Na doménach webov parazitujú nelegálne propagované hazardné hry

Domény sa čoraz častejšie zneužívajú na pripojenie odkazov propagujúcich nelegálny hazard. Vlastníci a prevádzkovatelia internetových stránok by mali zvýšiť opatrnosť a skontrolovať svoje domény.

Úrad pre reguláciu hazardných hier zaznamenal v poslednom období vo zvýšenej miere zneužívanie domén na internete pripojením odkazov propagujúcich nelegálny hazard. Preto by chcel vyzvať osoby vlastniace alebo prevádzkujúce internetové stránky k zvýšenej opatrnosti a kontrole svojich domén. Pri tomto zneužití dochádza k pripojeniu nelegálneho obsahu k webovému sídlu, ktoré nemá dostatočné zabezpečenie, a to formou propagačného hyperlinku, ktorý sa javí ako súčasť stránky, pričom sa na podstránku propagujúcu nelegálny hazard nie je možné preklikať priamo z hlavnej stránky.

Ako odhaliť, či bola doména zneužitá na propagáciu hazardu?

Problematický odkaz je možné nájsť napríklad zadaním kľúčových slov súvisiacich s hazardnom do internetového vyhľadávača. Samotný majiteľ stránky s vysokou pravdepodobnosťou nevie, že sa na jeho stránke nachádza takto pripojený nelegálny obsah.

Pri napadnutých webových sídlach ide najčastejšie o webstránky vytvorené v starších verziách redakčného systému WordPress. Útočníci zneužívajú nedostatočné zabezpečenie a na cudzej doméne vytvoria stovky podstránok, o ktorých majiteľ domény nevie, pričom hackeri majú provízie z každého kliknutia na škodlivý odkaz a následného presmerovania na nelegálne internetové kasíno.

Preto, ak ide o webstránku vytvorenú v redakčnom systéme Word Press, Úrad pre reguláciu hazardných hier odporúča preveriť, či nemá pripojený škodlivý obsah, identifikovať takýto obsah, odstrániť ho a zabezpečiť webstránku proti ďalším útokom.

Dopady parazitovania odkazov na nelegálne hazardné hry

V dôsledku parazitovania takýchto odkazov s nelegálnym obsahom na bežných webových stránkach (môže ísť napríklad o stránku kvetinárstva, kaviarne, rôzne poskytovanie služieb verejnosti, výrobu, servis), môže dochádzať na území Slovenska k masívnemu pôsobeniu propagácie nelegálneho hazardu.

Navyše, napadnuté stránky, ktoré zobrazujú nelegálny obsah, sú monitorované aj internetovými vyhľadávačmi a poskytovateľmi internetu, a preto ak je webová stránka označená za nebezpečnú, môže sa dostať napr. na black list Googlu, čo spôsobí, že stránka nebude cez vyhľadávač nájdená alebo nebude možné ju zobraziť.

Licencované kasína a herne možno nájsť na stránke úradu

Úrad pre reguláciu hazardných hier využíva všetky zákonné možnosti ako obmedziť nelegálne poskytovanie hazardných hier prostredníctvom internetu. Úrad upozorňuje vlastníkov domén, že propagovanie hazardných hier bez udelenej licencie je podľa zákona o hazardných hrách zakázané. Úrad zároveň neodporúča zúčastňovať sa nelegálnych hazardných hier na internete, nakoľko nemá dosah na nesplnenie deklarovaných pravidiel hry, nevyplatenie výhier, prepadnutie vkladu a iné nekorektné správanie zo strany poskytovateľa a z dôvodu možnej finančnej straty zo strany hráča.

Aktuálny zoznam legálnych internetových kasín a herní (s udelenou licenciou), ako aj zoznam udelených individuálnych licencií, je zverejnený na webovom sídle úradu www.urhh.sk.

Zdroj: Úrad pre reguláciu hazardných hier

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Kľúč k vhodnému kyberzabezpečeniu firmy: ocenenie rizík

Únik firemných dát sa podpíše na jej fungovaní aj financiách. Kľúčom k zvoleniu vhodných opatrení je analýza a ocenenie potenciálnych rizík. Ako na to a prečo je to dôležité?

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa od 1. 7. 2024 – prehľad zmien

Parlament schválil nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Aké zmeny prinesie pre spotrebiteľov a obchodníkov vrátane e-shopov? Pripravili sme stručný prehľad tých najdôležitejších zmien.

Poštovné od 1. 7. 2024: zmeny v cenníku poštových služieb

Ako sa zmenia ceny zaslania listov, balíkov či za použitie poštových poukazov? Prehľad aktuálne platného aj nového cenníka.

Google analytics 4 (GA4): čo treba vedieť?

V čom sa Google Analytics 4 líši od predošlých verzií, aké výhody prináša firmám a marketérom, na čo pri nastavení nezabudnúť a akú rolu má v zbere dát umelá inteligencia? Podstatné info v kocke.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky