Gabriel Oprendek: Erasmus pre mladých podnikateľov nakopne tvoj biznis!

Gabriel Oprendek: Erasmus pre mladých podnikateľov nakopne tvoj biznis!
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Ak sa snažíte rozbehnúť podnikanie, každá rada a skúsenosť od etablovaného podnikateľa v oblasti má cenu zlata. Program Erasmus pre mladých podnikateľov umožňuje na niekoľko mesiacov vycestovať do zahraničia a „nenasávať“ know-how od skúsených podnikateľov.

Jeho absolventom je aj Gabriel Oprendek, ktorý spolu s bratom začal vyrábať prvý slovenský cider. Nájsť ho môžete pod značkou Opre.

Erasmus pre mladých podnikateľov je cezhraničný výmenný program, ktorý dáva novým alebo nádejným podnikateľom príležitosť naučiť sa niečo od skúsených podnikateľov z iných zúčastnených krajín, ktorí prevádzkujú podniky v rovnakej oblasti. Nádejný podnikateľ nie je limitovaný vekom. Prípadný vyšší vek tak nie je prekážkou. Podmienkou je iba to, že podnikateľ nemôže byť na trhu viac ako 3 roky.

Výmena skúseností sa uskutočňuje počas pobytu u skúseného podnikateľa, ktorý pomáha novému podnikateľovi nadobudnúť schopnosti potrebné na prevádzkovanie firmy.

Ako sa zapojiť?

Zapojiť sa do programu nie je ťažké. Stačí sa totiž nakontaktovať na lokálne kontaktné miesto, ktoré má na Slovensku pod palcom cezhraničné výmeny. Gabriel Oprendek sa s touto možnosťou stretol na workshope. Rovnako tam spoznal aj známych, ktorí tento program už v minulosti absolvovali. Ak sa podnikateľ nezúčastňuje workshopov vo svojom okolí, stačí si vyhľadať túto organizáciu na internete . „Ako chalan z výhodného Slovenska som oslovil Creative Industry Košice,“ konštatuje Gabriel Oprendek.

Na to, aby si mladého začínajúceho podnikateľa vybral skúsený podnikateľ v zahraničí, je potrebné zaregistrovať sa a prostredníctvom online formulára vytvoriť profil svojej firmy. Ten je začlenený do celkovej databázy firiem zúčastnených v programe. Do tohto profilu treba uviesť oblasť podnikania, očakávania od programu, požiadavky, ako aj ciele. Súčasťou je aj detailne vypracovaný podnikateľský plán. Po zaregistrovaní podnikateľ získava možnosť zviditeľniť svoju začínajúcu firmu, ktorú si môže vybrať skúsený podnikateľ v zahraničí.

Môžete navštíviť akúkoľvek krajinu EÚ.

Každá organizácia, ktorá sa venuje programu Erasmus pre mladých podnikateľov, má uzatvorené partnerstvá s najrôznejšími partnerskými organizáciami v zahraničí. Mladý začínajúci podnikateľ sa môže dohodnúť s ktoroukoľvek firmou zaradenou v databáze skúsených podnikateľov z každého kúta Európskej únie. Úlohou partnerskej organizácie je tak nielen pomáhať pri výbere vhodnej firmy v zahraničí, ale následne aj asistovať pri samotnom výmennom programe.

Príprava je dôležitá!

Základom úspechu je kvalitne napísaný podnikateľský plán, motivačný list a čo najpresnejšie stanovené ciele pobytu v zahraničí. Skúsený podnikateľ si zo všetkých záujemcov vyberá práve podľa toho, čo mu začínajúci podnikateľ môže priniesť a čím ho môže obohatiť.

Dobrý podnikateľský plán, motivačný list a stanovené ciele sú základom úspechu.

Ak začínajúceho slovenského podnikateľa vyberie biznismen v zahraničí, kontaktná organizácia na Slovensku, ako aj v zvolenej krajine začnú intenzívne komunikovať ohľadom konkrétnych podmienok výmeny. Výsledkom je podpísanie kontraktu, v ktorom je uvedený termín vycestovania, stanovené ciele, ako aj detailný rozpis aktivít na týždennej báze. „Keďže je to zväčšia rovnaká firma, len skúsenejšia, tak treba využiť všetok čas na spoznávanie. Ja som chce spoznať procesy výroby cideru, marketingové aktivity a pochopiť kultúru pitia cideru v Španielsku,“ hodnotí slovenský výrobca cideru Gabriel Oprendek.

Zopár rád Gabriela Oprendeka pred cestou:

 • Pripravte si všetky dokumenty: životopis, motivačný list a najmä kvalitne vypracovaný podnikateľský plán.
 • Vyhľadajte skúseného podnikateľa, ktorý podniká v tej istej oblasti. Nevyberajte skúseného podnikateľa podľa krajiny, ale podľa skúseností, ktoré môžete od neho získať.
 • Dohodnite sa s vaším podnikateľom - hostiteľom o pracovnom a vzdelávacom projekte (t.j. o dátumoch, cieľoch a pláne činností výmeny).
 • Pripravte sa na pobyt aj jazykovo. Keďže ste v zahraničí, celý študijný program prebieha zväčša v angličtine.
 • Hľadajte aj iných podnikateľov, ktorí pôsobia v okolí, kam sa chystáte vycestovať. Môžete tak spoznať viac.
 • Ak vaša firma už existuje, nastavte všetky jej procesy tak, aby fungovali bezchybne aj počas vašej neprítomnosti.
Článok pokračuje pod reklamou

Využite to naplno!

Podnikateľom, ktorí sa rozhodnú vycestovať do zahraničia prostredníctvom programu Erasmus pre mladých podnikateľov, Gabriel Oprendek radí využiť daný čas naplno. „Na začiatku som sa zoznamoval s kultúrou pitia cideru v Španielsku, pýtal som sa ľudí prečo a pri akých príležitostiach ho pijú. Neskôr som spoznával výrobné procesy priamo vo firme,“ konštatuje Gabriel Oprendek. Do zahraničia podnikateľ môže vycestovať na 3 až 6 mesiacov. Je však nevyhnutné si uvedomiť, že celý proces pred vycestovaním je zdĺhavý a je potrebné rátať približne s tromi mesiacmi vybavovačiek. Ide tak o cielený a plánovaný pobyt a nie spontánny nápad.

Vycestovať môžete na 3 až 6 mesiacov.

Ak si lámete hlavu, že začínajúci podnikateľ si niekoľkomesačný pobyt v zahraničí nemôže dovoliť, máme dobrú správu. Pre každého začínajúceho podnikateľa, ktorý vycestuje do zahraničia, prislúcha štipendium, ktoré slúži na nákup leteniek, ubytovania a hradenia nevyhnutných nákladov. Výška štipendia je závislá od zvolenej krajiny. „Išiel som do toho s otvorenou mysľou. Chcel som zažiť inú kultúru cideru, ako máme na Slovensku. Investované financie sa vám však určite vrátia,“ hodnotí Gabriel Oprendek.

Rady Gabriela Oprendeka počas pobytu v zahraničí:

 • Pýtajte sa na všetko!
 • Nestačí iba teoreticky počuť. Vidieť to naživo je na nezaplatenie!
 • Nakontaktujte obdobných podnikateľov v tej istej krajine. Vycestujte za nimi a spoznávajte čo najviac firiem s rovnakým zameraním.
 • Dohodnite si so svojím skúseným zahraničným podnikateľom fakultatívne výlety za účelom spoznať históriu, tradície a kultúru.
 • Všetko, čo vidíte, skúste premietnuť do vášho rastu podnikania.
 • Nebojte sa pýtať na chyby a neúspechy, ktorých sa zahraničný podnikateľ dopustil počas svojho podnikania.

Mladému začínajúcemu podnikateľovi pri rozbehu svojho vlastného podnikania chýbajú skúsenosti a práve tie mu počas pobytu skúsený podnikateľ vie odovzdať. Vie ho vyvarovať omylov a prešľapov. Na druhej strane skúsený podnikateľ získa cenné poznatky o svojej firme z pohľadu inej kultúry, nezasväteného návštevníka. „ Na konci programu som pripravil prezentáciu pre španielsku firmu, v ktorej som pôsobil. Radil som im v oblasti brandingu značky. Niektoré moje návrhy na nich zapôsobili, “ konštatuje Gabriel. Za najväčšiu devízu svojej trojmesačnej návštevy v Španielsku považuje najmä pochopenie vízie svojej začínajúcej firmy. Rovnako zistil, že podnikanie nie je len o strese a neustálych obavách. Je to najmä o sústredení sa na skutočne dôležité veci, ktoré posúvajú hranice biznisu ďalej. Po návrate začal svoje poznatky z cesty aplikovať na svoju firmu.

Čo môžete pobytom cez Erasmus pre začínajúcich podnikateľov získať?

 • Skúsenosti s výrobou toho istého produktu, s ktorým sa snažíte preraziť aj vy.
 • Vzácne kontakty na výrobcov v zahraničí.
 • Rady na vyvarovanie sa chýb.
 • Naučiť sa podnikať globálne a nie len lokálne.
 • Spoznať odlišnosti, tradíciu, kultúru iného národa súvisiacu s vašim podnikaním.
 • Praktické poznatky, ktoré premeníte do reálnych zmien vo vašej firme.

Lokálne kontaktné miesta na Slovensku

Prešov: Education and Innovation Centre-Velmax

Košice:Creative Industry Košice, n.o.

Bratislava: Nezisková organizácia EPIC a Taliansko-slovenská obchodná komora

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Michal Ondruš
Michal Ondruš

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch. Tam sa totiž rodia tie najlepšie nápady. Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media, v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.


Inovovať vo firmách pomáhajú univerzity: ako využiť ich výskumný potenciál?

Ako môžu podnikatelia spolupracovať so slovenskými univerzitami, čo všetko môžu získať a ako postupovať v prípade záujmu? Súhrn základných informácií.

Grantový program She’s Next: financie a poradenstvo pre podnikateľky

Druhý ročník grantového programu Visa She's Next podporí mikro, malé a stredné firmy vlastnené ženami. Ako sa zapojiť a aké sú podmienky?

Podpora literárnych prekladov a propagácie kníh: EÚ rozdelí 5 miliónov eur

Európska Komisia zverejnila výzvu na šírenie európskych literárnych diel na rok 2024. Kto a dokedy môže o financie žiadať a aké sú podmienky?

Dotácia na budovanie nabíjacích staníc: kto a koľko môže získať?

Podnikatelia môžu požiadať o príspevok na vybudovanie nabíjačky pre elektromobily, stanovené podmienky ale stavajú do nevýhody menšie prevádzky. Ako postupovať?
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky