Stáž v Cambridge Innovation Center pomohla slovenským senzorom dostať sa do USA

Mnohí podnikatelia vedia, že len dobrý podnikateľský nápad na svetový úspech nestačí. Pomôcť preraziť v zahraničí môže medzinárodná stáž. Ako slovenskej firme RVmagnetics, ktorá stojí za najmenšími bezkontaktnými senzormi na svete, pomohla aj stáž v americkom Bostone?

Nápad podnikať s najmenšími senzormi na svete neprišiel len tak náhodou. Za nápadom stojí niekoľkoročný výskum spoluzakladateľa firmy Rastislava Vargu. Ten sa mikro-drôtom venuje viac ako 20 rokov. Dlhodobý výskum pozostával z pozorovania jednotlivých vlastností materiálov, hľadania spôsobu, ako získať, merať a interpretovať signál z mikro-drôtov. „Najmenšie bezkontaktné senzory na svete sú čisto slovenská technológia,“ konštatuje Henrich Tauber, Business Developer zo spoločnosti RVmagnetics.

Princíp fungovania inovatívnej technológie je jednoduchý. „Vytvorili sme najmenší pasívny senzor fyzikálnych veličín vo veľkosti tretiny vlasu. Ten dokáže bezkontaktne merať teplotu, tlak, polohu, magnetické pole ako aj iné veličiny. Vďaka jeho veľkosti môže byť vložený počas výroby do najrôznejších materiálov, alebo produktov a vďaka tomu dodáva obrovskú pridanú hodnotu produktom našich partnerov,“ vysvetľuje Henrich Tauber. Inovatívna technológia si nachádza miesto v smart produktoch z najrôznejších odvetví. Či už je to medicína, letectvo alebo IoT. Je to teda technológia, ktorá má uplatnenie pre čoraz skloňovanejšie Industry 4.0.

Nechýbala motivácia

So svojou inovatívnou technológiou chcú preraziť aj v USA. Rozhodli sa preto využiť ponuku absolvovať medzinárodnú stáž v Cambridge Innovation Center v Bostone. Dôvodov, prečo sa rozhodli ísť do toho prostredníctvom medzinárodnej stáže, bolo viacero. Medzi najhlavnejšie patrí jedinečná možnosť predstaviť inovatívnu technológiu veľkým spoločnostiam a zaujímavým ľuďom. Cieľom chalanov z RVmagnetics bolo aj vytvoriť si cestu ku svojim zákazníkom a vypočuť si konštruktívnu kritiku. Absolvovaním medzinárodnej stáže rovnako získali dôležité trhové odporúčanie z USA. Na to, aby sa vôbec mohli dostať na zahraničnú stáž, bolo potrebné odprezentovať produkt alebo technológiu pred porotou zo Slovak Business Agency. Tá z prihlásených start-upov vybrala tie, ktoré získali možnosť absolvovať stáž a posunúť svoje podnikanie na iný level.

Stáž = príprava na podnikanie

Spoločnosť RVmagnetics sa cielene zamerala na americký Boston. „Stážou sme získali možnosť zažiť americký trh, hlavne Boston, ktorý je technologicky orientovaný. Je to veľká skúsenosť pre nás ako firmu a zároveň aj poučenie, ako funguje tento trh. Doterajšie skúsenosti máme totiž iba s ázijským a európskym trhom,“ hodnotí Henrich Tauber. Medzinárodná stáž bola koncipovaná ako prípravný program, ktorý mal pomôcť firmám s ich rozvojom a posunúť ich ďalej. Jednak v rovine podnikania, ale aj osobnej vyspelosti. Medzinárodná stáž mala viacero fáz, pričom každá z nich bola dôležitá a zameriavala sa iné časti samotného podnikania. „Aj vďaka mentorom v Bostone sme si vylepšili prezentáciu, upravili ju pre americký trh a následne oslovovali firmy. Tiež sme mali možnosť niekoľkokrát prezentovať náš projekt pred skúsenými odborníkmi v praxi, seniormi, investormi, ale aj podnikateľmi,“ opisuje Henrich Tauber.

Benefity na nezaplatenie

Mladí zástupcovia spoločnosti na vlastnej koži zistili, že Američania sú veľmi otvorení, bezprostrední a optimistickí. Veľa sa pýtajú a zaujímajú sa o podrobnosti, ak o daný produkt, alebo službu majú záujem.

„Okrem kultúrneho šoku sme mali možnosť spoznať ich kultúru a vidieť ako sa v USA skutočne podniká. Súčasťou pobytu bol hlavne mentoring a návšteva mnohých konferencii a networkingových eventov. Na vlastnej koži sme zistili ako rýchlo sa buduje sieť kontaktov. Keďže máme high-end technológiu, ktorá je špecifická, je dôležité dostať sa k tým správnym ľudom. Mentori, ktorí nás viedli nám pomohli získať kontakty na firmy, ktoré sme následne oslovili. Mali sme možnosť stretnúť sa aj s veľkými hráčmi na trhu,“ konštatuje Henrich Tauber.

Počas stáže tak získali príležitosť sa stretnúť so zástupcami firiem ako napríklad Draper, Samsung, Mitsubishi. Súčasťou stáže bola účasť na najrôznejších workshopov. Venovali sa nielen investovaniu, ale aj marketingu firmy a budovaniu samotného brandu. „Najväčšiu pridanú hodnotu mali pre nás kontakty a stretnutia s americkými spoločnosťami, ktoré sa v Bostone počas stáže uskutočnili,“ hodnotí Henrich Tauber.

Išli by do toho opäť

Rozhodnutie absolvovať medzinárodnú stáž neľutujú. Považujú to za skvelú príležitosť pre všetkých, ktorí chcú preraziť so svojim inovatívnym podnikateľským projektom vo svete. Kontakty, účasť na workshopoch a reálne stretnutia so zahraničnými podnikateľmi sú totiž skúsenosti, ktoré by inak získavali veľmi ťažko. „Na medzinárodnej stáži získate novú perspektívu. Dostanete spätnú väzbu od ľudí, ktorí rozumejú podnikaniu v danej krajine. Rovnako spoznáte inú kultúru, nové prostredie a najmä spoznáte nových ľudí. Tieto vzťahy sa následne pretavia do vášho podnikania. Netreba nad tým premýšľať, treba vycestovať, vyskúšať a sami uvidíte tu zmenu, ktorá nastane po návrate,“ hodnotí medzinárodnú stáž v Cambridge Innovation Center Henrich Tauber.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Dotácia na elektromobily – podmienky výzvy

Od 11. decembra 2019 bude možné požiadať o dotáciu na elektromobil alebo plug-in hybrid. V článku sa dozviete viac o konkrétnej výške dotácie a kritériách hodnotenia žiadostí.

Tipy na vianočné darčeky pre zákazníkov. Čo ocenia a čomu sa radšej vyhnúť?

Výber vhodného darčeka závisí predovšetkým na tom, aký je váš biznis a kto sú vaši zákazníci. Niektoré darčeky sú univerzálne, iné sú vhodné len pre určitú skupinu ľudí. Spolu so špecialistami na darčeky z Reda.sk sme sa pozreli na to, ako pri výbere neurobiť chybu.

Deň súkromného podnikania oslávilo viac než tritisíc podnikateľov

Viac než 3000 podnikateľov z celého Slovenska sa 8. októbra zapojilo do Dňa súkromného podnikania. Predstavuje to najvyšší počet zo všetkých ročníkov, ktoré sa doteraz konali. Akciu opäť zastrešil veľkoobchod METRO.

Dotácie na elektromobily a iné automobily s alternatívnym pohonom 2019

Občania aj podnikatelia budú môcť získať pomerne vysokú dotáciu na kúpu nového motorového vozidla s pohonom na alternatívne palivo.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky