10.9.2021 informovala, že schválila slovenskú schému pomoci vo výške 65 miliónov eur na podporu cestovných kancelárií v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Schéma bola schválená na základe dočasného rámca štátnej pomoci a bude mať formu dotovaných úverov.

Pomoc pre cestovné kancelárie sa môže začať

Po schválení Európskou komisiou môže Ministerstvo financií SR naplno rozbehnúť pomoc pre cestovné kancelárie. V priebehu nasledujúcich dní spustí výzvu na prekladanie žiadostí pre cestovné kancelárie o návratnú finančnú pomoc. Ako uvádza ministerstvo, ak by túto schému nepripravili, hrozilo by, že desiatky cestovných kancelárií by nemalo na vyplatenie peňazí pre svojich klientov.

Cestovné kancelárie museli pre pandémiu rušiť svojim klientom zájazdy a poskytnúť im náhradné termíny alebo vrátiť peniaze. Schéma ministerstva financií tak pomôže nie len prežiť cestovným kanceláriám, ale pomôže aj desiatkam tisíc ľudí, ktorí dostanú späť svoje peniaze za stornované dovolenky. Elektronický formulár na predkladanie žiadostí pre cestovné kancelárie je zverejnený na stránke www.szrb.sk.

Kto bude mať nárok na návratnú finančnú pomoc a v akej výške?

Nárok na poskytnutie pomoci budú mať tie cestovné kancelárie, ktoré vydali oznámenia o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijal navrhnutú zmenu zmluvy o zájazde alebo tie kancelárie, ktoré vrátili zálohy za zrušené zájazdy takzvanej chránenej skupine klientov. Ide o stornované dovolenky v termíne od 12. marca 2020 do 31. augusta 2021. Výška úveru na cestovnú kanceláriu sa vypočíta na základe celkovej hodnoty poukazov vydaných pred 31. augustom 2021 na cesty naplánované medzi spomínanými dátumami. Výška úveru na príjemcu, teda na cestovnú kanceláriu, nepresiahne 25 % jeho celkového obratu v roku 2019. Návratná pomoc pre cestovné kancelárie bude splatná do 4. rokov. Cestovné kancelárie budú mať zároveň aj zvýhodnenú úrokovú sadzbu počas celého obdobia. Malé a stredné podniky vo výške 0,49 % a veľké podniky 1,01 %. Úverové zmluvy sa podpíšu najneskôr do 31. decembra 2021. 

Ministerstvo financií na pomoc vyčlenilo sumu 65 miliónov eur. Z diskusií so zástupcami cestovných kancelárií vyplýva, že suma môže byť aj nižšia, no definitívne známa bude až po vyhlásení výzvy a po spracovaní prijatých žiadostí. Očakáva sa, že pomoc bude potrebovať približne 82 cestovných kancelárií.

Zdroj: Ministerstvo financií SR, Európska komisia

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Pandemická OČR: aké sú podmienky nároku pre rodičov školákov od septembra 2021?

Pandemické ošetrovné môžu naďalej poberať rodičia detí, ktoré sa učia online z dôvodu uzatvorenia triedy alebo školy. Aké sú špecifiká a čo v prípade zaočkovaných školákov?

Ako začať podnikať s nulou v peňaženke?

Aké možnosti podpory pre začínajúcich podnikateľov existujú? Získať rady, skúsenosti, ale aj peniaze na podnikanie je možné viacerými spôsobmi.

Podpora podnikania: nový produkt na zmiernenie dopadov pandémie

Európska Komisia odobrila nový produkt na podporu pre malé a stredné podniky zasiahnuté pandémiou koronavírusu v 22 členských štátoch. O čo ide?

Vyplácanie Prvej pomoci od 1.9.2021: podľa akej schémy dostanú podnikatelia príspevok?

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) reflektuje na zmenu Covid automatu a od septembra do konca roka bude vyplácať Prvú pomoc.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky