Adrián Bortnik: Jediné, čo ma brzdí je, že ešte nemám 18 rokov

Adrián Bortnik: Jediné, čo ma brzdí je, že ešte nemám 18 rokov
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Po skončení vyučovania sa ponáhľa na dohodnuté biznis stretnutia a po nociach programuje: spoznajte asi najmladšieho podnikateľa na Slovensku, 13-ročného Adriána Bortnika.

Cez deň žije životom bežného 13-ročného teenagera. Stíha športovať, zabávať sa a tráviť čas s priateľmi. Večer zapína počítač, otvára knihy a pracuje na stavaní základov svojej podnikateľskej budúcnosti. Kým jeho rovesníci večer spia, pozerajú filmy alebo hrajú video hry, Adrián Bortník sedí pred obrazovkou PC a programuje. Základy toho, čo iní študujú na vysokých školách, sa mu podarilo osvojiť si v priebehu 4. týždňov. Poháňala ho túžba realizovať sa, učiť sa a dosiahnuť úspech. Napokon predstavil vlastnú mobilnú aplikáciu.

Naplno sa venujem biznisu

Vo svojej vízii má jasno. Chce sa stať podnikateľom, byť vplyvný a užívať si život bez obmedzených finančných možností. Za kľúčový medzikrok k dosiahnutiu svojho cieľa považuje založenie vlastnej spoločnosti. „Ak chcem zarábať, potrebujem firmu,“ prechádza priamo k predmetu rozhovoru školopovinný Adrián. „Najväčší problém je to, že ešte nemám 18 rokov. To ma najviac brzdí,“ dodáva. Napriek tomu tento teenager nezaháľa a hľadá alternatívne riešenia ako podnikať ešte pred dovŕšením hranice dospelosti a vyvíja riešenia, ktoré by ponúkol zákazníkom. Jedno z nich prišiel vycibriť na bratislavský Startup Weekend.

Na novembrovom Startup Weekende v Bratislave Adrián predstavil aplikáciu s názvom Meetie. „Prostredníctvom svojich obľúbených aktivít spoznávate nových ľudí, s ktorými ich následne zrealizujete. Hlavnou myšlienkou bolo, že keď som chcel ísť hrať futbal a bol som sám alebo nás bolo málo hráčov, chcel som zistiť, či je niekto v mojom okolí v podobnej situácii a kontaktovať ho. Tak vzniklo Meetie,“ vysvetľuje ôsmak na základnej škole, ktorý po skončení vyučovania uteká na dohodnuté biznis stretnutia.

Učil som sa sám

Keďže sa chce cez deň venovať aj športom a zábave, čas na programovanie mu ostáva jedine v noci. „Som Android programátor. Učiť som sa začal niekedy v priebehu decembra 2013 a prvú aplikáciu som vydal minulý rok v januári,“ prezrádza vytrvalý základoškolák, ktorý noci trávil nad príručkou o základoch programovania. Prvotná investícia do knihy o programovaní sa premenila na premiérový produkt z dielne Adriána Bortnika s názvom Gramatika.sk. Tú si už stiahlo približne 8 000 ľudí.

Hoci sa mu s aplikáciou Meetie na Startup Weekende pod Bratislavským hradom nepodarilo uspieť, nezúfa. Vie, že konkurencia bola silná a on sa má ešte stále čo učiť. Z hlavného mesta si napriek tomu odniesol nepísaný titul: najmladší CEO na Slovensku. V budovaní podnikateľskej kariéry pokračuje neochvejne ďalej. „V súčasnosti riešim viacero projektov,“ prekvapuje 13-ročný Košičan svojou odpoveďou. „Mám svoju vlastnú značku mikín, stále pracujem na Meetie a projekte Sirupko. Mám toho rozbehnutého ešte oveľa viac. Niečo z toho môže vyjsť, iné nemusí. Uvidíme,“ dokresľuje Adrián svoje uvažovanie.

Adrián si nenechal ujsť ani Startup Weekend Košice, na ktorom sa podľa jeho slov len prišiel pripojiť k niektorému z tímov. Startup Weekned sa na východom Slovensku sa nekonal po prvý krát. Túto tradíciu na východ krajiny priniesla Slovak Business Agency, ktorá spolu s partnermi v roku 2012 stála za prvým Startup Weeknedom v Košiciach. Odvtedy sa každoročne nájde partia nadšencov, ktorá v tejto tradícii pokračuje. Za najväčší prínos u účasti na víkendoch podnikateľských nápadov považuje Adrián to, že sa naučil komunikovať s tvrdohlavými ľuďmi. „Mám teraz toho toľko rozbehnutého, že na ďalší projekt nemám absolútne čas,“ odpovedá na otázku, či bude s tímom okolo projektu Tasky Flock v kontakte aj po skončení košického Startup Weekendu. Ak sa mu svoje projekty raz podarí dotiahnuť až do úspešného komerčného fungovania, zarobené financie sa chystá ďalej investovať. A na to, kým bude zarábať peniaze vďaka prosperite vlastnej spoločnosti, podľa jeho slov nie je ochotný čakať až do svojej dospelosti.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Záťažové prikrývky Nidū: z riešenia zdravotného problému úspešný biznis

Skúsenosť so záťažovými prikrývkami Andreja Bobáka presvedčila, aby s nimi podnikal. Ako si firma získava zákazníkov a prečo sa Nidū napriek globálnemu potenciálu zatiaľ nepredáva aj v zahraničí?

Od startupu k svetovej špičke: barefoot obuv od Be Lenka si získala zákazníkov po celom svete

Ako sa im podarilo napriek nedôvere okolia preraziť vo svete, naučiť ľudí bez obáv nakupovať barefoot-y online a pritiahnuť zahraničných kolegov do Žiliny?

Digitalizácia a efektívna správa členského vďaka nápadu mladého podnikateľa

Mário Potoček prišiel s inovatívnym riešením, ktorým zaujal aj v podnikateľskej súťaži. Aký problém rieši, vďaka čomu sa jeho zamestnanci tešia do práce a ako funguje predaj cez obchodných zástupcov?

Originalita a remeselná výroba: Oprendekovci našli recept, ako sa odlíšiť od konkurencie

Gabriel sa v zahraničí inšpiroval, vrátil sa a spolu s bratom začal podnikať. Ako sa rozhodli odlíšiť od konkurencie, ako sa vynašli, keď im chýbali financie a na čo by mali myslieť všetci „začiatočníci“?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky