Víťazný nápad košického Stratup Weekendu 2016 ponúka dobrodružné cestovanie pre zaneprázdnených

Víťazný nápad košického Stratup Weekendu 2016 ponúka dobrodružné cestovanie pre zaneprázdnených
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

Víkendová startupová komunita v Košiciach pracovala na záchrane životov, dobrodružnom cestovaní aj ochotníckom kuriérskom systéme.

Knižky poukladané v regáloch Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach uplynulý víkend neboli stredobodom pozornosti jej návštevníkov. Tentoraz vytvorili príjemnú kulisu a podnetné industriálno-kreatívne prostredie pre sedemdesiatku potenciálnych budúcich podnikateľov, ktorí sa zúčastnili 4. ročníka Startup Weekendu Košice. V piatok 22. apríla si hlasovaním vybrali desať inovatívnych podnikateľských vízií, na ktorých realizácii nepretržite pracovali v tímoch 56 hodín. Košice si opäť aj tento rok udržali prím vo vyrovnanom pomere hardvérových a softvérových nápadov.

Najsilnejší ročník

Od piatku do nedele dostali startupisti šťavnatú dávku inšpirácie, rád, nových skúseností a kontaktov. Kreovaniu nápadov so serióznym biznis potenciálom pomáhali počas celého víkendu skúsení mentori a podnikatelia. „Tento rok mal Startup Weekend Košice historicky najvyššiu účasť. Mali sme 80 registrovaných účastníkov a do priestorov knižnice prišlo 74 z nich. Ide teda o kapacitne najväčší ročník, aký sme kedy organizovali. Väčšina účastníkov sú celkom noví ľudia, ktorí nie sú súčasťou košickej startup komunity, ale pohybujú sa v jej blízkosti,“ uviedol jeden z organizátorov podujatia Marek Lavčák.

Portfólio vzniknutých nápadov ponúklo riešenia v oblasti hardvéru aj softvéru. „Oproti predchádzajúcim startup víkendom aj v Žiline, aj v Košiciach je pre mňa ako mentora prekvapivý pomer tzv. kamenných a virtuálnych produktov. Nie je to vyslovene len o aplikáciách, ten pomer je približne 50 na 50,“ tešil sa ako zástupca ´kamenného´ biznisu jeden z mentorov Peter Dorčák. Košický startup víkend sa stal priestorom na vývoj mobilných aplikácií, nápadov z dielne študentských firiem, či napr. inteligentného festivalového náramku. Mentori najčastejšie radili v oblasti vhodného nastavenia biznis model nápadu, v oblasti jeho patentovania či vychytania nedostatkov. Zúčastnené tímy tak získavali cennú spätnú väzbu priamo od rovného tuctu podnikateľov, investorov a skúsených ľudí z praxe. „Musím povedať, že tímy naše rady prijímali s otvorenou hlavou. Uvedomujú si, že ich posúvajú vpred a vyzerá to, že si to vážia. Problematickým najčastejšie ani tak nebol potenciál nápadu či jeho realizácie, ale skôr skúsenosti v oblasti predaja, riešenia konkrétneho problému zákazníka či samotné financovanie,“ komentovala mentorka Barbora Ruščin.

56 hodín na priblíženie nápadu k realite

V priestoroch knižnice sa ťukalo do klávesnice, brainstormovalo, jedlo, spalo a tvorilo. Jedinú šancu presvedčiť o sile a kvalite svojho projektu startupisti dostali v nedeľu podvečer pred nekompromisnými sudcami. Do sveta vďaka nim mieria 3 ambiciózne projekty Ventured, Carry Ninja a Platňa.

Za víťazným nápadom Ventured stojí početná skupina, ktorá vytvorila koncept dobrodružného cestovania pre vyťažených ľudí s nedostatkom času na podrobné plánovanie výletu. Človek túžiaci po víkendovom adrenalíne vyplní krátky dotazník zameraný na svoje preferencie a systém mu vygeneruje konkrétnu lokalitu aj s celovíkendovým programom. Destináciu, v ktorej sa chystá víkendovať, sa cestujúci dozvie až na letisku. Po pristátí bude zákazníka v danej destinácií čakať regionálny sprievodca, ktorý mu podľa želania pripraví poznávací, oddychový, adrenalínový alebo romantický program mimo opozeraných turistických lokalít.

Za druhý najlepší nápad sudcovia označili projekt Carry Ninja. Aplikácia spája ľudí s určitou potrebou s tými, ktorí sú schopní a ochotní ponúknuť rýchle riešenie. Prakticky ide o instatného kuriéra, ktorým sa môže stať ktokoľvek ochotný doručiť ľubovoľnú objednávku človeku vo svojom okolí. Nakopnúť svoj nápad na Startup Weekend Košice prišla aj skupinka freeriderov, ktorá nápadom s názvom Platňa až o 30% zvyšuje šance na prežitie pri zasypaní lavínou. Šikovná platňa nainštalovaná vo viazaní lyží alebo snowboardu zefektívňuje už existujúce lavínové vybavenie. Platňa pri zasypaní lavínou pomôže pri odopnutí lyží alebo snowboardu, čím pri nafúknutí záchranného vzduchového vaku v batohu výrazne zvýši šance človeka na prežitie.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Si zaneprázdnený, no túžiš po dobrodružstve? Cestuj s Ventured - víťazom košického Startup Weekendu

Nepoznáš miesto, ani víkendový program. Vieš len, že ťa čakajú dobrodružné 2 dni, ktoré ťa zaručene budú baviť. Vďaka startupu Ventured, ktorý ťa zavedie na miesta mimo konvenčného turistického chodníka.

Vyskúšajte si demoverziu podnikateľského sveta na košickom Startup Weekende 2016

Štvrtý ročník Startup Weekendu v Košiciach kapacitne narástol viac ako dvojnásobne. Postaviť nápad na nohy pomôže viac ako stovke účastníkov.

Wowdeville – aplikácia, ktorá obchoduje s umením priamo z ulice

Obchodovať s umením nie je podľa Mareka Mihóka práve najľahšie. Napriek tomu sa nezľakol a pustil sa do obchodu s pouličným umením. Založil startup, ktorý estetický zážitok z umeleckého vyjadrenia prináša priamo k ľuďom.

Startup SUPERVISOR výrazne uľahčí pátranie po nezvestných

Nedostatočné pokrytie územia Slovenska GSM signálom ich podnietilo pátrať po lepšom riešení na vyhľadávanie nezvestných osôb. Našli ho vo využití rádiových vĺn.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky