Miloslav Ježo: Doba digitalizácie mi prišla vhod. Ráno sa zobudím, zapnem mobil a sledujem predaj mojich produktov na druhom konci sveta

V období, keď práca v korporáte prestala byť preňho zaujímavá, rozbiehal svoj prvý biznis v oblasti IT recruitingu. Postupne menil svoje podnikateľské plány a dnes patrí medzi úspešných online predajcov na najväčšom predajnom portáli Amazon. Okrem toho má vlastný blog, kde učí aj iných ľudí ako podnikať na Amazone.

Ako ste sa dostali k online podnikaniu?

Dlhé roky som bol zamestnaný vo firme Accenture a pracoval som ako SAP konzultant v oblasti IT sektora. V minulosti som mal v zamestnaní ambície, v práci som sa plánoval posúvať v korporátnej štruktúre, chcel som sa stať manažérom, mať služobné auto... Časom zo mňa všetko nadšenie vyprchalo a dostal som sa do fázy pracovného vyhorenia. Dal som si plán, že do roka alebo do dvoch sa vzdám svojho jobu, pretože som si už v tom čase popri zamestnaní ,,piekol“ svoje prvé podnikanie v oblasti IT recruitingu. Vo voľnom čase som trávil hodiny nad administratívnou prácou a vytváral som si databázu kontaktov vďaka sociálnej sieti LinkedIn. Pamätám si, že raz v lete, ešte počas mojich staromládeneckých čias, som si zobral týždeň voľna z práce a každý deň, od rána do večera som trávil čas za počítačom na sieti LinkedIn a v programe Excel, kde som si vytváral databázu svojich kontaktov. Doteraz neviem, ako som túto víziu dostal do hlavy, ale veril som, že sa mi to raz zíde. Keď som mal vytvorenú celkom slušnú databázu ľudí, spojil som sa s kamarátom, ktorý vlastní konzultačnú firmu a v tom čase hľadal ďalšieho SAP konzultanta do svojej firmy. Vďaka svojim kontaktom som mu zohnal vhodného človeka, ktorého v tom čase vo firme potrebovali a on mi bol za moje služby ochotný zaplatiť. To boli moje prvé zarobené peniaze z online podnikania. Zámerne zdôrazňujem, že z online podnikania, pretože celé som to vedel zrealizovať iba vďaka laptopu a telefónu.

V tom čase ste boli ešte stále zamestnaný. Čo bolo podnetom k tomu, že ste sa definitívne rozhodli vydať vlastnou cestou?

Tým podnetom bola kniha o online podnikaní od Tima Ferrissa – Štvorhodinový pracovný týždeň, ktorú som dostal na Vianoce od partnerky. Ona vždy vedela, že sa zaujímam o podnikanie a od začiatku mi bola veľkou oporou. Už ako malého chlapca ma bavilo zarobiť si nejaké drobné – napríklad predávať kamarátom plagáty z Brava (časopis pre teenegerov), vypestovať subtropické rastliny a potom ich predávať alebo napísať do klubov NHL a NBA a potom cez inzeráty predávať drobné suveníry z týchto klubov. Z času na čas som dostával do hlavy podnikateľské idey, ale nikdy som ich nevedel dotiahnuť do konca, pretože som nemal jednoznačne vytýčenú cestu, po ktorej by som chcel ísť. Vďaka knihe som sa začal ešte viac zaujímať o online biznis a okrem recruitingu, ktorý som rozvíjal popri zamestnaní, ma fascinovali možnosti online predaja cez Amazon a najmä to, ako môže byť človek na jednom konci sveta a zároveň zarábať na druhom konci bez toho, aby musel vycestovať. Podnikanie na Amazone ponúka možnosť predaja fyzického produktu pod vlastnou značkou, čo ma zaujalo natoľko, že som sa to rozhodol naučiť. Online podnikaniu som sa venoval popri zamestnaní a výpoveď som dal až v januári 2014, čo bolo krátko po tom, ako sa mi cez americký Amazon podarilo predať prvý produkt pod mojou vlastnou značkou.

Nemali ste obavy zo straty istoty, ktorú vám poskytovalo zamestnanie? Nemohli ste dopredu vedieť či sa budú vaše produkty dobre predávať.

Moje rozhodovanie bolo v čase, keď sme s partnerkou vytvorili rodinu a narodila sa nám dcéra. Nebolo ľahké nájsť odvahu a vzdať sa ,,istoty“, aj keď ani v zamestnaní nemá človek stopercentnú istotu, že ho neprepustia. Samozrejme, vtedy som ešte nevedel, ako sa mi podarí rozbehnúť predaj produktu v Amerike, ale bolo povzbudivé, že som mal dva piliere možného zarábania, a to recruiting a Amazon. Na jednej strane je dobré mať diverzifikované podnikanie, pretože keď nevyjde jedno, podarí sa možno druhé. Nevýhodou však je, že sa nedá obidvom činnostiam venovať naplno. Spočiatku som nemal z predaja na Amazone taký príjem, ktorý by mňa a moju rodinu dokázal živiť. Bola to len istá finančná čiastka na prilepšenie. Našťastie sa mi darilo v druhom biznise a trvalo len dva mesiace kým som v IT recruitingu urobil nejaké obchody a môj online biznis sa pomaly začal rozbiehať. V tom istom čase som sa dozvedel o tréningu, ktorý bol zameraný na online podnikanie cez Amazon. Bol to americký online kurz Amazing Selling Machine, ktorý bol veľmi drahý, v tom čase stál 3500 dolárov a keďže som opatrný človek, dlho som váhal, či si ho mám kúpiť. Nakoniec som si online kurz kúpil a dnes viem, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké som mohol urobiť. Práve vďaka tomuto kurzu som dostal svoj prvý produkt na Amazon, ktorý mi už po krátkom čase začal zarábať.

Ako ste našli vhodný produkt?

Ja som produkt našiel podľa toho, ako mi odporúčali v tréningu – našiel som si rebríček bestsellerov na Amazone, čo sú voľne dostupné informácie a vybral som si produkt, ktorý ľudia často vyhľadávali. Nesnažil som sa vymýšľať originálny nápad na svetový produkt. Šiel som na to opačne, hľadal som produkt, po ktorom je dopyt, a tak bolo jednoduchšie dostať sa do pozornosti ľudí či už formou reklamy Amazonu alebo pomocou kľúčových slov. Zámerne som si vybral produkt, ktorý mi bol sympatický, aj keď som v tom čase o ňom nič nevedel. Bol to organický kozmetický olej pre ženy. Musel to byť však produkt, ktorý budem môcť predávať pod svojou vlastnou značkou. To je nevyhnutná podmienka pri tomto druhu podnikania. Nie som distribútor cudzieho produktu, ale som jediný predajca tejto (svojej) značky.

Akým spôsobom ste riešili dodávateľa a ako funguje distribúcia v Amerike?

Aj keď sa dnes už skoro všetko vyrába v Číne, v tomto prípade som si našiel dodávateľa v Amerike. Dôvod bol ten, že aj keby som mal dodávateľa niekde inde, pri importovaní do Ameriky by som musel mať potrebné certifikáty a povolenia. Tovar z kategórie kozmetiky alebo potravín musí byť v krajine registrovaný, čo platí rovnako ako u nás aj v Amerike. Čiže, ak by som si chcel do Ameriky doviezť kozmetický produkt, musel by som si vybaviť potrebné povolenia, a to sa mi nechcelo. Z toho dôvodu som si našiel dodávateľa – veľkoobchodníka priamo v USA, ktorý mal všetky legislatívne záležitosti vybavené. On sa nezaoberal malopredajom na Amazone ale tým, že produkty predával ďalším obchodníkom, ako som aj ja. S dodávateľom som si všetko potrebné dohodol, dokonca mi odporučil dizajnérku z Rumunska, ktorá navrhla logo a etikety na môj produkt. Mojou prvou objednávkou bolo 100 kusov produktov, ktoré môj dodávateľ poslal priamo do skladu Amazonu v Amerike. Odkiaľ následne, po zakúpení môjho produktu online, prebehla distribúcia zákazníkovi. Toto je základný proces, v ktorom sa treba stále zdokonaľovať, treba sledovať ako sa posúvať v rebríčku vyhľadávaných produktov vyššie, ako inzerovať, propagovať a predávať. Výhodou je, že sa celý proces robí z domu a mne sa tento biznis model dodnes páči.

Ako sa vám podarilo nájsť dodávateľa v Amerike a následne ho presvedčiť, aby sa bavil s človekom, ktorý žije na opačnej strane zemegule a požaduje odber iba 100 kusov výrobkov?

Spôsoby hľadania dodávateľov sú rôzne – Google, Alibababa, prípadne veľtrh. Ja som si svojho dodávateľa vygooglil. Presviedčať som ho nemusel, pretože bol rád, že sa ozval ďalší záujemca, ktorý mal záujem o predaj jeho produktov. Dohodli sme sa, že na začiatku zoberiem menej, pretože si potrebujem otestovať trh a neskôr plánujem odoberať viac. Išlo o gentlemanskú dohodu, žiadne zmluvy. Zdôrazňoval som mu, že hľadám dlhodobého partnera a nejde mi len o jednorazový nákup.

Znamená to, že aj pri nízkych odberoch môžete byť pre dodávateľa zaují mavým partnerom?

Samozrejme, 100 kusov je veľmi málo, pretože dodávateľov zaujímajú odberatelia, ktorí berú tisíce, no všetko záleží od vzájomnej dohody. S niektorými dodávateľmi sa dá dohodnúť a s niektorými nie. Na veľtrhu produktov v Číne som sa s dodávateľom nedohodol, pretože požadoval prvý odber 2000 kusov, čo bolo pre mňa veľa. Pri nových produktoch nechcem riskovať, že sa nepredajú a zostanú na sklade. Ja chcem spolupracovať len s dodávateľmi, s ktorými sa viem dohodnúť na začiatku aj na menších odberoch, aj keď pri vyššej cene, aby som zistil, ako sa produkt predáva a ako naň ľudia reagujú. Podľa toho môžem potom postupne zvyšovať odbery.

Máte okrem prírodného kozmetického oleja aj iné produkty?

Momentálne predávam jeden produkt. Mal som rozbehnuté aj ďalšie, ale tie išli kvôli mojim ďalším aktivitám trocha stranou.

Svoje produkty predávate na americkom Amazone. Je vo vašom prípade nevyhnutná znalosť angličtiny?

Angličtina je, samozrejme, nevyhnutná. Amazon je globálna platforma a komunikácia s dodávateľom, zákazníkmi a Amazonom prebieha na medzinárodnej úrovni. Bez znalosti angličtiny si to neviem predstaviť a ľudom, ktorí po anglicky nevedia odporúčam, aby si našli pre toto podnikanie partnera, ktorý angličtinu ovláda.

Čo by ste odporučili niekomu, kto by sa chcel tiež venovať podnikaniu na Amazone?

Odporučil by som mu, aby nekupoval o tejto téme žiaden drahý online kurz, pretože dnes to už nutné nie je. Na mojom blogu www.miloslavjezo.sk si môže prečítať alebo vypočuť rozhovory s viacerými ľuďmi, ktorí sa podnikaniu na Amazone aktívne venujú. Určite by som mu odporučil, aby si tam stiahol môj ebook zdarma „Ako zarábam na Amazone“. To mu určite bude stačiť na to, aby sa mohol v pokoji rozhodnúť, na koľko mu je toto podnikanie blízke a či sa mu chce naozaj venovať.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Generačná výmena môže biznis posunúť vpred: príkladom je prešovská textilná firma

Zakladateľ OZEX Control System zveril firmu deťom, výsledkom je rozšírenie výroby a nová značka oblečenia. Čomu vďačia za hladký priebeh nástupníctva a prečo kladú dôraz na firemnú kultúru?

Za vznikom cukrárne DELIGHTILLI stojí diagnóza zakladateľky i láska k pečeniu

Našla dieru na trhu a založila bezlepkovú cukráreň, hoci polovicu zákazníkov tvoria ľudia bez alergií. Ako sa na úspechu firmy podieľa tím Petry Illeovej a čím v čase zdražovania potešila zákazníkov?

Konkurenčná výhoda firmy Profirol: inovácie a hodnoty v biznise

Vo firme s tieniacou technikou si zakladajú na férovosti a odbornosti. Ako zakladateľ Andrej Lehota firmu vedie, aby hodnotami žila a čím sa líšia od konkurencie?

Cukráreň Floril: súdržnosť rodiny sa odráža v ich fungovaní aj zákuskoch

Z pivnice do vlastných prevádzok, kaviarní či hotelov. Ako funguje 80-členný kolektív, ktorého štvrtinu tvoria príbuzní zakladateľov a čo by im uľahčilo podnikanie?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky