Víziu štýlového motorkárskeho oblečenia premenili na realitu - KLMwear

Víziu štýlového motorkárskeho oblečenia premenili na realitu - KLMwear
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.

Zobraziť viac
Zobraziť menej

KLMwear - unikátne spojenie funkčnosti a estetiky v motorkárskom oblečení svetu predstavili štyria fanúšikovia motocyklov, ktorí sú horlivými vyznávačmi motorkárskeho štýlu života. K tomu neodmysliteľne patrí funkčné oblečenie, ktorému sa rozhodli dodať potrebný štýl.

Spojenie kvalitného, funkčného a navyše estetického ešte ani dnes nie je také samozrejmé, ako by sa mohlo zdať. Prišla na to štvorica zanietených motocyklistov, ktorí už mali dosť neforemného motorkárskeho oblečenia. A keďže na trhu nemohli zohnať rifle určené na jazdu na motorke, ktoré by aj trochu vyzerali, rozhodli sa sami navrhnúť ich dizajn a rovno si ich vyrobiť. „Pustili sme sa do výroby kvalitných motorkárskych riflí, ktoré sú podšité kevlarom a môžu sa pýšiť nálepkou vyrobené na Slovensku,“ začína rozprávanie Juraj Kováč a následne dodáva: „podstatné však je, že naše rifle zároveň aj dobre vyzerajú.“ Nohavice sledujúce módne trendy však nestrácajú na funkčnosti. Napriek tomu, že sú podšité pevným ochranným aramidovým vláknom, na postave vyzerajú výborne. Kevlar je totiž nielen pevný, ale aj relatívne pružný a ľahký. Vyrobené sú zo 100% rifľoviny, takže dokonale sedia.

Prázdne miesto na trhu

Štvorica mladých vývojárov však postupne zistila, že zďaleka nie sú jediní, kto túži po štýlových ochranných nohaviciach na motorku. „Všimli sme si, že ľudia okolo nás riešili ten istý problém; ako a kde zohnať funkčné rifle, v ktorých sa nemusíte hanbiť prejsť hoci po námestí. Vtedy sme si naplno uvedomili trhový potenciál nášho nápadu,“ vysvetľuje Kováč za celý tím. Ten dlho neotáľal, spravil si malý prieskum a zistil, že s ich rifľami majú šancu na úspech.

„V súčasnosti vyrábané motorkárske rifle vyzerajú naozaj nevkusne. Sú nepekne poprešívané, neforemné a najčastejšie ušité v strihu, ktorý svoj vrchol zažil niekoľko desaťročí odzadu,“ netají svoje rozhorčenie nad neestetickým vzhľadom motorkárskeho oblečenia Juraj Kováč. Trh s ochranným oblečením sa totiž podľa neho ešte nevyvinul na úroveň, na akú sme zvyknutí pri bežnom oblečení. Fashion rifle slovenskej výroby určené pre jazdcov na motorke však majú svojho konkurenta. Ten ale hodnotu svojho produktu výrazne nadsadil; asi 4-násobne viac ako štvorčlenný tím zo Slovenska.

Vyrobené na Slovensku

Ako vznikajú takéto rifle? Ich výrobu možno lokalizovať na východ našej krajiny. „Materiály dovážame zo zahraničia, keďže ich vyrába len pár firiem na celom svete, ale naše rifle sú vyrábané priamo na východnom Slovensku. Dizajn sme si navrhli sami, no ešte stále upravujeme niektoré finálne prototypy. Do nich ešte zapracujeme certifikované chrániče a funkčné a vizuálne príťažlivé rifle sú na svete,“ odhaľuje jeden z tvorcov nápadu tajomstvo ich výroby. Prvé kusy riflí otestovali na výlete, počas ktorého najazdili asi 3000 kilometrov. Práve tie pomohli odhaliť ďalšie časti a prvky, ktoré sa dajú ešte zdokonaliť.

Tieto jedinečné rifle, spájajúce funkcionalitu a dizajn zatiaľ nie sú určené na komerčný predaj. Malo by sa tak stať začiatkom budúceho roka. Dovtedy chcú ich vývojári naplno pracovať na ich zdokonaľovaní. Ak všetko pôjde podľa plánu, ženská aj mužská motorkárska verejnosť sa čoskoro poteší novému a vzhľadnému kúsku oblečenia určeného na jazdenie na motocykli. Jeho tvorcovia však nevylučujú, že v budúcnosti s možno pohrajú aj so vzhľadom nielen motorkárskych riflí, ale aj búnd či dokonca opaskov. „Doteraz bol pre nás najväčšou odmenou pocit, keď sme si obliekli prvé kusy našich riflí. A mohli sme si povedať, že toto sme vymysleli my a vyzerá to naozaj dobre,“ s úsmevom spomína Juraj.

Najskôr rifle, potom bundy? KLMwear

„Chceli by sme vytvoriť silnú značku, ktorá bude nielen vo vedomí motorkárskej verejnosti rezonovať. Samozrejme chceme rozširovať nielen portfólio našich produktov, ale aj zvyšovať ich kvalitatívny rast, ruka v ruke s ich dizajnom,“ predostiera vízie do budúcna ako jeden zo štvorice vývojárov, ktorí na tomto jedinečnom produkte ešte stále pracujú popri zamestnaní. V ich tíme nechýba špecialista na PR a marketing, ale ani dizajn či účtovníctvo. Už čoskoro sa však predajom týchto riflí chcú živiť a budovať pevné miesto na trhu pre značku KLMwear. „Pre náš nápad sme skutočne zapálení a navzájom sa motivujeme do ďalšej práce na zlepšovaní nášho produktu. Zahryzli sme sa do toho na 100%, aj keď je to popri stálom zamestnaní náročné. No navzájom sa vieme podržať a pokračovať v dosahovaní spoločného cieľa,“ dodáva.

„Sme si vedomí trhového potenciálu nášho nápadu, ktorý spojením dvoch základných prvkov, funkčnosti a estetiky, priniesol výnimočný výsledok.

Jednu z možných ciest priblíženia sa k svojmu cieľu videli aj v prihlásení sa do súťaže Podnikateľský nápad roka 2014. „U nás sa naplno prejavil element súťaživosti, no zároveň sme boli zvedaví, ako náš nápad obstojí pred odbornou porotou. Privítali by sme aj mentoring a v tejto fáze vývoja produktu samozrejme aj investičného partnera,“ vymenúva dôvody prihlásenia sa do Podnikateľského nápadu roka 2014 Juraj. Zároveň sa však netají tým, že hoci sa s projektom nedostali do absolútneho finále, pôsobenie v súťaži ich ešte viac motivovalo k ďalšej práci. „Sme si vedomí trhového potenciálu nášho nápadu, ktorý spojením dvoch základných prvkov, funkčnosti a estetiky, priniesol výnimočný výsledok. S ním plánujeme uspieť nielen u nás a našich západných susedov, ale časom aj v celej Európe, “ uzatvára. My sa tak v budúcnosti môžeme tešiť najskôr na e-shop a neskôr aj na kamenné predajne, v ktorých si takéto rifle budeme môcť priamo vyskúšať a poprípade aj zakúpiť.

Viac podobných článkov nájdete na www.podnikajte.sk

Veronika Rezáková
Veronika Rezáková

Som trochu workoholik s vášňou pre letné dovolenky, kvalitnú literatúru a dobré víno. Ako štúdiom poznačený slovenčinár som profesijné, ale aj osobné naplnenie našla v hre so slovami, kladením pestrých informácií na papier a ich šírení medzi ľudí. Stále sa učím a veľa sa pýtam. Zvedavosť mi pomáha pri písaní biznis príbehov, tlačových správ či marketingových textov. Základom rýchlych prstov na klávesnici sú aspoň 2 šálky kávy denne, pozitívni ľudia v mojom okolí a pohyb v prírode.


Podnikanie vo dvojici: keď sa zo životných partnerov stanú partneri aj v biznise

Inšpiratívne príklady z praxe, kedy rozhodnutie podnikať s partnerom/partnerkou či manželom/manželkou bolo tým správnym.

Unloc rieši problém s kľúčmi a zlepšuje mobilitu aj logistiku v Nórsku

Mnohým ľuďom sa už stalo, že si zabudli kľúče a museli čakať, kým sa domov niekto vráti. Nórska spoločnosť Unloc našla riešenie pre situácie, kedy by bola vítaná možnosť zdieľať kľúč s inými ľuďmi.

Parížsky startup Heuritech dokáže vďaka umelej inteligencii predpovedať módne trendy

Inovatívny nápad, inšpirovaný svetoznámym módnym návrhárom Louisom Vuittonom - čo sa bude nosiť o pár mesiacov, vie umelá inteligencia už dnes.

Filmy o biznise, pri ktorých načerpáte inšpiráciu

Cesty, skúsenosti aj pády úspešných podnikateľov či geniálne nápady, ktoré dokazujú silu reklamy. Výber filmov z oblasti podnikania, ktoré sa oplatí pozrieť.
To najlepšie z Podnikajte.sk do vašej schránky