Na doménach webov parazitujú nelegálne propagované hazardné hry

Domény sa čoraz častejšie zneužívajú na pripojenie odkazov propagujúcich nelegálny hazard. Vlastníci a prevádzkovatelia internetových stránok by mali zvýšiť opatrnosť a skontrolovať svoje domény.

Úrad pre reguláciu hazardných hier zaznamenal v poslednom období vo zvýšenej miere zneužívanie domén na internete pripojením odkazov propagujúcich nelegálny hazard. Preto by chcel vyzvať osoby vlastniace alebo prevádzkujúce internetové stránky k zvýšenej opatrnosti a kontrole svojich domén. Pri tomto zneužití dochádza k pripojeniu nelegálneho obsahu k webovému sídlu, ktoré nemá dostatočné zabezpečenie, a to formou propagačného hyperlinku, ktorý sa javí ako súčasť stránky, pričom sa na podstránku propagujúcu nelegálny hazard nie je možné preklikať priamo z hlavnej stránky.

Ako odhaliť, či bola doména zneužitá na propagáciu hazardu?

Problematický odkaz je možné nájsť napríklad zadaním kľúčových slov súvisiacich s hazardnom do internetového vyhľadávača. Samotný majiteľ stránky s vysokou pravdepodobnosťou nevie, že sa na jeho stránke nachádza takto pripojený nelegálny obsah.

Pri napadnutých webových sídlach ide najčastejšie o webstránky vytvorené v starších verziách redakčného systému WordPress. Útočníci zneužívajú nedostatočné zabezpečenie a na cudzej doméne vytvoria stovky podstránok, o ktorých majiteľ domény nevie, pričom hackeri majú provízie z každého kliknutia na škodlivý odkaz a následného presmerovania na nelegálne internetové kasíno.

Preto, ak ide o webstránku vytvorenú v redakčnom systéme Word Press, Úrad pre reguláciu hazardných hier odporúča preveriť, či nemá pripojený škodlivý obsah, identifikovať takýto obsah, odstrániť ho a zabezpečiť webstránku proti ďalším útokom.

Dopady parazitovania odkazov na nelegálne hazardné hry

V dôsledku parazitovania takýchto odkazov s nelegálnym obsahom na bežných webových stránkach (môže ísť napríklad o stránku kvetinárstva, kaviarne, rôzne poskytovanie služieb verejnosti, výrobu, servis), môže dochádzať na území Slovenska k masívnemu pôsobeniu propagácie nelegálneho hazardu.

Navyše, napadnuté stránky, ktoré zobrazujú nelegálny obsah, sú monitorované aj internetovými vyhľadávačmi a poskytovateľmi internetu, a preto ak je webová stránka označená za nebezpečnú, môže sa dostať napr. na black list Googlu, čo spôsobí, že stránka nebude cez vyhľadávač nájdená alebo nebude možné ju zobraziť.

Licencované kasína a herne možno nájsť na stránke úradu

Úrad pre reguláciu hazardných hier využíva všetky zákonné možnosti ako obmedziť nelegálne poskytovanie hazardných hier prostredníctvom internetu. Úrad upozorňuje vlastníkov domén, že propagovanie hazardných hier bez udelenej licencie je podľa zákona o hazardných hrách zakázané. Úrad zároveň neodporúča zúčastňovať sa nelegálnych hazardných hier na internete, nakoľko nemá dosah na nesplnenie deklarovaných pravidiel hry, nevyplatenie výhier, prepadnutie vkladu a iné nekorektné správanie zo strany poskytovateľa a z dôvodu možnej finančnej straty zo strany hráča.

Aktuálny zoznam legálnych internetových kasín a herní (s udelenou licenciou), ako aj zoznam udelených individuálnych licencií, je zverejnený na webovom sídle úradu www.urhh.sk.

Zdroj: Úrad pre reguláciu hazardných hier

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk


Vedenie skladu online

Viesť sklady online je dnes často využívanou možnosťou, predovšetkým v e-shopoch. O povinnosti, potrebe aj možnostiach vedenia skladu či jeho výhodách, sa dočítate v článku.

Riadenie prístupu k firemným dátam ako pilier kyberbezpečnosti

Ako môže riadenie prístupu zabrániť kybernetickým útokom či úniku hesiel? V článku približujeme význam, princípy aj osvedčený postup.

Podvody s použitím umelej inteligencie: pozor na deepfake

Podvodníci vedia pomocou AI vytvoriť uveriteľnú kópiu nadriadeného a zneužiť dôverčivosť zamestnancov. Na čo dať pozor a ako postupovať, ak sa stanete obeťou?

Podvodné e-shopy: napodobenín webových stránok pribúda

Podvodníci kopírujú stránky e-shopov a zákazníkov oberajú o peniaze. Ako falošné e-shopy rozpoznať? Čo môžu robiť oklamaní spotrebitelia či prevádzkovatelia odkopírovaných stránok?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky