Zaujímavý podnikateľský príbeh: Veľký nápad s malým kapitálom

Zaujímavý podnikateľský príbeh: Veľký nápad s malým kapitálom

Študent druhého ročníka univerzity Wake Forest Lee Lowden určite nespĺňa predstavu o typickom vysokoškolákovi, ktorý trávi väčšinu voľného času v kluboch. Je majiteľom on-line obchodu Buyback Boss, prostredníctvom ktorého nakupuje a znovu predáva použité telefóny značky iPhone a Blackberry.

Elektronické zariadenia podliehajú rýchlym inováciám, takže tento segment je zásobárňou zastaraných modelov. Výskumy ukazujú že väčšina ľudí si kupuje nový model každé dva roky. Spotrebiteľský dopyt po najnovšej elektronike a túžba byť trendy vytvorili priestor pre podnikateľov ako je Lee Lowden. „Skutočne nastal skvelý čas na podnikanie v oblasti recyklácie elektronických zariadení na internete," hovorí Lowden, zakladateľ a CEO webovej stránky Buyback Boss. „Ľudia vždy hľadajú najlepšie a najnovšie technológie na trhu. Výsledkom je množstvo nepoužívaných elektronických zariadení, ktoré sa povaľujú v mnohých domácnostiach. Myšlienka e-recyklácie prináša ľudom možnosť  inkasovať hotovosť za ich staré telefóny a použiť peniaze na nákup najnovších noviniek na trhu,“ dodáva Lee.

„Je to jednoduché. Idete na moju webovú stránku, kde nájdete typ svojho telefónu, vyberiete stav v akom je a onedlho dostanete cenovú ponuku. Vyberiete si spôsob, akým mi doručíte telefón a pošlete ho. Ja zaplatím zloženkou alebo cez internet,“ popisuje transakciu Lee.

Keď dostane zariadenia, ktoré prichádzajú zo všetkých kútov krajiny, Lowden väčšinu z nich predá stálym odberateľom na ázijský trh. Predáva aj prostredníctvom portálov Amazon alebo eBay. „Ak ide o novú značku, môžem ich predávať na stránke Amazon. Porušené by som mohol predávať cez eBay, ale moji veľkoodberatelia majú záujem aj o rozbité kusy," hovorí Lowden.

Lowden prevádzkuje Buyback Boss celkom sám, zamestnáva len niekoľko programátorov a dizajnérov, ktorí aktualizujú webstránku. Keď 20-ročnému Lee Lowdenovi skončí vyučovanie, každé odpoludnie smeruje do svojej kancelárie na pôde univerzity. Čakajú na neho tucty balíčkov, v ktorých sú použité iPhony a BlackBerry. Vybaľuje, testuje, vypisuje príkazy na úhradu pre ich bývalých majiteľov, kontaktuje nových predávajúcich a vybavuje objednávky na použité telefóny od zákazníkov z Veľkej Británie, Číny, Filipín a iných krajín sveta.  Buyback Boss spustil vlani v auguste a odvtedy kúpil a predal 3 000 starých telefónov. Do konca tohto roku by mal zarobiť 1,5 milióna dolárov a v roku 2014 až 4 milióny. „Keď som začal, obchodovanie bolo pre mňa koníčkom. Netušil som, že nadobudne takýchto rozmerov. Ale nie som zmätený a pracujem ďalej,“ hovorí Lee.

Článok pokračuje pod reklamou

Buyback Boss nie je jeho prvým online podnikom. „Na strednej škole som predával použité učebnice a na rovnakom princípe funguje aj Buyback Boss. Moje stredoškolské podnikanie bolo však v oveľa menšom rozsahu a malo mnoho nedostatkov. Veľa som sa však naučil a dobré veci som použil aj v mojom terajšom podnikaní," spomína Lowden. Pre Lowdena nie je podnikanie cudzie. Jeho otec vlastní súkromnú spoločnosť, ktorá kupuje firmy, zveľadí ich a potom ich predá. Leeho podporuje v jeho podnikateľských nápadoch celá rodina od jeho trinástich, kedy začal čistiť a znovu predávať golfové loptičky. „Vždy som bol dobrý v riešení problémov a v naplnení svojich nápadov,“ povedal Lee. Dokonca navrhol športovú košeľu, ktorú teraz predáva viacero e-obchodov pod značkou John Russell Apparel.

Rovnako ako ďalší podnikatelia z radov študentov univerzity, Lowden dostal podporu zo Strediska pre inovácie, tvorivosť a podnikavosť. Pre mladých podnikateľov funguje Babcock Demon Incubator priamo na univerzite. „Polly Black, riaditeľ Strediska pre inovácie, tvorivosť a podnikavosť, bol skutočne naklonený môjmu obchodnému plánu a dostal som skvelú pomoc v podobe bezplatného prenájmu kancelárie vrátane služieb spojených s jej prevádzkou," hovorí Lowden.

Aj keď Buyback Boss je zameraný hlavne na iPhony a Blackberry, Lowden plánuje rozšíriť ponuku o modely Android, HTC a Motorola. "Nepoznám dobre tieto telefóny, takže budem potrebovať pomoc od niekoho, kto pozná tieto zariadenia. "Ponúkam ceny porovnateľné s konkurenciou, pretože neustále sledujem, čo moji konkurenti robia. Väčšina ľudí sa správa čestne a pravdivo udáva stav ich telefónov. Moji zákazníci sa zasa presvedčili o mojej serióznosti, pretože platím za ich zásielky okamžite. Je to ako rozkaz na vojne. Je to ako vzrušenie z poľovačky. A preto mi tento obchod prináša toľko zábavy," hovorí Lowden.

Lowden začal nakupovať a predávať telefóny prostredníctvom eBay, ale rýchlo sa naučil sám využívať internetové vyhľadávače Google, Yahoo a Bing. Kupci zo všetkých kútov sveta reagovali na jeho inzeráty a zrazu mal stovky objednávok. Na začiatku bol prakticky bez konkurencie, pretože veľké spoločnosti ponúkali oveľa menšie peňažné čiastky za použité zariadenia. Onedlho míňal na nákupy 700 dolárov denne. „Nemám 80 zamestnancov, takže som schopný ponúknuť viac peňazí predávajúcim. Je to hra o množstvo. V mojom záujme nie je zarobiť veľa peňazí na jednom telefóne, ale veľký obnos na mnohých telefónoch," predstavuje svoju filozofiu Lowden. Plánuje študovať obchod a naďalej chce pokračovať v úspešnom podnikaní na Buyback Boss-e. Toto leto, presunie firmu domov do Connecticutu a zamestná na plný úväzok jedného alebo dvoch pracovníkov. Možno bude pokračovať tam, alebo sa vráti s podnikaním na jeseň späť na fakultu. Dúfa, že keď dokončí štúdium, firmu predá a začne podnikať v niečom inom. „Až raz ukončím štúdium na fakulte, môj podnik predám alebo nechám mojich nasledovníkov, aby v ňom pokračovali. Som podnikateľ celý môj život a s každým obchodom sa len zlepšujem,“ opisuje svoje plány Lee.

Spracované podľa: The business journals, Old gold&black

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Jana Bednárová (Chutné kytice): Firma je naše štvrté dieťa

Za šesť rokov podnikania namočili do čokolády už milión jahôd. Pred štartom nevedeli o potravinárstve takmer nič, dnes majú viac ako desaťtisíc objednávok ročne.

Lucia Pašková (CURAPROX): Učíme ľudí zachovať si svoje zuby až do smrti

Nešlo jej o zarábanie peňazí, chcela vzdelávať mladých. Začiatočný kapitál si požičala od rodičov a zo Švajčiarska priniesla na Slovensko farebné zubné kefky. Dnes sú u nás lovebrandom.

Jana Schweighoferová (travelblogerka): Som šéfkou svojho hobby

Blogovanie ju začalo full time živiť už po dvoch rokoch. Dosiahla to, čo niektorí ľudia nedokážu celý život. Jej prácou je ležať na pláži na Seychelách a dostať tam lacno aj vás.

Alexandra Miklášová (Sashe.sk): Od malých náušníc ku gigantickému portálu

Začínala s vlastnými handmade náušnicami a neskôr založila portál, na ktorom dnes predávajú tisícky výrobcov. Sashe.sk má na sociálnych sieťach viac ako 190 000 fanúšikov.