EY Svetový podnikateľ roka 2016 je Austrálčan Manny Stul zo spoločnosti Moose Enterprise

Manny Stul, predseda predstavenstva a jeden z výkonných riaditeľov hračkárskej spoločnosti Moose Enterprise so sídlom v Melbourne, bol v sobotu večer na slávnostnom ceremoniáli, ktorý usporiadala spoločnosť EY v monackom Salle des Etoiles, vyhlásený za EY Svetového podnikateľa roka 2016. Manny uspel medzi 55 víťazmi národných kôl z 50 krajín sveta, ktorí sa o tento titul uchádzali.

Manny Stul prevzal firmu Moose v roku 2000, ktorá bola vtedy austrálskou spoločnosťou na výrobu hračiek s 10 zamestnancami. V tom čase už mal založenú a vybudovanú spoločnosť Skansen Giftware, ktorú uviedol na austrálsku burzu v roku 1993. Mannymu sa za 16 rokov v čele Moose podarilo zvýšiť tržby o 7 200 % a z malej firmy vybudovať globálny podnik, ktorý je v súčasnosti štvrtou najväčšou hračkárskou firmou v Austrálii a šiestym najväčším hráčom v Spojených štátoch z hľadiska predaja. Spoločnosť Moose predáva svoje hračky, medzi ktoré patria známe postavičky Shopkins a robotické napodobeniny zvierat Little Live Pets, vo viac než 80 krajinách.

Rebecca MacDonald, zakladateľka a výkonná predsedníčka spoločnosti Just Energy Group, sa ako predsedníčka poroty súťaže EY Svetový podnikateľ roka vyjadrila:

„Nášmu jednomyseľnému rozhodnutiu predchádzali dlhé a náročné rokovania. Pre Mannyho sme sa rozhodli nielen z dôvodu pôsobivého rastu, ale aj preto, lebo podnik, o ktorý sa stará, zaznamenáva neustály celosvetový úspech. Jeho odvaha prešla skúškou, keď firma Moose musela stiahnuť svoj výrobok z predaja z dôvodu bezpečnosti. Bolo to náročné obdobie, ktoré by menej odolné a horšie riadené firmy možno nezvládli. Všetci naši finalisti boli víťazmi hodní svojich titulov a preukázali mnohé vlastnosti, ktoré sme hľadali, vrátane schopnosti reagovať na súčasné dynamické zmeny. Bol to však Manny, ktorý na nás na základe našich rôznych hodnotiacich kritérií urobil najväčší dojem.“

Manny Stul, predseda predstavenstva a jeden zo CEO spoločnosti Moose Enterprise, sprostredkúva svoje pocity takto:

„Mám radosť a som poctený, že sa mi podarilo získať toto prestížne ocenenie pre našu spoločnosť Moose, jej zamestnancov, ako aj pre Austráliu. Stál som tu proti úžasnej skupine podnikateľov, ktorí ma inšpirovali svojimi príbehmi. Úspech našej spoločnosti tkvie v jej dôslednom zameriavaní sa na inovácie, ako aj v jej jasnom cieli, ktorým je urobiť deti šťastnými. Práve to nám umožnilo rásť exponenciálne a zároveň prekonávať obrovské výzvy. Rád by som sa spoločnosti EY poďakoval v mene všetkých podnikateľov, ktorí na tomto podujatí tento týždeň súťažili.“

„Manny si porotu získal svojím príbehom úspešného podnikania so skromnými začiatkami, ako aj svojou schopnosťou vybudovať celosvetovú firmu orientovanú na spotrebiteľov, ktorej sa darí dosahovať úspech vo veľmi konkurenčnom odvetví viac než 16 rokov. Jeho odhodlanie vracať spoločnosti časť svojich príjmov na verejnoprospešné účely prostredníctvom nadácie Moose je tiež pôsobivé a predstavuje čoraz dôležitejší aspekt pre mnohých našich podnikateľov, ktorí sa každoročne uchádzajú o tento titul,“ hovorí Bryan Pearce, globálny líder EY – EY Entrepreneur Of The Year. „Spoločnosť Moose Enterprise sa riadi veľmi jasným cieľom, ktorý usmerňuje jej pozoruhodný rast. Práve schopnosť skombinovať tento cieľ s inováciami, integritou, odhodlaním a vytrvalosťou dopomohla Mannymu, aby sa stal víťazom súťaže EY Svetový podnikateľ roka, ktorý je tohto titulu skutočne hoden,“ dodávaMark Weinberger, predseda správnej rady a CEO EY.

„Bolo mi veľkou cťou sprevádzať Patricka Hessela, zakladateľa firmy c2i s.r.o. a držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2015 Slovenskej republiky, počas svetového finále súťaže v Monaku. Ústrednou témou podujatia boli súčasné dynamické zmeny a ako na ne podnikatelia reagujú. Patrick Hessel je novátor, do výrobného procesu prináša nové postupy, a jeho biznis má potenciálny globálny dosah. Aj z tohto dôvodu vzbudil jeho podnikateľský príbeh záujem nielen poroty, ale aj medzinárodných médií. V mene EY by som sa mu chcel poďakovať za skvelú reprezentáciu Slovenska na tomto medzinárodnom fóre,“ hovorí Marián Bíž, vedúci partner oddelenia daňového poradenstva EY na Slovensku.

„Účasť na svetovom finále EY Podnikateľ roka bola pre mňa veľmi inšpiratívna a motivujúca. Mal som možnosť stretnúť sa s mnohými zaujímavými ľuďmi a nadviazať nové kontakty. Podnikatelia si zaslúžia podporu a uznanie za ich odhodlanie a vytrvalosť, preto som veľmi rád, že EY každoročne organizuje a motivuje podnikateľov v ich práci. Konkurencia bola silná a cena pre najlepšieho svetového podnikateľa je v správnych rukách. Z Monaka som sa vrátil s novou motiváciou do ďalšej práce a s potvrdením, že smer, ktorý som nastolil, je správny,“ sprostredkúva svoje pocity bezprostredne po návrate z Monaka Patrick Hessel.

Článok pokračuje pod reklamou

Porota súťaže EY Svetový podnikateľ roka 2016

Predsedníčkou nezávislej poroty bola Rebecca MacDonald zo spoločnosti Just Energy Group (Kanada). Ďalšími členmi poroty boli:

  • Rosario Bazán, DanPer (Peru)
  • Ivan Epstein, Sage International (Južná Afrika)
  • Jim Nixon, Sandvik Venture (Spojené štáty americké)
  • Lance Uggla, Markit (Spojené kráľovstvo)
  • Dr. Kar Wong, The Advanced Group of Companies (Singapur)
  • Michael Wu, Hongkong Maxim’s Group (Čína)

Záznam zo slávnostného ceremoniálu, rozhovor s víťazom a fotografie vo vysokom rozlíšení budú k dispozícii na stiahnutie a online používanie na webovej stránke: https://broadcast.ey.com/stories/9832

Manny Stul, Moose Enterprise

Manny Stul je zosobnením „pravého“ podnikateľa, a to vďaka svojej húževnatosti a schopnosti transformovať podnik na pokraji katastrofy na firmu, ktorá má jedno z najvyšších postavení v danom priemyselnom odvetví. Minulý rok sa populárne postavičky Shopkins z dielne jeho spoločnosti stali „Hračkou roka pre dievčatá“ na vyhlasovaní cien americkej Hračkárskej asociácie v Spojených štátoch amerických.

Jeho prvý prienik do sveta podnikania prišiel v roku 1974. Ako dieťa poľských utečencov a manuálny pracovník na stavbe v severozápadnej Austrálii si založil svoj prvý podnik, firmu Skansen s darčekovými predmetmi. Mannymu sa inováciou a neustálymi zmenami, ktoré reflektovali požiadavky trhu, podarilo Skansen rozšíriť na jednu z najväčších darčekových spoločností v Austrálii a v roku 1993 ju zaregistroval na austrálskej burze. „Neusmerňovali ma žiadni mentori a do podnikania som vstúpil bez akýkoľvek skúseností,“ spomína Manny. „Každé rozhodnutie a každá nová príležitosť formovali moje zručnosti, pričom mi v praxi ukázali, ako viesť úspešný podnik.“

Spoločnosť Moose, ktorú prevzal v roku 2000, prechádzala veľmi náročným obdobím, keď v roku 2007 musela stiahnuť z predaja jeden svoj výrobok. „Každý tvrdil, že to nemôžeme prežiť, nám sa to však podarilo,“ povedal Manny. „Hoci sme čelili obrovským výzvam v oblasti reputácie a financií, nedal som sa odradiť a počas 12 týždňov som vyrokoval dohody s miestnymi a medzinárodnými zástupcami štátneho sektora a obchodnými partnermi, čo nášmu podniku umožnilo prežiť a ďalej napredovať.“

Prostredníctvom nadácie Moose sa v spoločnosti Moose Enterprise snažia svoje poslanie „urobiť deti šťastnými“ preniesť aj do širšej spoločnosti organizovaním filantropických iniciatív, ktoré pomáhajú pozitívne zmeniť životy pre blaho menej šťastných detí.

Okrem Mannyho spoločnosť Moose vedie a vlastní jeho manželka a zároveň riaditeľka Moose, Jacqui Tobias, ako aj jeho nevlastný syn a jeden z výkonných riaditeľov Moose, Paul Solomon.

 

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


EY Svetovým podnikateľom roku 2017 sa stal kanadský podnikateľ Murad Al-Katib zo spoločnosti AGT Food and Ingredients Inc.

Murad Al-Katib, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti AGT Food and Ingredients so sídlom v kanadskej provincii Saskatchewan, bol v sobotu večer na slávnostnom ceremoniáli, ktorý usporiadala spoločnosť EY v monackom Salle des Etoiles, vyhlásený za EY Svetového podnikateľa roka 2017. Murad uspel medzi 59 víťazmi národných kôl z 49 krajín sveta, ktorí sa o tento titul uchádzali.

Insight: Ľuboš Fellner

Insight: nová biznis show na Podnikajte.sk, do ktorej si Marek Didák volá hostí, s ktorými sa bude rozprávať o biznise a marketingu. Prvým je Ľuboš Fellner, zakladateľ cestovnej kancelárie Bubo a Podnikateľ roka 2011.

EY Podnikateľom roka 2016 Slovenskej republiky sa stal Jozef Klein, a spoločnosť Asseco Central Europe, a. s.

Držiteľom titulu EY Podnikateľ roka 2016 Slovenskej republiky sa stal Jozef Klein a spoločnosť Asseco Central Europe, a.s. Titul EY Technologický podnikateľ roka 2016 získal Ján Lunter, spoluzakladateľ spoločnosti Innovatrics, s.r.o., ktorý si zároveň odniesol aj cenu mesačníka Profit za najkrajší podnikateľský príbeh. Titul EY Začínajúci podnikateľ roka 2016 bol udelený Martinovi Adámkovi, Danielovi Novákovi a Jozefovi Šimkovi, majiteľom spoločnosti Inloop, s.r.o.

EY vyhlasuje na Slovensku jedenásty ročník súťaže EY Podnikateľ roka

Spoločnosť EY hľadá jedenásteho EY Podnikateľa roka, ktorý bude Slovenskú republiku reprezentovať na prestížnom svetovom finále v Monte Carle. Prihláste sa alebo nominujte podnikateľa zo svojho okolia, ktorý má víziu, odvahu a svojou tvrdou prácou a húževnatosťou vybudoval úspešnú spoločnosť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky